06:55
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Dětská záchranka v akci: Záchrana tonoucího není jednoduchá věc, musíme při ní dodržovat určité zásady, abychom se sami nevystavili nebezpečí. Připomeňme si je s dětmi a skutečnými záchranáři.
Nejspíš každý z nás má zkušenosti s tím, jaké to je, když vás přepadne bacil. Někdy vás bolí hlava, někdy břicho, to podle toho jaký bacil se na vás vrhnul. Jak se ovšem takových bacilů zbavit ? To se musí pořádně vyzkoumat tak, jako to v naší pohádce udělal tatínek, který chytal bacily na návnadu, jako ryby.
Lidé žijící poblíž moří, řek nebo rybníků se odpradávna živili rybami. Jakým speciálním způsobem upravovali ryby k jídlu Maurové? A jak se ke konzumaci ryb vyjadřuje staré anglické přísloví?
Přestože lidé nejsou žádní vodníci, je tělo dospělého člověka ze tří čtvrtin tvořeno vodou. Vodu máme ve svalech, v kloubech, v krvi a dokonce i v kostech. Bez vody by naše tělo chřadlo. A protože během dne spousta vody z těla odejde například pocením, musíme ji zase do těla dodat zpátky. Jaký je pro člověka vhodný pitný režim a jak pijí rostliny? To dnes zajímá Brďa.
Kmotřičky víly, babička je v nemocnici! Kde to je? Brďo jde na návštěvu do nemocnice. Setkává se zde různými pojmy, jako je ambulance, pohotovost, hospitalizace, chirurgie, operace, rentgen, ortéza, vizita a mnoho dalších. Jeho průvodci mu vše vysvětlují a ukazují.
Jaké nebezpečí číhá při vysokých teplotách a jak se zachovat, pokud člověka čeká delší pobyt na slunci? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Pořad ukazuje, jak se zachovat, jsme-li svědky dopravní nehody se zraněným dítětem a jak dítě správně resuscitovat. Jsou zde velmi názorně ukázány všechny kroky první pomoci od objevení dopravní nehody až po příjezd záchranné služby.
Jak snadno se může stát, že se člověk začne topit, a co dělat a naopak nedělat, aby se do této situace vůbec nedostal? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Jak poskytnout první pomoci při bezvědomí nebo zástavě dechu? Popsána je resuscitace, masáž srdce či umělé dýchání.
Máte chuť zažít příjemné odpoledne s přáteli? Vyrazte na piknik. Zažijete nejen zábavu, ale také se u toho dobře najíte. Co si vzít s sebou a jak takový zdravý piknik může vypadat? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti si hravou formou procvičí některé druhy potravin a naučí se připravit si piknik. Určeno pro mírně pokročilé školáky.
Základem zdravého stravování je vydatná snídaně. Ta nás totiž nastartuje na celý den. Více o tom, co by měla obsahovat a nápady a tipy na sladkou i slanou snídani naleznete v reportáži z Wifiny.
Pojďme se společně podívat na evoluci člověka. Z koho jsme se vyvinuli, se dozvídáme z kosterních pozůstatků. Homo sapiens čili člověk moudrý vycestoval z Afriky asi před 200 000 lety a postupně se rozšířil po celém světě. Za posledních 50 000 let jsme se moc nezměnili, to, co se změnilo a odlišilo nás od zvířat, jsou naše znalosti. Vždy, když něco nového vymyslíme, předáme to další generaci. Rozdíl mezi námi a pravěkými lidmi je jen v tom, co se za život naučíme.
Jsou situace, kdy nevíme, na kterou z linek záchranných složek zavolat. V této chvíli dobře poslouží linka 112. Ve videu se dozvíte, kdy je dobré volat linku 112, jak se správně v modelové situaci zachovat a čeho si všímat.
13 499
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.