05:21
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Emoce nejen umělce inspirují, ale emoce obsažené v uměleckých dílech mohou také léčit. I tvůrčí proces samotný může léčit. A to nejen tvůrce samotného, ale i toho, kdo umělecké dílo vnímá. Máme na mysli jak léčbu duše, tak těla. Léčba duše je zároveň i tvůrčím procesem, jak potvrzují mnozí psychoterapeuti ze zkušeností z muzikoterapie, zvukoterapie, arteterapie a dalších psychoterapií. Emoce a umění jsou zkrátka spojené nádoby.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Sledujeme desetiletý vývoj introvertní Růženky, která krásně malovala. Jejím snem je přestat se bát mluvit a vyučit se v oboru kadeřnice.
Je obecně známé, že mentální anorexií trpí například modelky. Podobné riziko podstupují často také tanečnice a gymnastky. V pubertě si touto nemocí prošla i vrcholová sportovkyně Simona, která vypráví svůj životní příběh. Často se na to zapomíná, ale tato zrádná nemoc provází i muže. Projevuje se u nich nejen dietou, ale zejména nadměrným cvičením. Skokani na lyžích jsou toho dokladem.
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša se musela přestěhovat do nového azylového bydlení, kde jí chybí podpora komunity. Jak se žije v azylovém domě? A jaké plány má Míša do budoucna?
Je agrese vrozená, nebo odpozorovaná? Touto otázkou se zabývali američtí výzkumníci, kteří provedli experiment s dětmi od 3 do 6 let. Co výzkum ukázal? Kdo nebo co byl "Bobo doll"? Bylo agresivní chování rozdílné u chlapců a dívek? A byl vůbec tento výzkum proveden správně? To vše se dozvíte ve videu.
Pokračování příběhu domácího násilí na mužích, jejichž partnerské vztahy se proměnily v peklo. Mužům, kteří jsou vnímáni jako zástupci silnějšího pohlaví, se obecně nevěří, děti stále v očích naší společnosti patří k matce. O to je jejich možnost obrany složitější. Ocitají se v kruhu strachu, studu a bezmoci. A také mají strach o své děti, které se agresi rovněž vyhnou jen zřídka.
Na konkrétním příkladu si ukážeme, jak může vypadat pokus o ovlivnění názoru lidí ze strany státního aparátu. Tím příkladem je smrt Jana Palacha. Režim tuto očividnou oběť popřít nemohl, vytvořil proto alespoň prostřednictvím dezinformace alternativní historii. Psycholog nám následně vysvětlí, jaký typ lidí podléhá ovlivňování a manipulaci nejčastěji.
„Hašek není člověk, Hašek je Bůh!" Ve sportu lze shledat podobnost s vyznáváním náboženské víry. Pseudonáboženská funkce sportu a kultické chování fanoušků je se zájmem sledováno psychologií a sociologií náboženství. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
„Myslíte si, že by se obsah sociálních sítí měl nějak regulovat?“ To je otázka nejen pro odborníky, ale i žákovské publikum. Mluvčí se ve videu zamýšlí nad nenávistnými komentáři na sociálních sítích i svobodou slova ve virtuálním prostoru.
Na počest Roba, který při falešném střeleckém útoku vyskočil z okna, se ve škole koná taneční party. Účastní se florbalisti, Tonda, Nessa i Mája. Na střelecký útok sice většina z nich nezapomněla, ale zdá se, že mnohým z nich tahle situace pomohla. Posunout se, poznat se a najít cestu ke spřízněným duším.
Mája, Nessa a Lukáš mluví o střeleckém útoku, který se odehrál na jejich škole, v televizním vysílání. Přišli jen popsat své pocity, nebo obvinit společnost z toho, jaký tlak na mladé lidi vytváří? A jaké nároky si na sebe vytváří hlavní postavy samy? Zapadnout, být milovaný a sledovaný. Někteří se pokusí žít i bez toho.
Ukázka z minisérie České televize Pět let (2022) zachycuje konfrontaci Terezy, která se stala obětí znásilnění, s jejím spolužákem Davidem, násilníkem. Tereza se snaží vzniklému bloku postavit a alespoň částečně zmírnit své trauma. Zjišťuje však, že David situaci před pěti lety vnímá odlišně.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.