06:34
Pasáž formou scénky a odborného vysvětlení uvádí, jakým způsobem se dělí čeština, co ovlivňuje naši volbu jazyka a jaké prostředky při svém projevu používáme.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá spodobou znělosti na konci slov a uprostřed slov a vysvětluje, čím se tento jazykový jev řídí.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá podmiňovacím způsobem, uvádí jeho různé tvary, kdy se používá a jak se v něm často chybuje.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá odlišnostmi různých nářečí, uvádí příklady rozdílů a zmiňuje, jak a kdy vznikla nářečí.
Pasáž uvádí, jaká vztažná zájmena se vyskytují v češtině, blíže se pak zabývá skloňováním zájmena „jenž“ a jakým zájmenem jej lze nahradit.
Jaké nešvary se mohou vyskytovat v psané a mluvené češtině? Jako příklad poslouží mluva politiků a výskyt pravopisných chyb především v publicistických textech. Dále se dozvíme, jaký byl postoj k používání anglicismů na přelomu století.
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku časovat slovesa v přítomném čase. Budeme odpovídat na otázku „Co děláš?“ A vyrobíme si kouzelnou kytičku.
Pasáž na příkladech ukazuje pravidla psaní S a Z v předponách slov.
Pasáž se zabývá psaním velkých písmen v názvech svátků a přídavných jmen od nich odvozených.
Pasáž se zabývá rybářským slangem, jeho specifiky a původem a vysvětluje některé pojmy z tohoto slangu.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Ř. Michal Nesvadba názorně dětem ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše, a vyhledává slova, která tímto písmenem začínají.
Pasáž diváky seznamuje s úslovím „Dej si bacha“, jeho původem a významem.
V prvním díle Slovohrátek se Anička s Eliškou zabývají významem slov. Jak významem doslovným, tak významem přeneseným. Co znamená zlaté srdce, srdce z kamene nebo mít srdce v kalhotách? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Srdce na dlani aneb slova doslova.
Ve čtvrtém díle LOGOhrátek se eznámíme se slovesy. Tedy slovy, která označují, co děláme nebo co se kolem nás děje. Slovesa si procvičíme celým tělem formou pantomimy a také procvičíme koordinaci pohybů ruky a oka. A pak slovesa zapojíme při vyprávění příběhu nebo při popisu obrázků dopravních prostředků.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku rozpoznat a vytvářet řeč přímou a nepřímou. Vysvětlíme si, jak se píší u přímé řeči uvozovky i jak se odděluje uvozovací věta.
Pasáž se zabývá různými způsoby oslovování (jak současnými, tak i historickými) a s nimi spojenými společenskými pravidly.
Co je to mediace a jak usmířit dva lidi ve sporu? Jak postupovat, dostaneme-li se do situace, kdy se nám svěřují dvě rozhádané strany? Ukázka využívá jeden z nejčastějších typů sporu, spor mezi sousedy. Na jeho příkladu nás seznamuje s možnostmi úspěšného usmiřování konfliktů. Problematiku mediace představuje s využitím hraných scének Miroslav Táborský.
9 849
397
2 248
859
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.