01:57
K nejznámějším vánočním tradicím patří zdobení stromku, rozdávání dárků nebo třeba pečení vánočky. V dřívějších dobách však lidé dodržovali mnohem více zvyků a obřadů.
Jaké vánoční zvyky u nás máme a proč? Video seznámí děti s významem jmelí, adventního věnce, pečením perníčků i adventním kalendářem.
Šťastným nápadem tvůrců se spojila Rybova Česká mše vánoční a Ladův lidový Betlém v jeden celek a vznikl tak animovaný film. Základ tvoří Rybova skladba v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, který řídil V. Smetáček a kterou nazpíval Český pěvecký sbor pod vedením J. Veselky. Zároveň ve filmu ožila desítka Ladových postaviček nejen z lidového Betlému, ale i z dalšího autorova bohatého literárního a výtvarného odkazu.
Proč slavíme Vánoce? Pasáž vysvětluje, čí narozeniny se na Vánoce slaví, význam 1. a 2. svátku vánočního i to, proč si lidé dávají dárky.
Krátké video vysvětlí, kde a jak se u nás vzal vánoční stromeček tak, jak ho známe.
Vánoce jsou pro nás spojeny s bohatě prostřeným stolem, na němž nesmí chybět spousta dobrot. Každá rodina má své oblíbené pokrmy. Naše chutě i možnosti se mění. A jak to bylo s vánočními jídly v minulosti? Podívejte se.
Justice je další slovíčko, na které se spolu s Aničkou a Vojtou podíváme podrobněji. Když se řekne justice, myslí se tím spravedlnost, právo, soudci a advokáti. Všechny tyto pojmy si podrobně vysvětlíme a v justici si uděláme přesnější přehled. A co je to vlastně ta spravedlnost? Jsou to jen zákazy? A existuje vůbec něco jako spravedlnost?
Nejslavnější českou hračku, stavebnici Merkur, vám představí tento díl Wifiny. Jde o kovovou stavebnici z ocelových pásků a profilů, které v sobě mají předvrtané otvory ke spojování šroubky a spoustu různých doplňků. Jdou z ní vyrobit i opravdové stroje. Vyrábět se začala téměř před sto lety. Zajímavostí jistě je, že ji dodnes používají i vědci při návrzích různých technických modelů a prototypů.
Žalování většinou nadělá víc škody než užitku. Jaký je vlastně rozdíl mezi stížností a žalováním? Možná je lepší domluva a varování před možným nebezpečím. Není lepší kamarádské chování než neférové žalování? Vyznat se v tom všem vám pomůže Mistr E a Klárka.
Seznamte se s jednou z nejvýraznějších postav českých dějin. Vzdělaný muž, který významně ovlivnil způsob učení dětí, je považován za zakladatele pedagogické vědy.
Ve 2. polovině 19. století už do politiky nezasahují pouze vládci a česká šlechta. Vzniká první politické sdružení Národní strana, která se později dělí na staročechy a mladočechy.
Po nástupu Ferdinanda II. na trůn a omezení náboženské svobody vrcholí napětí mezi Habsburky a českými stavy. Roku 1620 pak dochází k rozhodující bitvě na Bílé hoře.
Kanalizací odtéká mnoho odpadní vody. Kam a kudy všechny ty odpadní vody putují a co se s nimi děje? Jak si s odpadem poradili naši předci? A staří Římané? Podíváme se i do první čistírny odpadních vod a zajímavá je také procházka po její současné podobě.
Máte rádi lasagne? Co myslíte, jsou lasagne opravdu z Itálie? Podívejte se, co všechno o lasagních víme. A co si o tom všem myslí historikové? Kolik je receptů na jejich přípravu?
Pojďme se společně podívat na video o nejstarší dochované kresbě v Čechách. Podle odhadů archeologů vznikla před 7 000 lety. Kresba se nachází v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu. Vypadá jako černé čáry na mohutném kameni, kterému se právě proto přezdívá mozek.
Když děti učí telka! Naučme se se žáky 4. ročníku měřit čas. Zopakujme si časové údaje a jednotky času. Podívejme se do historie, čím se dříve měřil čas. Dozvíme se zajímavosti o některých živočiších naší planety a v čem bychom je mohli porovnat podle času. Na závěr si vyrobíme sluneční hodiny.
Pokusíme se společně se Šikuly vyrobit si vlastní sluneční hodiny. Nebudou měřit čas přesně jako mechanické hodiny, ale budou vlastní výroby! Potřebovat budete karton, talíř, tužku, nůžky, plastelínu, barvy, pravítko, hodinky, kousek modelovací hmoty, brčko, pravítko. A můžete začít.
Královna Viktorie změnila tradice – sama si vybrala ženicha a založila tradici bílých svatebních šatů. Proč se jí říká babička Evropy?
10 618
521
2 949
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.