01:53
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Věděli byste, co dělat, když začne evakuace? Dozvíme se nejen, co slovo evakuace znamená, ale i jak si správně sbalit evakuační zavazadlo a co vše do něj patří.
Pasáž divákům vysvětluje původ a význam výrazu „oslí můstek“.
Víte, co znamená slovíčko korupce? Jedná se o kupování si výhod, podplácení a úplatkářství. Je to zneužití vlastního postavení, kdy se někdo rozhodne podle toho, že za to něco dostane pro sebe. Ten kdo úplatek dá, i ten kdo ho přijme, páchá trestný čin.
Když děti učí telka! Naučme se spolu žáky 4. ročníku časovat slovesa v budoucím čase. Budeme používat tvary jednoduché i složené. S tím vším nám dnes pomůže klaun, se kterým si při žonglování procvičíme i propojení hemisfér.
Nejspíš už jste se s tímto slovíčkem setkali, slyšeli jste ho ve zprávách nebo četli na internetu. Věděli byste však, co slovíčko extrém znamená a co všechno mohou lidé tímto slovem označit? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Ovesné vločky mají rádi lidé na celém světě. U nás si z ovesných vloček nejčastěji vaříme ovesnou kaši, ale třeba ve Skotsku lidé zrníčka ovsa různě kvasí a nakládají. Z ovesného kvasu pak připravují ovesný pudink nebo ovesnou kaši na slano se sýrem a vejcem. Jiný kraj, jiný mrav a jiné chutě.
Co dělat, když omylem vypiješ nějakou jedovatou kapalinu? Jak tento problém vyřešit nám předvedou děti společně se záchranáři. Určitě je však lepší potížím předcházet a takovéto kapaliny správně skladovat. Dozvíme se také pravidla pro bezpečné skladování jedovatých kapalin.
Báňská záchranná služba zasahuje především v hornických oblastech. Co všechno musí tito záchranáři umět? Kde se pohybují? A jaké používají přístroje? Odpovědi na všechny tyto, ale i další otázky přináší tento díl seriálu "Zachraň se, kdo můžeš!".
Víte, co je to kulajda? Není to ani kulatý talíř, ani kulaťoučká paní kuchařka, ale hustá polévka s mlékem, houbami, koprem a vajíčkem. A proč se tak divně jmenuje? To je také docela záhada. Vysvětlení je hned několik. Tak si je poslechněte.
Dovedete si představit párek bez hořčice? A přitom se hořčice u nás prosadila až koncem 19. století. Ve zbytku Evropy se však používala již pěkně dlouho. Dokonce i k léčbě některých zdravotních potíží. Jak se vyrábí? Rozemelou se semínka hořčice a přidá se olej, cukr, sůl a další tajné ingredience. Proto je také v obchodech tolik druhů hořčice.
Tělo odpočívá a obnovuje se ve spánku. Jak ve spánku funguje paměť? Co dělá s vjemy a informacemi? A jak je to s produkcí snů? A co když je v těle potřeba něco narychlo opravit, jaké mechanismy se do toho zapojují? Odpovědi na tyto otázky přináší další díl známého francouzského animovaného seriálu.
Tento díl Wifiny nám přibližuje práci SAR, což je zkratka pro pátrací a záchrannou službu. Tito hrdinové zachraňují životy na zemi, ve vodě i ve vzduchu. Dozvíme se, co vše musí umět, jaké používají vybavení a jak vypadá jejich práce v terénu. Není to jen napínavá práce, ale také hodně důležitá.
Lidské tělo je složitý systém, který reaguje na změnu času různým způsobem. Jaké reakce může vyvolat? To se dozvíte ze Zpráviček.
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.