01:18
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 3. ročníku podívat na to, jak vypadají a fungují orgány v našem těle. Věděli byste, které orgány jsou v našem těle a k čemu slouží? Na závěr lekce se naučíme pojmenovat některé orgány v anglickém jazyce a navštíví nás ministr školství pan Robert Plaga.
To, že je lev král zvířat, to není třeba říkat, ale že je to velký lenoch, to už se možná tolik neví. Lvi dokážou lenošit a odpočívat až dvacet hodin a zbylé čtyři hodiny hodují. Kdy tedy loví? Ti, co mají smečku, málokdy. Loví za ně totiž lvice, které lvovi přinesou svoji kořist a nechají ho žrát jako prvního. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Halloween je oblíbený svátek nejen v USA. Mexičané ho slaví velikým karnevalem, ve kterém kráčí Dáma smrti a Pán podsvětí. Při tom ohlodávají marcipánové lebky. Kdo je Krvavá Mary? Jak slaví Halloween v Japonsku? Co znamená, když na Halloween spatříte pavouka?
Na úrodných afrických polích se pěstovala pšenice s tvrdými zrny – semolina, ze které africké ženy vyráběly kuličky, pojmenované kuskus. Výroba kuskusu je pro africké ženy doslova rituálem. Jak tedy celý proces výroby kuskusu vypadá?
Sladké dřevo, neboli lékořice, se používá pro své léčivé účinky již dlouhá léta. My ji dnes známe hlavně v podobě sladkostí (pendrek). Naši předci ji používali k léčbě dráždivého kašle při nachlazení. Na našem území se pěstovala v okolí Mikulova. Z rostliny se využívají kořenové oddenky, kde je největší množství léčivých látek.
V této krátké reportáži z Wifiny se dozvíte, co to je aplikace Záchranka, k čemu slouží a jak může pomoci zachránit životy.
Celer byl pěstován jako vzácná rostlina tisíce let. V Egyptě se těšil mimořádné úctě. Byl využíván nejen pro léčivé účinky, ale také byl využíván jako smuteční rostlina. Jenže pak lidé poznali spousty dalších výhod téhle rostliny a dnes se třeba v Řecku celer považuje za rostlinu štěstí. S historií celeru se seznámíte v tomto díle.
Přestože středověká kuchyně byla zdravá, lidé často umírali na různé infekční nemoci, ale i hladem. V této těžké době vládl Karel IV., který povznesl českou kulturu na evropskou úroveň a z Prahy vytvořil Evropskou metropoli. Panovník si nejvíce pochutnával na jáhlové kaši se sušeným ovocem.
Pojďme se společně podívat na dobré rady, jak se zachovat, když zjistíme, že jsme si z procházky přinesli přisáté klíště. Do lesa je lepší vyrazit v oblečení s dlouhým rukávem a použít repelent proti klíšťatům. Po procházce bychom se měli pořádně prohlédnout a pokud klíště objevíme, můžeme pro jeho odstranění použít různé pomůcky, které jsou vesměs ve tvaru V. Takový nástroj si můžete snadno i vyrobit. Klíště ničím nemažeme a ránu po jeho odstranění vydezinfikujeme.
V této části videa se setká hlavní hrdina Čestmír s kouzelným kamenem, který ho vtáhne dovnitř. Tam uvidí věci, které nikdy předtím neviděl. Po celou dobu ukázky nevychází z údivu a je překvapený, co zažil.
Lízátka vznikla vlastně náhodou spojenou s medem. Ale ještě to chvilku trvalo, než se dočkala své dnešní podoby. Jsou receptem na pohodu, protože uvolňují napětí a stres, díky základnímu lidskému reflexu, sání. Další zajímavé informace o lízátkách vám představí toto video.
Latex z kaučukovníku je typickou surovinou amazonského pralesa. Jak se latex ze stromu získává? Kolik kilogramů latexové hmoty získáme v průběhu let z jednoho stromu? A co se z přírodního kaučuku vyrábí?
Mahátma Gándhí byl člověkem, který miloval svou zemi, Indii. Nelíbilo se mu podřízení Indie vůči Británii a chtěl, aby byla samostatná. Indická republika je dnes největší demokracií na světě. Jak velký podíl na tom má Gándhí?
Krátký exkurz do historie Aljašky. Jak se nazývali původní obyvatelé? Kdo Aljašku objevil a ke kterému státu poté patřila? A kam politicky náleží nyní?
Pojďme se společné podívat na video, jak se pečuje o lvy a o cestě do Keni. Péče o lvy je velmi náročná, musíte stále dohlížet na to, aby žili v čistém prostředí a kromě krmení je musíte stále hlídat, aby neutekli. Mohli by někomu ublížit.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.