05:06
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 3. ročníku podívat na to, jak vypadají a fungují orgány v našem těle. Věděli byste, které orgány jsou v našem těle a k čemu slouží? Na závěr lekce se naučíme pojmenovat některé orgány v anglickém jazyce a navštíví nás ministr školství pan Robert Plaga.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku poznat svoje tělo. Kostra se skládá z mnoha částí, kostí. Budeme je poznávat, ukážeme si je a přiblížíme si jejich funkci. Připomeneme si s dětmi také důležitost některých vnitřních orgánů.
Když děti učí telka! Pojďte se s námi naučit správně dýchat. Řekli byste, že dýchání není žádná věda? Dýchat přece umí každý, jinak bychom nemohli žít, kdybychom nedýchali. Jistě máte pravdu, ale přesto není dýchání jako dýchání. To správné je potřeba trénovat. Pomůže nám to pořádně okysličit naše tělo, zrelaxovat po náročném dni anebo lépe zvládnout naše emoce.
V zimě se mimo jiných kratochvílí věnujeme také bruslení na ledě. K tomu můžeme využít uměle vytvořená kluziště nebo přírodní led na rybnících. Jak ale poznáme, kdy už je led dostatečně pevný a na co si musíme dávat pozor?
Proč máme dvě oči? Je to jeden z našich párových orgánů, který zajišťuje prostorové vidění. Slzy nám oči omývají, oční svaly s nimi pohybují a víčka zase umožní očím odpočívat. Brďo zjišťuje, jak se liší vidění kočky, psa nebo sovy. Nevidomé lidi doprovází vycvičený vodicí pes a také pro ně existuje zvláštní písmo – Braillovo písmo. Svoje oči si chraň!
V koření nalezneme kouzlo tisíců chutí. Přestože ho lidé používají tisíce let, dříve se koření z Orientu objevovalo pouze na královských dvorech. Chudší lidé používali bylinky. Objevme nejcennější koření světa! Šafrán. Kolik korun bychom dali za jeho jeden kilogram?
Co děláte, když je bouřka? Bojíte se? Pojďme se společně podívat, co bychom rozhodně neměli dělat při bouřce. V žádném případě bychom se neměli jít koupat do jakékoliv vody pod širým nebem. Nemůžeme se schovávat pod stromy a nepřibližujeme se ani ke skalním převisům.
Návštěva lékaře má také svá pravidla. Umíte se chovat v čekárně u lékaře? Je samozřejmostí pozdravit, počkat, až na nás bude řada, a pokud kašleme, tak jedině se zakrytým obličejem. A co v ordinaci? Neutíkáte před injekcí? Lékař nám chce pomoci, proto dodržujeme předepsaný postup léčby.
Pasáž přibližuje zákulisí závodů akvabel a synchronizovaného plavání.
Honzo, vstávej je další oblíbená hra, kterou nám představí Herní slabikář. Honzo, vstávej je hra známá po celém světě, ale volání je různé. My se naučíme naší variantu s Honzou a dozvíte se, co se stane, když je čas na oběd.
Davisův pohár je soutěž mužských reprezentačních týmů v tenise. Ve Zprávičkách se dozvíte, jak se Davisův pohár zapsal do historie českého a československého tenisu a která slavná jména pro nás pohár získala.
Základní problematika tréninku náběhů ve fotbale.
9 528
362
2 022
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.