01:09
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Na svátek Hromnice se v kostele posvěcují svíce, tzv. hromničky, které si lidé dávali do oken, aby jejich dům chránily před blesky. K Hromnicím se kromě zvyků váže i mnoho pranostik. Mezi tu nejznámější patří „Na Hromnice o hodinu více“.
Barborky, větvičky ovocných stromů používané k věštění budoucnosti, přetrvaly jako zvyk dodnes. Barborky byly však i dívky převlečené za duchy, které chodily kontrolovat domácnosti, aby je podle zásluhy buď odměnily, nebo potrestaly.
V ukázce se dozvíme, jaké vizuální postupy, nástroje a techniky používali tvůrci samizdatu. Jak cenzura a technické možnosti ovlivnily způsob, jakým se informace předávaly?
Seznámíme se s osudem zámku v Litenčicích: od krátkého historického přehledu přes smutný osud zámku i rodiny Podstatských po roce 1948 až po navrácení majetku díky restitucím. Zámek byl sice v katastrofálním stavu, ale rodové pouto a závazky jsou silné, proto se současní majitelé rozhodli dát své sídlo do pořádku. Srovnávací záběry hovoří za vše.
Většina z nás si Vánoce bez stromečku ani neumí představit. Kdy a proč se zrodila tradice vánočního stromečku a jeho zdobení? Pro odpověď musíme až do 12. století.
V prohlášení Dva tisíce slov z roku 1968 zkritizoval spisovatel Ludvík Vaculík poválečnou vládu komunistů. Prohlášení podepsalo sto tisíc Čechů a Slováků. Důsledkem nejen tohoto aktu bylo obsazení Československa sovětskou armádou v srpnu 1968. Kýženou změnu přinesla až sametová revoluce v listopadu 1989.
Máte rádi citrusy? Věděli jste, že pomeranče jsou třetí nejoblíbenější ovoce na světě? Původně se jim říkalo čínská jablka, protože je přivezl Alexandr Veliký z Číny. Citróny se zase dříve vůbec nejedly, sloužily jako dekorace nebo pro účely lékařství.
Ukázka popisuje formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží život v rudolfinské době a osobnost Rudolfa II.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vývoj lékařství v období renesance a osobnost Jana Jessenia, který provedl v Praze první veřejnou pitvu.
Jaké nároky jsou kladeny na herce a jak vznikalo divadlo ve světě a u nás? Pasáž také seznamuje s osudem našeho Národního divadla.
Víte, co je to vlastně smoothie? A jak dlouho už smoothie lidé připravují? To a spoustu dalších informací se dozvíte v tomto díle.
Jak pracuje hrnčíř a co všechno dříve vyráběl do domácnosti? Hrnčířství je představeno jako starobylé řemeslo s dlouhou historií.
Kde se vzala zmrzlina? Kdo by neznal pravou italskou zmrzlinu. Prý první zmrzlinový strojek byl opravdu vyroben v Itálii, ale ještě mnohem dřív ji údajně jedli Egypťané a Mongolové. Ti ji údajně vymysleli úplnou náhodou. A věděli jste, že v Egyptě bývalo dříve spousta sněhu?
13 203
741
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.