06:55
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Jak poskytnout první pomoci při bezvědomí nebo zástavě dechu? Popsána je resuscitace, masáž srdce či umělé dýchání.
Dětská záchranka v akci: Záchrana tonoucího není jednoduchá věc, musíme při ní dodržovat určité zásady, abychom se sami nevystavili nebezpečí. Připomeňme si je s dětmi a skutečnými záchranáři.
Záchrana tonoucího má svá specifika, která musíme dodržet. Voda je živel, který není radno podceňovat. Mnohdy si ani neuvědomíme blížící se nebezpečí. Dětská záchranka nám připomene základní zásady bezpečného chování u vody.
Pořad ukazuje, jak se zachovat, pokud jsme svědky pádu nebo nějakého jiného úrazu, jak pomoci zraněnému, jak přivolat záchranou službu a jak ji navést na místo. Je zde názorně předvedeno do jakých situací se mohou děti dostat, jak v kontextu těchto reálných situací reagují a jak by naopak měly reagovat. V závěru pořadu je i krátký test.
Pořad popisuje, jak předcházet úrazům především v horských oblastech.
Jak se má správně poskytnout první pomoc, jaké se k tomu dají využít pomůcky a kde tyto pomůcky najdeme.
Asi každý se někdy bál říct rodičům o známkách ve škole. Jak jim to říct? Nebo to neříkat vůbec? Poslechněte si ve Wifině radu psychologa Dominika Břeni, která vám s těmito otázkami pomůže.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku rozpoznávat smysly. Kolik jich máme? A k čemu je používáme? Povíme si také, kteří živočichové mají některý ze smyslů výborně rozvinutý. A jak jste na tom vy? Poznáte věci podle vůně, hmatem anebo nejraději zrakem? Vyzkoušejte s námi i váš sluch.
Dovedete si představit párek bez hořčice? A přitom se hořčice u nás prosadila až koncem 19. století. Ve zbytku Evropy se však používala již pěkně dlouho. Dokonce i k léčbě některých zdravotních potíží. Jak se vyrábí? Rozemelou se semínka hořčice a přidá se olej, cukr, sůl a další tajné ingredience. Proto je také v obchodech tolik druhů hořčice.
Šikana má mnoho podob a může potkat každého z nás. Co dělat, když mě někdo šikanuje? Jak se bránit, když mi rodiče nevěří? A co když mám podezření, že někdo šikanuje mého kamaráda? Jak se šikanou zatočit? Šikanátoři těží z vašeho strachu a od toho je potřeba se odrazit.
Ovesné vločky mají rádi lidé na celém světě. U nás si z ovesných vloček nejčastěji vaříme ovesnou kaši, ale třeba ve Skotsku lidé zrníčka ovsa různě kvasí a nakládají. Z ovesného kvasu pak připravují ovesný pudink nebo ovesnou kaši na slano se sýrem a vejcem. Jiný kraj, jiný mrav a jiné chutě.
V oblíbeném večerníčku sledujícím život pracovitého jezevce Chrujdy a jeho zvířecích kamarádů pozorujeme emoci „strach". Chrujda se dostává do situace, kdy se Anička chce vydat do tajuplné jeskyně plné nebezpečných cucířů. Náš hrdina z nich má velký strach a snaží se Aničce cestu vymluvit. Tchoř Smradolf mu však se svou nebojácností není vůbec nápomocen.
V této části videa se setká hlavní hrdina Čestmír s kouzelným kamenem, který ho vtáhne dovnitř. Tam uvidí věci, které nikdy předtím neviděl. Po celou dobu ukázky nevychází z údivu a je překvapený, co zažil.
Jestlipak víte, kdo obložený chlebíček vymyslel? Za vším stojí nedostatek času. A jak k tomu přispěli Češi? A kde všude si na obložených chlebech, chlebíčcích pochutnávají? Odpovědi se dozvíte v tomto videu.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.