01:24
Vyprávění o houbách, například jak mohou být některé houby užitečné a k čemu lidé používali houby v minulosti.
V babím létě a na podzim les láká ke sběru hub. Než na ně vyrazíte, měli byste je umět dobře rozpoznat. Ve videu se dozvíte, jak jsou houby prospěšné pro stromy, pod nimiž rostou, a proč byste neměli poškozovat podhoubí u hub, které sbíráte, a neničit houby, které sebrat nechcete.
"Když je den na houby, houbaři zatroubí." Takto začíná píseň z dílny pánů Uhlíře a Svěráka, kterou se snadno naučíte a určitě vám i zvedne náladu. A co myslíte, že je největším postrachem všech houbařů? I to se dozvíte.
Víte, co je to kulajda? Není to ani kulatý talíř, ani kulaťoučká paní kuchařka, ale hustá polévka s mlékem, houbami, koprem a vajíčkem. A proč se tak divně jmenuje? To je také docela záhada. Vysvětlení je hned několik. Tak si je poslechněte.
Vzpomenete si na pocit, když jste pod vodou a pak se vynoříte? Dole skoro nic neslyšíte a nad hladinou je najednou rámus. Asi takové pocity mají děti, které se narodily neslyšící, a pak jim lékaři voperují přístroj, kterým se postupně učí slyšet a mluvit. Jmenuje se kochleární implantát a v Česku už pomáhá čtyřem stovkám dětí. I když tyto děti chodí do normálních škol, měli byste vědět, na co dávat pozor, abyste si dobře rozuměli. Jak implantát funguje?
Máte chuť na něco dobrého, co vám zároveň dodá potřebnou energii? Není nic jednoduššího, než si vlastní svačinku vyrobit. Pokud nevíte, jak na to, pomůže vám následující video. Dozvíte se u toho i zajímavé věci. Dobrou chuť. Video je také vhodné jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti si procvičí slovní zásobu spojenou se zdravým stravováním. Určeno pro mírně pokročilé žáky mladšího i staršího školního věku.
Máte chuť zažít příjemné odpoledne s přáteli? Vyrazte na piknik. Zažijete nejen zábavu, ale také se u toho dobře najíte. Co si vzít s sebou a jak takový zdravý piknik může vypadat? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti si hravou formou procvičí některé druhy potravin a naučí se připravit si piknik. Určeno pro mírně pokročilé školáky.
Emilka s Františkem doma najdou vzkaz, že se mají postarat o nemocnou babičku. Co takový nemocný člověk potřebuje? Co dělat při teplotě? Jak ohleduplně kýchat? Co je to prevence a jak si správně umýt ruce? Odpovědi na všechny otázky ohledně péče o nachlazenou babičku najdete v tomto videu.
Šumavská Křemelná pramení v Železnorudské hornatině a na svém dolním toku vyhloubila nejhlubší kaňon Šumavy. Projděte si s námi její meandry. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Krasové propadání, jak to asi může vypadat? Potok Bílá voda teče krasovým údolím, dokud se nepřiblíží ke skalní stěně. Tam podzemními kaskádami mizí v jeskyni. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Vysvětlíme si původ a význam české hymny, kdo ji složil a o čem vlastně je. Dozvíme se něco i o tom, při jakých příležitostech se hraje.
Víte, jak se jmenuje naše nejdelší podzemní řeka? Poznejte 29 kilometrů dlouhou řeku Punkvu. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Na úrodných afrických polích se pěstovala pšenice s tvrdými zrny – semolina, ze které africké ženy vyráběly kuličky, pojmenované kuskus. Výroba kuskusu je pro africké ženy doslova rituálem. Jak tedy celý proces výroby kuskusu vypadá?
Lidé žijící poblíž moří, řek nebo rybníků se odpradávna živili rybami. Jakým speciálním způsobem upravovali ryby k jídlu Maurové? A jak se ke konzumaci ryb vyjadřuje staré anglické přísloví?
Odkud se vlastně vzaly banány a jak se dostaly do Evropy? V tomto videu se podíváme, kde lidé banány poprvé objevili a kde se nyní nejvíce pěstují. Také se dozvíme, jak banán správně uchovávat, aby si udržel správnou chuť.
Nejrozšířenějším sladidlem po celém světě je med, a to už tisíce let. Tipněte si, k čemu ho používala Kleopatra nebo staří Číňané? A víte, že jsme bývali medovou velmocí? A že s trochou medu hned, zesládne vám svět? Spousta dalších informací vás čeká v tomto díle.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.