02:10
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Víte, proč se Chodsku říká Chodsko? Tenhle kout naší země má velmi zajímavou historii a jeho obyvatelé byli pro bezpečnost Českého království naprosto zásadní. Tedy na nějaký čas. I přes svou statečnost nakonec Chodové o své výsady přišli.
Máte rádi papriku? Věděli jste, že již před 150 lety se jedla v Kojetíně, ačkoli to v té době ještě vůbec nebyla známá zelenina? Haná byla proslulá úrodnou půdou a lidé, kteří zde žili, byli bohatí a dobře živení. Jedli hodně kyselých jídel, ale vyvažovali to cukrem. Rozumíte místnímu nářečí?
Vydejme se na cestu zpět v čase do Národopisného muzea v Přerově nad Labem. Čemu se při stavění domu říkalo buchty nebo kožich? Jaké typy střech se dříve stavěly? A kdo to byli baráčníci? To vše se dozvíte a také to, jak se slavila filipojakubská noc.
Animovaný cyklus hravou formou seznamuje děti s geografickými, přírodními a dějinnými událostmi ve Zlínském kraji.
Všichni víme, že Praha je hlavní město České republiky. Víte ale, jaká jsou pro Prahu typická jídla a co jedli Pražané v minulosti? Možná se budete divit, co všechno se na talířích Pražanů objevovalo a jaké delikatesy na území hlavního města vznikly.
Zhlédněte s námi animovaný snímek o životě římskokatolického kněze Josefa Toufara, který byl přítomen zázraku pohybujícího se kříže v Číhošti. Podívejte se, jak se stal Josef knězem, co všechno se musel naučit a jak komunistická Státní bezpečnost zareagovala na zázrak v Číhošti.
S Janem Eskymem Welzlem si povíme o jeho dobrodružstvích na divokém severu mezi Eskymáky. Jak se rodák z Moravy ocitl na nehostinném severu? A co mu pomohlo při překonávání nekonečných sněhových plání?
Ukázka zábavnou formou popisuje dějiny sportu v Čechách – zakládání sportovních klubů, založení Sokola, účast Čechů na olympijských hrách v roce 1912, úspěchy siláka Gustava Frištenského.
Nejznámější je starobylá Hedvábná stezka, která měla okolo 9 000 km a spojovala Čínu se západním světem. Zboží se v 15. století začalo převážet na lodích, a tak zanikla. A jak to bylo na našem území? Stezky sloužily k přepravě zboží a často se nazývaly podle toho, co se po nich převáželo. Proto u nás vedla stezka jantarová nebo solná, která směřovala od Baltského moře až ke Středozemnímu moři.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.