01:09
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Státní znak České republiky existuje ve dvou variantách – malý a velký. Pořad se snaží ukázat, jak přesně oba znaky vypadají, co znamenají jednotlivá vyobrazení na znaku i jaký symbolický výklad mají podle pravidel heraldiky.
Animovaný cyklus hravou formou seznamuje s Prahou, hlavním městem České republiky. Krátký úvod seznámí s hranicemi naší vlasti a rozdělením ČR na Čechy, Moravu a Slezsko a na jednotlivé kraje. Následuje ucelený pohled na Prahu: její poloha, sídlo vlády a prezidenta, části Prahy, budovy a památky, městská zeleň, bydlení, doprava atd.
Šumavská Křemelná pramení v Železnorudské hornatině a na svém dolním toku vyhloubila nejhlubší kaňon Šumavy. Projděte si s námi její meandry. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Pokuste se podle nápovědy uhodnout, o kterého exotického živočicha se jedná. Je to "Středoameričan", který se svléká z kůže a může dorůst do délky až 2 metry. Už víte? Přesvědčte se o správné odpovědi ve videu.
Pojďme se společně podívat na vysazování perlorodky říční. Je to v Česku nejdéle žijící živočich, který se může dožít až 120 let. Takovou šanci mají ale jen 2 % celé generace. Odchov perlorodky trvá 5 let, pak teprve mohou být vysazovány do řeky. Bohužel ve většině řek potrava pro perlorodky chybí.
Víte, který pták má křídla, ale neumí létat a proč mají ptáci tělo pokryté peřím? Víte, proč se v zimě staví ptáčkům budky a jak na výrobu krmítka? Kteří ptáci jsou stěhovaví? Brďo dnes zkoumá záhady ptačí říše.
Epizoda přibližuje život vzácných živočichů – tetřívka a ještěrky zelené. Ze vzácných rostlin kvetoucích v průběhu května se představí kosatec nízký a hlaváček jarní. U každé představované rostliny a živočicha jsou zmíněny zajímavosti o jejich způsobu života, výskytu či využití člověkem pro lékařské účely nebo v alchymii.
Vysvětlíme si původ a význam barev na naší vlajce, co je to trikolora a jak s vlajkou souvisí státní znak. Dozvíme se něco i o pravidlech věšení vlajky a praporu.
Napadlo vás někdy, co všechno může být pod vodou? Některé naše vodní plochy ukrývají na svém dně tajemství. Pod vodou totiž leží zatopené domy a vesnice. Na dnech dvacítky našich přehrad je zatopeno asi 120 obcí. Pod hladinou Orlíku například najdete přes 650 stavení. Domy se zatápěly proto, že bylo potřeba postavit přehrady, získat vodu a pořídit si na ochranu proti povodním.
Co je tak zajímavého na turistice? Není to jen chození přírodou? Není, je to činnost, která spojuje lidi a přináší do života mnoho krásného. Čím jsme v Česku, pokud jde o turistiku, výjimeční a co jsme dali světu unikátního? Pojďme se to dozvědět v dnešním díle pořadu "My se máme".
Za nejvěrněji zpracovaným papírovým modelem staré Prahy stojí léta tvrdé práce pražského nadšence Antonína Langweila, který na vlastní náklady vytvořil umělecké dílo, které bohužel zůstalo za jeho života nedoceněno. Na modelu je zachycena podoba staré Prahy natolik věrohodně, že jej dodnes využívají památkáři při opravách historických budov.
Petr Pavel, bývalý generál, vyhrál v roce 2023 prezidentské volby, a je tak novým českým prezidentem. Reportáž ze Zpráviček vám hlavu státu představí.
„Skutečná matka měst.“ Tak se právem nazývá Praha. Na svůj první výlet do hlavního města medvědi vzpomínají z brdských vrchů. Zastavili se na spoustě významných pražských míst a nejen na Pražském hradě bylo pro turisty velkým zážitkem se s nimi setkat. Na Karlově mostě si pohladili destičku na soše sv. Jana Nepomuckého, která prý plní přání. Užili si projížďku po Vltavě. Viděli Národní divadlo i místo, odkud podle pověsti skočil Šemík.
Proč se Černému jezeru říká Černé? Jak je hluboké a že je největší na Šumavě, zjistili na svém putování naši medvědí kamarádi. Učaroval jim pohled z nejkrásnější hory Šumavy - kopce jménem Ostrý, který je opředený přímo čertovskou pověstí. Nejmenší a nejvýše položené jezero Laka je zaujalo spoustou plovoucích ostrůvků. Rozhledna Poledník také stojí na tomto putování za zmínku. Stejně tak jako hájovna Březník nebo řeka Vydra. Neváhejte a vydejte se s nimi na cestu.
Věděli jste, že v České republice najdete největší propast ve střední Evropě? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.