10:45
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Oslavíme společně svátek sv. Mikuláše pohybem! Nejprve si protáhneme tělo při rozcvičce a pak se naučíme krátkou choreografii na známou mikulášskou písničku. Cvičení je celé laděné na mikulášskou tematiku a možná nám u toho i trochu narostou fousy!
Cestování vlakem je pro některé děti neobvyklé dobrodružství. Jak se ve vlaku správně chovat? Klárka nám velmi dobře poradí, jak nastupovat, kam dát zavazadla i na co si dát pozor. Na závěr máte opět připravený kvíz.
Viděli jste v českých řekách lososy? V polovině 20. století tyto ryby z českých řek vymizely. Nyní se je ochránci přírody snaží do řek vracet. Podívejte se, jak vypadají takzvané rybí přechody podél jezů. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Vysvětlení, co je konzumní způsob života neboli konzum – označuje se tak takový životní styl, kdy lidé pořád nakupují a nakupují i to, co vůbec nepotřebují.
Co se stane, když si nebudeme vážit svých věcí a budeme odpadky pohazovat všude kolem? Podívejte se s námi!
Pojďme se společně podívat na video o hlavolamech. Rubikovu kostku zná celý svět, vynalezl ji maďarský vynálezce, architekt a profesor architektury Ernő Rubik. Hlavolamy se objevují stále nové a nové.
Rodinná návštěva restaurace, to je svátek! Umíte se ale v restauraci správně chovat? Zopakujeme si některá pravidla, aby vše proběhlo v pohodě. Kabáty odložíme v šatně nebo na věšák, nebudeme mluvit moc hlasitě a vůbec ne s plnou pusou. Děti si nebudou plést restauraci s hernou. A další pravidla? Však je znáte, není to nic těžkého.
Brďo se vydá na vandr. Stane se na chvíli malým tulákem a prozradí vám, že trampovat znamená toulat se přírodou. Trampové se snaží žít v souladu s přírodou podobně jako například skauti. Dozvíte se, kde se v Česku zakládaly první trampské osady nebo jak připravit trampské ražniči.
Jaké nebezpečí nám hrozí, pokud si budeme okusovat nehty?
Mohou holky bojovat? Co má být všechno v evakuačním zavazadle? Když budeme muset taky utéct, budu si moct vzít s sebou hračky? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka z Linky bezpečí Hana Nečina Vaníčková.
11 731
629
3 565
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.