02:44
Psal se rok 1907, když v moravském Holešově Rudolf Kneisl vymyslel lentilky, oblíbené bonbony ve tvaru čočky. V továrně, která pamatuje tvůrce legendární cukrovinky, jich denně vyrobí šest milionů, v sedmi barvách. Dozvíte se, že jejich výroba vůbec není jednoduchá a seznámíte se s historií jejich výroby.
Historie žvýkaček je opravdu pestrá, žvýkáme už přes 9000 let. Co žvýkali staří Řekové a proč? A co severoameričtí Indiáni? Jaké bylo složení žvýkaček v různé době v různých částech světa a jak vznikly ty dnešní, se dozvíte v tomto díle.
Jedna z tradičních českých firem a největší výrobce cukrovinek u nás. Firma, jejíž kořeny sahají až do první republiky a v současnosti je jednou ze značek švýcarského čokoládového giganta Nestlé. To vše je Orion. Zářivá hvězda na nebi českého cukrářství. Jaké byly začátky této firmy? Jak si poradila v náročném 20. století, kdy musela čelit nástrahám 2. světové války, komunistického znárodnění a divoké privatizace? V našem kratičkém dokumentu vás seznámíme s historií této úspěšné české značky.
Piškoty jsou pochoutka, kterou jí miminka, děti, dospělí i zvířata. Jak vypadaly piškoty dříve, když se pekly ve Francii? Jak je v Česku pekla rodina Fidorových? A proč jsou vhodné i pro miminka?
Že je pohyb zdravý, ví každé malé dítě. Servác s Martou vysvětlí, že pohyb je součástí našeho života a sledování sportu v televizi cvičení nenahradí. A když se hýbeme málo, je nutné podle toho upravit také jídelníček.
Co se stane, když budeme nadměrně sledovat televizi a přestaneme vnímat svět kolem sebe?
Víte, jak dlouho už lidé jedí hrách? Jak ho kdysi zpracovávali? A co všechno se z něj dá uvařit? Slyšeli jste někdy slovo pučálka nebo šoulet? A jaká jídla z hrachu se vaří po světě? To vše se dozvíte v tomto videu.
Quinoa, neboli tradiční jihoamerická plodina česky zvaná merlík chilský, roste na zemi už pěkně dlouho. Ale dlouho ji lidé nebrali moc vážně. Pak se o jí začalo mluvit jako o superpotravině, a tak se doslala na výsluní. Zvlášť mezi celiatiky. Vysvětlíme vám proč.
Jak se odlišuje orientační běh od běhu na stadionu? V jaké zemi vznikl a jak se vyvíjela jeho pravidla? Co orientační běžec potřebuje a jaké dovednosti by měl takový závodník mít? A k čemu potřebuje mapu?
Jak se v první polovině 20. století změnila česká kuchyně? Podíváme se, jaký vliv měly na vývoj technologie jako myčky, sporáky, mixéry a jiné, které lidem šetřily čas. Také se dozvíme jaké změny s sebou přinesly světové války.
Většina z nás má ráda ovocné knedlíky. Ve středověku se knedlík říkalo úplně něčemu jinému. Chcete se dozvědět, jak vznikl český pokrm knedlo-vepřo-zelo? A z kterého jazyka pochází slovo knedlík?
Pasáž se věnuje tomu, kdo a jak léčil zvířata v minulosti a jak je tomu dnes. Přes kováře, léčitele a bylinkáře až k vystudovanému veterináři.
Pojďme se společně podívat na animovaný film o historii pražského Václavského náměstí a jeho geniu loci. Václavské náměstí založil král a císař Karel IV. ve 14. století. Kdysi zde byl koňský trh, podle toho se náměstí také jmenovalo, až v 19. století navrhl K. H. Borovský, aby se náměstí jmenovalo Václavské. Co všechno se tu odehrálo? A od kdy tu stojí známý pomník? Jak se kůň, který nese knížete Václava, jmenuje?
V animované ukázce jsou zachyceny čarodějnické procesy v 17. století v českých zemích, zejména proces ve Velkých Losinách.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena složitá situace za vlády Jiřího z Poděbrad a jeho diplomatické řešení konfliktů a snaha o vytvoření všeobecné mírové organizace.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena třicetiletá válka v Evropě, zejména důsledky pro život obyvatel. Popisuje se zde také skladba a strategie žoldnéřského vojska.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.