02:04
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Lidé žijící poblíž moří, řek nebo rybníků se odpradávna živili rybami. Jakým speciálním způsobem upravovali ryby k jídlu Maurové? A jak se ke konzumaci ryb vyjadřuje staré anglické přísloví?
Pojďme se společně podívat na video o vinylových deskách. Poslouchání desek je potřeba si užít. Pojďme se podívat, jak se vyrábí. Je to médium určené pro záznam, uchování a reprodukci zvuku. Česko je ve výrobě vinylových desek světovou velmocí. Vinylová deska a gramofonová deska je to samé. Deska bývá většinou černá, ale může mít jakoukoliv barvu. V čem spočívá její kouzlo?
Ukázka zábavnou formou popisuje postavu Františka Josefa I. a jeho dobu. Mluví se zde o revoluci roku 1848, rozdělení monarchie na Rakousko-Uhersko, ale i o manželce císaře Sissi.
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Přiblížení života Rudolfa II. od doby, kdy se stal českým králem a usídlil se v Praze.
„Vyškvařené škvarky“ – to zní jako jazykolam. A co to je? Moc velká dobrota, která neodmyslitelně patří k zabijačce. Většinou se škvaří nakrájené vepřové sádlo na mírném ohni, až se rozpustí a zbytku se říká škvarky. Nejčastěji se podávají osolené s chlebem. Ale pozor, je to přímo kalorická bomba!
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 3. ročníku podívat na to, jak vypadají a fungují orgány v našem těle. Věděli byste, které orgány jsou v našem těle a k čemu slouží? Na závěr lekce se naučíme pojmenovat některé orgány v anglickém jazyce a navštíví nás ministr školství pan Robert Plaga.
Zábavnou formou si společně zopakujeme pravidla správného a bezpečného rozhlédnutí před vstupem do vozovky a přecházení. Velký pozor si musíme dávat v místech, kde je špatná viditelnost. Do vozovky nikdy nevstupujeme za autem, kde nás řidiči nemohou vidět.
Celer byl pěstován jako vzácná rostlina tisíce let. V Egyptě se těšil mimořádné úctě. Byl využíván nejen pro léčivé účinky, ale také byl využíván jako smuteční rostlina. Jenže pak lidé poznali spousty dalších výhod téhle rostliny a dnes se třeba v Řecku celer považuje za rostlinu štěstí. S historií celeru se seznámíte v tomto díle.
Kutíte rádi? Agent v kapse nám poradí, jak bezpečně pracovat s ostrými nástroji nejen v lese. Jak zacházet se sekyrou? Jakým směrem řezat dřevo? Jak se zachovat, když se někdo při řezání zraní? A jak podávat nebo přepravovat nože? Vyzkoušejte si náš test.
Lidé mají čichové buňky v nose a zvířata v čeniších. Díky nim cítí, jak voní květiny i jak zavání hnůj. Brďo si musí spoustu věcí doslova očichat. Prozradí vám, kdy lednímu medvědovi nevoní nohy, proč se říká „parfém“ nebo proč není cítit splachovací záchod. Dozvíte se také, jak se zbavit zápachu v ledničce.
Existují důkazy o tom, že pračlověk nejedl pouze maso, ale že se živil i rostlinnou stravou. Také již tušil, že bylinky uzdravují. Za to, že se na bylinky nezapomnělo, vděčíme i králi Karlu Velikému, velkému fanouškovi léčivých účinků bylin.
Ovesné vločky mají rádi lidé na celém světě. U nás si z ovesných vloček nejčastěji vaříme ovesnou kaši, ale třeba ve Skotsku lidé zrníčka ovsa různě kvasí a nakládají. Z ovesného kvasu pak připravují ovesný pudink nebo ovesnou kaši na slano se sýrem a vejcem. Jiný kraj, jiný mrav a jiné chutě.
11 728
628
3 557
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.