02:43
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Oblíbenou pochoutkou v době ledové byli mamuti, kteří svým masem dokázali nasytit celou rodinu. Jaké nástroje a schopnosti byly potřeba k jejich ulovení v krutých podmínkách zimy?
Historie omáček sahá až do starověkého Řecka a Říma. Věděli jste, že jich existuje přes 100 druhů? Jakou máte nejraději? Hrajme si s chutěmi do sytosti a poznejme kouzlo omáček.
Pojďme se společně podívat, jak vznikly Moravské Kopanice? Jestli se tam náhodou pořád nekopalo? A do čeho? Ten, kdo kopal motykou, tomu se říkalo kopaničář. Slávu mu přinesly bohyně z místních nuzných chalup. Zapomenutý a chudý kraj se stal turistickou atrakcí.
Pojďme se společně podívat na video o gramofonu, který se vyvinul ze dvou přístrojů. Prvním byl hrací strojek s děrovaným kotoučem, druhý byl fonograf zaznamenávající zvuk na váleček. Samotný gramofon zkonstruoval koncem 19. století Emil Berliner. A co byste si chtěli sestrojit vy?
S objevem Ameriky v roce 1492 přichází novověk a přináší s sebou mnoho kulturních i politických změn. Na český trůn nastupuje Ferdinand I. a moci se tak ujímají Habsburkové.
Hlavonožci jsou vývojově nejpokročilejší skupinou měkkýšů. Jejich evoluční původ sahá až do starších prvohor. Nejstarší typy hlavonožců měly pevnou vnější schránku, na rozdíl od dnešních chobotnic, olihní či sépií. Zůstaly nám tak po nich četné fosilie. Jejich výzkumem a sběrem se na našem území proslavil v 19. století francouzský paleontolog Joachim Barrande. Prozkoumejte s námi, co nám po nich zbylo a jak jejich existenci vnímali tehdejší lidé.
Eduard Štorch proslul nejen svým románem Lovci mamutů, ale i svojí pedagogickou činností. Přesto se nelíbil žádnému z režimů, ve kterých žil. Jaký byl ale učitel? Které didaktické metody mu byly vlastní? Čím si získával své žáky? O této významné osobnosti související s výukou a popularizací pravěku diskutují historici v pořadu Historie.cs.
Odborníci v pořadu Historie.cs představí, jak lze vyložit vývojovou linii člověka, i to, k čemu se tato linie přirovnává v současném vědeckém poznání. Upozorní rovněž na to, že neandertálci nebyli ve skutečnosti našimi přímými předky, ač jsme s nimi sdíleli společného předka.
Ukázka popisuje nález bronzového pokladu, který archeologové našli na Pardubicku.
12 705
702
4 198
1 147
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.