01:53
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 3. ročníku podívat na to, jak vypadají a fungují orgány v našem těle. Věděli byste, které orgány jsou v našem těle a k čemu slouží? Na závěr lekce se naučíme pojmenovat některé orgány v anglickém jazyce a navštíví nás ministr školství pan Robert Plaga.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Věděli byste, co dělat, když začne evakuace? Dozvíme se nejen, co slovo evakuace znamená, ale i jak si správně sbalit evakuační zavazadlo a co vše do něj patří.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku chránit svoje zdraví. Jaké známe nemoci? Jaké jsou civilizační nemoci? Umíme se jim bránit? S dětmi se zamýšlíme, jak žít zdravě a chránit svoje zdraví. Vybereme potraviny, které jsou pro náš organismus prospěšné, odhadneme naši potřebu spánku a nezapomeneme ani na sportování.
Toužíte se také seznámit se svým oblíbeným zpěvákem nebo youtuberem? A co když vám s ním cizí člověk nabízí tajné setkání za peníze? Jak se zachovat bezpečně?
Máte rádi popcorn? Pak vám bude jistě chutnat také polenta. Vyrábí se z kukuřice a vnikla jako náhražka chleba. K výrobě vám stačí pouze kukuřičná mouka, voda a sůl. Poté dáte zapéct, potřete rajčaty a pochoutka je na světě. Dobrou chuť.
S Agentem v kapse si vysvětlíme, jak bezpečně zacházet s elektrickým proudem. Čím je nebezpečný fén? Co to jsou pojistky? A proč nesahat kovovými nástroji do elektrického spotřebiče?
V sedmém díle Slovohrátek se Anička s Izabelkou zabývají jazykolamy. Proč je dobré si jazykolamy procvičovat a jak trénovat správnou výslovnost těžce vyslovitelných slov? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Zlomený jazyk aneb ostro pestrý ostropestřec.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku vést rozhovor a orientovat se v textu. Řekneme si, jaké náležitosti by měl mít telefonní rozhovor. Jak budeme komunikovat s někým, koho známe? Dokážeme vést rozhovor třeba s paní knihovnicí a poprosit ji o prodloužení výpůjční lhůty knih? Zjistíme, jak se zachovat, pokud najdeme například zraněné ptáče.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Q. Michal Nesvadba názorně dětem ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše, a vyhledává slova, která tímto písmenem začínají. A také věci, které ho připomínají. A co písmeno Q připomíná vám? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Už jste někdy slyšeli slovo elita? Věděli byste, co to slovo znamená nebo kdy se používá? A koho si představíte vy, když se řekne elita?
Jak se vlastně maso dostane na náš talíř? Brďo se seznamuje s různými způsoby získávání masa v průběhu dějin. Z původních lovců se stali chovatelé hospodářských zvířat, která se porážejí na jatkách. Dozvíte se, jak se maso dělí podle druhů a dále zpracovává. Pro malé kuchaře je zde i návod na přípravu masitého pokrmu.
Víte, co je to vlastně smoothie? A jak dlouho už smoothie lidé připravují? To a spoustu dalších informací se dozvíte v tomto díle.
Tofu je sýr vyrobený ze sójových bobů a objevili ho úplnou náhodou čínští váleční bojovníci už ve 2. století před naším letopočtem. Jak se tehdy vyrábělo? Kdo dal tofu jméno? A ve kterých zemích se recept na tofu ještě zdokonalil?
Existují důkazy o tom, že pračlověk nejedl pouze maso, ale že se živil i rostlinnou stravou. Také již tušil, že bylinky uzdravují. Za to, že se na bylinky nezapomnělo, vděčíme i králi Karlu Velikému, velkému fanouškovi léčivých účinků bylin.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.