02:55
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Kaši lidé jedli už od pradávna a nezáleželo na jejich společenském postavení. Byla a je totiž výživná a sytá, slaná pro všední dny a sladká na svátky. Dokonce se podávala i na svatební hostině Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny.
Pojďme se společně podívat na video, které nám připomene historii Mezinárodního dne žen. Tento den slavíme 8. března. Svátek vznikl v New Yorku, v roce 1908, kdy se vzbouřily švadleny a šly bojovat za práva žen. V dobách, kdy u nás panoval komunistický režim, byl tento svátek zneužit pro komunistickou propagandu.
Vydejte se s námi do Archeoparku Pavlov, který byl postaven přímo na archeologickém nalezišti, a pravěká atmosféra zde na vás přímo dýchá. V Air Parku ve Zruči u Plzně se můžeme podívat dovnitř bývalého prezidentského speciálu, ve kterém létali Václav Klaus a jeho předchůdce Václav Havel. Muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou pak skloubí historii s moderními technologiemi. V Dolních Vítkovicích nás čekají expozice podle dobrodružného spisovatele Julese Verna a také velké technické muzeum. Areál bývalých železáren má prostě velký potenciál. V zaniklém cínovém dole Jeroným u Sokolova se vydáme pod zem do hloubky 35 metrů a na závěr se podíváme na draka.
Než vznikly mechanické hodiny, lidé používali ty sluneční. Někdy ovšem dalo dost práce je nastavit. Pozastavujete se nad slovem „nastavit“? Není to tak jednoduché, v létě by mohly ukazovat jiný čas než v zimě. Proč? Kdy tenhle problém lidé vyřešili? A kde je na jednom místě nejvíce slunečních hodin? Kolik jich v České republice dohromady najdete?
Lidé žijící poblíž moří, řek nebo rybníků se odpradávna živili rybami. Jakým speciálním způsobem upravovali ryby k jídlu Maurové? A jak se ke konzumaci ryb vyjadřuje staré anglické přísloví?
Známe ji všichni a každý z nás už ji někdy vyzkoušel. Žvýkačka je oblíbená nejen u dětí, ale i u dospělých. Pro naše zdraví a pro přírodu ovšem moc dobrá není. Jejím základem jsou totiž různé druhy kaučuku, které se používají i pro výrobu pneumatik a gumárenských produktů. Její výroba však dosti pokročila a v dnešní době připomíná míchání kouzelného lektvaru. Problém je i s jejím rozkladem poté, co ji vyplivnete.
Jak vnímáme barvy nám vysvětlí jednoduchá kapalinová chromatografie. Na kruhový filtrační papír nakreslíme černou fixou malý obrazec a uprostřed uděláme malý otvor. Do otvoru dáme druhý filtrační papír složený do kornoutku. Filtrační papír postavíme kornoutkem do misky se slanou vodou. Pozorujeme od středu rozbíhající se barvy. Vidíme, že černá se ve skutečnosti skládá z více barev.
Pojďte se podívat na video o tom, jak funguje naše rozhodování. Představte si, že někdo může ovlivňovat naše rozhodování a my o tom ani nevíme. Jak toho využívají prodejci a marketéři? Některá rozhodnutí děláme vědomě, ale některá automaticky, třeba při žonglování. Pokud tedy žonglovat umíte. Nenechte se oklamat a rozhodujte se s rozvahou.
Slyšeli jste již někdy slovo „pracharanda“? Víte, co to je? Je to prášek ze sušených hrušek, kterým kdysi naše prababičky nahrazovaly cukr. Posypávaly se jím knedlíky, koláče, perníky nebo kaše. Dokonce se z něj dělal i sladký nápoj.
Ovce patří mezi nejskromnější a nejužitečnější hodpodářské zvíře, které se chová po celém světě. Význam ovcí spočívá v tom, že dokáže přeměnit obyčejnou trávu v produkty pro člověka důležité, například maso, mléko nebo vlnu. Víte, jak žili pastevci? Proč se říká obětní beránek?
Kde vlají prapory a vlajky? Jaký je rozdíl mezi vlajkou, praporem, fáborem a korouhví? Co je to námořní vlajková abeceda? Svoje vlajky mají i různé instituce a spolky. Velmi známá je také olympijská vlajka. Brďo se dozvídá historii vzniku naší státní vlajky. Když ji chceme nakreslit, musíme dodržet určitá pravidla stejně jako při jejím vyvěšování.
Jaké jsou rozdíly mezi ovocem a zeleninou? A proč se římskému císaři Karlu Velikému říkalo „zeleninový král“? Dozvíme se, jak se různé druhy ovoce i zeleniny dostávaly do Čech i jiných evropských zemí a které plodiny nám přivezl z Ameriky mořeplavec Kryštof Kolumbus. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se naučí rozlišovat mezi ovocem a zeleninou a některé jejich druhy. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Pasáž věnovaná tomu, jak Tomáš Baťa, i přes počáteční nesnáze, dosáhl úspěchu a stal se jedním z nejvýznamnějších evropských podnikatelů.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.