10:45
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Cestování vlakem je pro některé děti neobvyklé dobrodružství. Jak se ve vlaku správně chovat? Klárka nám velmi dobře poradí, jak nastupovat, kam dát zavazadla i na co si dát pozor. Na závěr máte opět připravený kvíz.
Tématem pasáže je image. Jde o odborný termín, který se užívá pro pojmenování celkového dojmu z člověka, značky nebo výrobku na veřejnosti.
Pořad ukazuje, jak vypadají pravidla slušného stolování. Učí základy, jak správně držet příbor a jak se u stolu chovat.
Pojďme se společně podívat na video o hlavolamech. Rubikovu kostku zná celý svět, vynalezl ji maďarský vynálezce, architekt a profesor architektury Ernő Rubik. Hlavolamy se objevují stále nové a nové.
Grafolog je člověk, který se zabývá rozborem ručně psaného textu a dokáže z něj o pisateli zjistit mnoho informací. Víte, jaký je rozdíl mezi grafologem a písmoznalcem? Kdo to vymyslel, jak umění grafologie funguje a co všechno na nás může prozradit náš rukopis, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Pasáž o tom, že popotahovat se nemá. Vysmrkat se je slušnost.
Má nakupování něco společného s etiketou? Skutečně má. Jsou určitá pravidla, která musíme dodržovat. Znají je určitě i docela malé děti. Dodržujete je? Pak lehce zvládnete i závěrečný kvíz.
Techniku drhání znaly a běžně používaly už naše praprababičky. My už ale dnes většinou ani nevíme, co to je. Nyní máme možnost se s ní seznámit při výrobě lapačů snů nebo vánočních ozdob na stromeček. Inspirujte se v tomto díle pořadu Polopatě.
Vůně medových perníčků nám připomene, že přichází adventní období. Bylo to tak vždy? A co způsobuje jejich charakteristickou vůni? Recepty na výrobu perníku se liší a mění, stejně jako jejich tvary a zdobení. My si na nich ale určitě pochutnáme.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.