01:09
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Na svátek Hromnice se v kostele posvěcují svíce, tzv. hromničky, které si lidé dávali do oken, aby jejich dům chránily před blesky. K Hromnicím se kromě zvyků váže i mnoho pranostik. Mezi tu nejznámější patří „Na Hromnice o hodinu více“.
Výroba tradičních vánočních skleněných ozdob je výhradně ruční záležitost. Po vyfoukání požadovaných tvarů ze skla je nutné ozdoby obarvit a poté ozdobit. Proces je to zdlouhavý, náročný a především vyžaduje šikovné ruce. Ve vsetínském závodě se můžeme podívat, jak taková konečná úprava vypadá a jak tato nadčasová křehká krása vzniká.
Malá sonda do života vietnamské komunity v podání Libuše Rudínské, kterou Vietnamci fascinovali od chvíle, kdy začali po revoluci do Česka přijíždět a žít tady. Rozhodla se je fotit, a protože s nimi trávila mnoho času v práci i v soukromí, poznala je důkladněji než většina z nás. Pro ni jsou to především skromní a pracovití lidé, kteří si zaslouží stejný respekt jako všichni ostatní. Proto ji také rozčiloval typický nešvar z českých tržnic, kdy Češi Vietnamcům běžně tykali.
Po roce 1945 docházelo v rámci českých zemí k masivnímu přesunu obyvatelstva. Ze Sudet bylo odsunuto německé obyvatelstvo a do opuštěných obcí přicházeli hospodařit noví osídlenci. V pohraničních oblastech však panovaly náročné klimatické podmínky, a tak často docházelo k tomu, že lidé ze zemědělských oblastí odcházeli do měst, živnosti a výroby se přesouvaly a jednotlivé vesnice zanikaly. Pojďte se podívat do okolí Nejdku, které podobný osud také postihl. V diskusním pořadu Historie.cs (2016) na téma debatovali historikové František Čapka a Andreas Wiedemann.
Maska nám dovoluje se chovat jinak, a možná právě proto se rádi vracíme zpět k tradicím a regionálním zvykům. Karneval je okázalá podívaná, která čerpá z lidové tradice, ale zároveň si bere to nejlepší ze současné výtvarné scény. Máme na mysli úchvatný fenomén současnosti – novodobý městský folklor, který láká do ulic Roztok u Prahy tisícovky návštěvníků. Masopust tu vyrostl v tradici, která přesáhla lokální měřítko.
Pojďme se společně podívat na video o dějinách života. Kde se vzal život? Jak se vyvíjel? Všechno začalo pod vodou, kdy jedna archea snědla bakterii a nová složitá buňka se začala množit, jednobuněčné organismy se začaly skládat do složitějších organismů a vývoj složitého života se mohl rozjet. Zdá se to jako drobný incident, ale nejspíš jde o okamžik, kdy vznikl veškerý život na Zemi. A jak to bylo dál?
Ukázka zábavnou formou popisuje život Josefa Dobrovského a obecně dobu národního obrození.
V animované ukázce jsou zábavnou formou zachyceny okolnosti podepsání Mnichovské dohody, mobilizace armády v roce 1938, abdikace prezidenta Edvarda Beneše a obsazení Sudet.
Pranostika je drobný útvar lidové slovesnosti. Týká se předpovědi pro určité dny či období, zvláště ve vztahu k zemědělství a počasí. Slovo pranostika vychází z řeckého prognósis neboli předpověď a v Česku bylo zmíněno již v roce 1587. Ve videu se dozvíte, jaké pranostiky se vztahují k 6. lednu, tedy na svátek Tří králů.
Pokusíme se společně se Šikuly vyrobit si vlastní sluneční hodiny. Nebudou měřit čas přesně jako mechanické hodiny, ale budou vlastní výroby! Potřebovat budete karton, talíř, tužku, nůžky, plastelínu, barvy, pravítko, hodinky, kousek modelovací hmoty, brčko, pravítko. A můžete začít.
Lidé žijící poblíž moří, řek nebo rybníků se odpradávna živili rybami. Jakým speciálním způsobem upravovali ryby k jídlu Maurové? A jak se ke konzumaci ryb vyjadřuje staré anglické přísloví?
Co je k jídlu, a co ne, naučila člověka náhoda. První zeleninové zahrady si zakládali staří Římané, Číňané a Egypťané a pěstovali na nich třeba hrách. Představte si, že dnes na světě roste přes tisíc druhů zeleniny. Ale jen z některých z nich se dají připravit skvělé zeleninové hranolky. Můžeme si usmažit hranolky z mrkve, celeru, řepy i batátu. K tomu si dáme třeba zdravou omáčku neboli dip ze zakysané smetany, pažitky a česneku. Mňam!
Brďo se vydá na vandr. Stane se na chvíli malým tulákem a prozradí vám, že trampovat znamená toulat se přírodou. Trampové se snaží žít v souladu s přírodou podobně jako například skauti. Dozvíte se, kde se v Česku zakládaly první trampské osady nebo jak připravit trampské ražniči.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.