02:04
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Lidé žijící poblíž moří, řek nebo rybníků se odpradávna živili rybami. Jakým speciálním způsobem upravovali ryby k jídlu Maurové? A jak se ke konzumaci ryb vyjadřuje staré anglické přísloví?
Pojďme se společně podívat, jak vznikly Moravské Kopanice? Jestli se tam náhodou pořád nekopalo? A do čeho? Ten, kdo kopal motykou, tomu se říkalo kopaničář. Slávu mu přinesly bohyně z místních nuzných chalup. Zapomenutý a chudý kraj se stal turistickou atrakcí.
Co je pravdy na pověsti o Golemovi a setkal se rabi Löw opravdu s císařem Rudolfem II.? K čemu byl a komu patřil Maharalův pohár, který je vystaven v Židovském muzeu v Praze? O tom všem si v dnešní noci v muzeu popovídáme se samotným rabim a dozvíme se něco nového z židovské historie.
Macocha je nejhlubší propastí na území České republiky. Podle čeho dostala své jméno? Co se podle pověsti kolem ní odehrálo za krutý příběh plný zoufalství a nenávisti? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pojďme se společně podívat na video o dějinách evoluce, které znamenají také dějiny neustálého boje. Boj tady byl už od pradávna. V přírodě každý malý i velký musí přežít. Zvířata vždy bojovala o potravu, ale také o to, aby se sama nestala potravou. Jak na to reaguje evoluce? Jaké jsou důvody pro to, že máme tendenci rozdělovat své okolí na my a oni?
Lidé mají čichové buňky v nose a zvířata v čeniších. Díky nim cítí, jak voní květiny i jak zavání hnůj. Brďo si musí spoustu věcí doslova očichat. Prozradí vám, kdy lednímu medvědovi nevoní nohy, proč se říká „parfém“ nebo proč není cítit splachovací záchod. Dozvíte se také, jak se zbavit zápachu v ledničce.
Zubař neboli dentista je lékař, kterého se dneska již nemusíme obávat. Nestrašte se navzájem! Kdypak jste byli naposledy na preventivní prohlídce? K zubaři bychom měli chodit pravidelně, jednou za půl roku. Pak předejdeme mnohým nepříjemnostem! Víte, že si před návštěvou dentisty musíte napřed pěkně vyčistit zuby a vzít si s sebou čistý kapesník?
Dětská záchranka v akci: Záchvat křečí nebo epileptický záchvat může postihnout každého z nás. Co vlastně můžeme udělat, chceme-li pomoci? Zásady první pomoci si zopakujeme s dětmi.
V oblíbeném večerníčku sledujícím život pracovitého stavitele jezevce Chrujdy a jeho zvířecích kamarádů pozorujeme emoci "strach". Tchoř Smradolf slíbil lasičce Aničce, že ji doprovodí do tajuplné jeskyně plné nebezpečných cucířů. Dostane však strach a Aničku nechá napospas krvežíznivým nestvůrám. Aničku nakonec zachrání jezevec Chrujda.
Napoleon Bonaparte byl velký vojevůdce, ale na jídlo si moc nepotrpěl. Přesto měl zástup kuchařů, kteří se starali o nejrůznější pochoutky pro císařský stůl. Rádi například tvořili zákusky s motivy z dějišť z Napoleonových bitev.
Máte rádi papriku? Věděli jste, že již před 150 lety se jedla v Kojetíně, ačkoli to v té době ještě vůbec nebyla známá zelenina? Haná byla proslulá úrodnou půdou a lidé, kteří zde žili, byli bohatí a dobře živení. Jedli hodně kyselých jídel, ale vyvažovali to cukrem. Rozumíte místnímu nářečí?
Doba ledová je z geologického hlediska nedávná minulost. Jak vypadala zvířata před deseti tisíci lety? Byla podobná některým současným tvorům? Z jakého důvodu byla jejich těla gigantická a proč nakonec vyhynula? Věděli jste, že k nálezu mamutích klů došlo i v samém centru Prahy?
Máte rádi rajčata? A věděli jste, že se je lidé v Evropě báli jíst? Když je sem z Ameriky přivezli, tak si kvůli jejich barvě a výrazné chuti mysleli, že jsou jedovatá. Jako první je začali jíst v Itálii. Dnes víme, že jedovatá nejsou, jsou dokonce velmi zdravá. Obsahují spoustu důležitých vitamínů a minerálů.
13 317
747
4 556
1 249
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.