01:35
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Jak žili lidé v pravěku? Vysvětlení, co je to tlupa a koho si tehdy lidé nejvíc vážili.
Jaké vánoční zvyky u nás máme a proč? Video seznámí děti s významem jmelí, adventního věnce, pečením perníčků i adventním kalendářem.
Královna Viktorie změnila tradice – sama si vybrala ženicha a založila tradici bílých svatebních šatů. Proč se jí říká babička Evropy?
Když děti učí telka! Nalaďte se s dětmi z 1. třídy na Velikonoce. S paní učitelkou Andreou si povíme o významu pomlázky a společně s dětmi si vyzkoušíte "umotat" králíčka Ňufíka z utěrky. Podle zvuků a obrázků si zopakujete jména některých ptáků. Paní učitelka si pro vás nezapomněla připravit zajímavost v podobě pštrosího vejce.
Epizoda Kočičí kopaná ze seriálu Byla jednou jedna koťata pomůže dětem přiblížit, jakým způsobem se projevuje zlost. Koťata totiž hrají na zahradě kopanou a Kočičák soudcuje, protože míč je jeho. Po hádce se ale trefí míčem do okna, kde vaří kočička. Koťata chtějí jít na hřiště, ale Kočičák nechce. Vznikne tím spousta dalších nepříjemností.
Princezna Prga tentokrát bojuje sama se sebou. Je to zvláštní, ale naše touhy po nakupování stále nových věcí jsou ukryty v naší hlavě. Nemusíme podléhat reklamě. Nakupujme s rozmyslem, starší věci jdou opravit nebo darovat někomu, kdo je rád bude dál používat. Tím zamezíme vršení odpadků.
Pohádka O bezohledném slonovi, kterou předčítá Jitka Molavcová. Pohádka vypráví o slonovi, který myslí jen na sebe a je mu jedno, zda někomu ublíží. A to až do té doby, než potká mravence, který slona naučí slušnému vychování.
Pojďme se společně podívat, jak se v noci z 30. dubna na 1. máje pálí čarodějnice. Této noci se také říká filipojakubská nebo Valpuržina noc a se slaví rovněž v Německu a ve Skandinávii. Dříve se věřilo, že popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Dnes tento večer bývá veselá oslava u ohně a třeba i v maskách.
Zopakujte si názvy měsíců pomocí písničky ze studia Kamarád. Každý měsíc nám řekne, co se v něm v přírodě stalo. Videu je také vhodné jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti si hravou formou procvičí měsíce a roční období. Určeno pro začátečníky mladšího školního věku.
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vznikl řízek. Co nazval rakouský císař kdysi rakouským národním pokladem? A kdo za to mohl? Staří Řekové obalovali řízky ve zlatě. Naštěstí jim to úřady brzy zakázali.
Původ vánočních zvyků od Římanů až po Slovany a Germány nám představí tento animovaný díl. Dozvíme se, kdo si dával dárky a že stromečky se původně domů nosily i s kořeny. A víte, proč má vánoční cukroví tak často tvar hvězdičky, půlměsíce nebo slunečního kotouče?
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.