02:00
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Víte, co znamená slovíčko genetika? Jedná se o biologickou vědu zabývající se geny. Díky ní můžeme upravovat potraviny, aby odolávaly škůdcům. Je také velmi užitečná při odhalování zločinů.
Někdy si kluci a holky nedokážou porozumět a to je škoda. Ale co s tím? Chlapci by si měli pamatovat, že chovat se mužně neznamená chovat se hrubě. A na druhou stranu provokovat kluky a posmívat se jim také není to nejlepší. Pokud toto dokážete, tak bude vyhráno.
Mají děti doma pomáhat? Ano, protože mají oplatit rodičům jejich péči. Pomoc rodičům je samozřejmost. Ale ne všechny domácí práce jsou pro děti vhodné. Záleží na tom, jak se doma domluvíte.
Seriál Žeprej nám v této části vysvětlí, co znamenají pojmy mínění, veřejné mínění i průzkum. Dozvíme se také, kdy je pro nás výhodné uskutečnit průzkum veřejného mínění i jak ho můžeme správně provést.
Víte, že jogurt vznikl vlastně omylem a čokoláda byla kdysi považována za lék? Na čem si pochutnávali lovci a sběrači nebo proč v Indii nejedí hovězí maso? Kdo je vegetarián, co je to obezita a jak se připravují palačinky? Máte svoje oblíbené jídlo? Tak začněte s Brďem zkoumat.
Tématem dnešního dílu animovaného seriálu Slovíčka je empatie. Empatický člověk je ten, který se obvykle v různých situacích snaží vžít do pocitů druhých. Chápe třeba rozčilení člověka, na jehož místě bychom se zachovali úplně jinak. Jak poznáme, že jsme empatičtí, a jak nám empatie může škodit? Jak se dá empatie využít k ovlivňování lidí?
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem I. Učí je, jak se toto tiskací písmeno píše, a představuje slova začínající tímto písmenem. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Podívejte se na krátké video, ve kterém Zdeněk Svěrák vypráví příběh složený ze samých rčení. Znáte význam všech z nich, nebo jste některá slyšeli poprvé?
Vysvětlení původu rčení „udělat botu“ (pochází ze staré německé legendy).
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.