01:47
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen počátek průmyslové revoluce v Evropě a u nás, rozvoj průmyslu a vznik nové dělnické třídy.
Existují důkazy o tom, že pračlověk nejedl pouze maso, ale že se živil i rostlinnou stravou. Také již tušil, že bylinky uzdravují. Za to, že se na bylinky nezapomnělo, vděčíme i králi Karlu Velikému, velkému fanouškovi léčivých účinků bylin.
Co děláte, když je bouřka? Bojíte se? Pojďme se společně podívat, co bychom rozhodně neměli dělat při bouřce. V žádném případě bychom se neměli jít koupat do jakékoliv vody pod širým nebem. Nemůžeme se schovávat pod stromy a nepřibližujeme se ani ke skalním převisům.
Rostliny, které čistí vzduch, prostě potřebujeme. Spoustu času totiž trávíme uvnitř. Pro naše zdraví to není zrovna dobré. Ale rostliny mohou s kvalitou vzduchu pomoci. Které to jsou? Však je dobře známe ze svého okolí a dnes si je připomeneme.
Ovesné vločky mají rádi lidé na celém světě. U nás si z ovesných vloček nejčastěji vaříme ovesnou kaši, ale třeba ve Skotsku lidé zrníčka ovsa různě kvasí a nakládají. Z ovesného kvasu pak připravují ovesný pudink nebo ovesnou kaši na slano se sýrem a vejcem. Jiný kraj, jiný mrav a jiné chutě.
Už jste zkoušeli sami sebe polechtat, nebo se rozplakat na povel? Brďo se tentokrát vydá prozkoumat své pocity neboli emoce. Emoce projevují lidé stejně na celém světě. Je to vlastně taková řeč beze slov. A víte, že pocity mají i zvířata? Jak projevují lítost, smutek, hněv nebo radost lidé na celém světě? Nenechte si ujít další díl!
Byla Říjnová revoluce v Rusku opravdu v říjnu? Jak vznikl Sovětský svaz a kdo vládl v Rusku před komunisty? Komunisté po svém nástupu k moci vládli dalších více než 70 let. Revoluční doba pro místní obyvatele nebyla vůbec jednoduchá, neměli práci a trpěli hlady. Komunisté lidem slibovali, že se budou mít mnohem lépe a zavraždili celou carskou rodinu. V Sovětském svazu se situace ale moc nelepšila a přišel hladomor.
Kdy a jak se slaví masopust a jak se jeho podoba měnila napříč staletími.
Předčítání staré české pověsti o božím soudu. Chodům byla nespravedlivě odebrána jejich práva a byli nuceni podvolit se nové vrchnosti v čele s pánem Lomikarem. Jan Sladký Kozina se podvolit odmítl a zaplatil za to životem. Před svou smrtí Lomikara proklel a vyzval ho na „boží súd“.
Věděli jste, že brambory pocházejí z Ameriky, kde je pěstovali staří Inkové? V Evropě dlouho neměly své upotřebení, dokonce se po nich i někdo otrávil. Jak je to možné? A kdo přišel na to, co s bramborami v kuchyni počít? Podívejte se sami.
Vyprávění o tradici betlémského světla, která má svůj původ už v křižáckých výpravách. Informace i tom, jak byla tradice obnovena a jak vypadá v současnosti.
Původ vánočních zvyků od Římanů až po Slovany a Germány nám představí tento animovaný díl. Dozvíme se, kdo si dával dárky a že stromečky se původně domů nosily i s kořeny. A víte, proč má vánoční cukroví tak často tvar hvězdičky, půlměsíce nebo slunečního kotouče?
Jak se odlišuje orientační běh od běhu na stadionu? V jaké zemi vznikl a jak se vyvíjela jeho pravidla? Co orientační běžec potřebuje a jaké dovednosti by měl takový závodník mít? A k čemu potřebuje mapu?
9 800
379
2 105
851
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.