10:45
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Oslavíme společně svátek sv. Mikuláše pohybem! Nejprve si protáhneme tělo při rozcvičce a pak se naučíme krátkou choreografii na známou mikulášskou písničku. Cvičení je celé laděné na mikulášskou tematiku a možná nám u toho i trochu narostou fousy!
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Cestování vlakem je pro některé děti neobvyklé dobrodružství. Jak se ve vlaku správně chovat? Klárka nám velmi dobře poradí, jak nastupovat, kam dát zavazadla i na co si dát pozor. Na závěr máte opět připravený kvíz.
Dnes už je mobil pro každého z nás samozřejmostí. Dříve to tak ovšem nebylo a není špatné si čas od času připomenout, jaké by to bylo žít bez mobilního telefonu. Koneckonců si to můžete sami vyzkoušet. Stačí si vybrat jeden den, kdy prostě mobilní telefon používat nebudete. Schválně uvidíte, jak vám to půjde a zda to vůbec vydržíte. Jak to vlastně ale fungovalo dříve, když lidé mobilní telefony opravdu k dispozici neměli? Navštivte s námi v reportáži pražské Retro muzeum a podívejte se, jak to vypadalo v digitálním pravěku.
Pojďme se společně podívat, jak slaví Číňané začátek nového roku. Tradiční čínský kalendář je starý přes 4 000 let a řídí se pohybem Slunce a Měsíce. Jak se takový příchod nového roku slaví? K oslavám patří například tradiční bubnování. Reportáž je z 10. února 2024.
Zprávičky nám v dnešním díle seriálu o fyzice "Víte proč..." zodpoví otázku, proč čočka zvětšuje. Čočka totiž ovlivňuje šíření světla. Může dokonce i zažehnout oheň. Na konci videa pro vás máme opět připraven pokus na doma.
Přímo v našem okolí můžeme objevovat věci, které jsme neznali. Patří k nim i pravidla, jak se vhodně chovat k lidem, kteří neslyší. Osvojit si takovou etiketu může být i docela legrace. Pepa nám vysvětlí základní pravidla, např. proč je důležité stát k neslyšícímu čelem, aby viděl na naše ústa, a artikulovat zřetelně a pomalu.
Jak lidé mohou přežít válku? Proč se válčí, když se můžou domluvit? Kdy už to skončí? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka z Linky bezpečí Hana Nečina Vaníčková.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 3. ročníku pochopit projevy náklonnosti. Každý z nás projevuje svoje emoce nějakým způsobem např. mimikou nebo gestikulací. Svoji náklonnost (lásku) dáváme najevo také různým způsobem a o tom dnes děti diskutují.
Jak se správně zachovat, když nás někdo okrade? Je bezpečné za pachatelem utíkat? Co všechno policie dělá, když jede k nahlášenému případu? V tomto díle z cyklu "Zachraň se, kdo můžeš!" se dozvíte dobré rady od těch nepovolanějších.
12 705
702
4 198
1 147
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.