25:54
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku rozlišovat přídavná jména přivlastňovací. V úvodu si zopakujeme dělení přídavných jmen na tvrdá a měkká. U přídavných jmen přivlastňovacích se zaměříme na správné určování vzorů i jejich pravopis.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku, co je podmět a přísudek, a osvojme si pravidla psaní přísudku ve shodě s podmětem. Poznejme základní skladební dvojici. Naučme se správnému psaní koncovek v jednotném a množném čísle času minulého.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku správně psát předpony s-, z-, vz-. Některá slova nám znějí velmi podobně. Pomůckou nám budou různé směry (dolů, dohromady, nahoru, pryč) a také změna stavu. Někdy ovšem předpona s- nebo z- změní význam slova (smazat x zmazat).
Pasáž uvádí pravidla a příklady psaní velkých písmen ve jménech osob, etnik a příslušníků různých skupin.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku, kde se píše mně a kde mě. Paní učitelka Markéta se tentokrát v roli pilotky a cestovatelky s dětmi vydává na planety „mě/mně“, „bě/bje“ a „vě/vje“. V doplňovacích cvičeních si děti mohou procvičit, zda pochopily dnešní nelehkou látku.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku rozpoznat a vytvářet řeč přímou a nepřímou. Vysvětlíme si, jak se píší u přímé řeči uvozovky i jak se odděluje uvozovací věta.
Zprávičky nám přinášejí spoustu informací. Tentokrát si vyzkoušíme s Adélkou z páté třídy, jaké je to být průvodkyní na státním hradě Křivoklát. A to není zaměstnání pro každého. Zkuste, zda byste dokázali i vy mluvit tak, abyste návštěvníky zaujali. V čem se tahle práce podobá herectví? A co je to nejhorší, co se může průvodci či průvodkyni stát?
Maturiní test ověřuje také to, jestli dovedete rozlišit základní typy promluv v češtině. A aby toho nebylo zas tak málo, při řešení takových úloh potřebujete také rozlišit vypravěče a postavy. Podívejte se na ukázky možných postupů při řešení modelové úlohy včetně komentáře případných chyb při řešení. Mimo jiné se také dozvíte, co to ty typy promluv vlastně jsou...
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku porovnávat texty. Přečtěme si připravené texty. Kam bychom je umístili? Co je to inzerát? Měly dané texty něco společného? Roztřídíme, co bylo pro oba texty společné a co se vyskytovalo pouze v jednom z nich. Procvičíme si pravopis a skloňování podstatných jmen rodu mužského životného i neživotného.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku psát recept a rozšiřovat si slovní zásobu o vhodná slovesa a zapojovat tvořivost a fantazii.
Dozvíme se, jak se některé výrazy z českého vojenského slovníku šířily do dalších evropských jazyků. Jak vzniklo slovo „pistole“? Věděli jste, že za ním stojí husité? A čím navrhoval nahradit slova jako „šrapnel“ či „granát“ jazykový purista Jan Václav Pohl?
Krátká ukázka z minisérie Božena dokumentuje stav české lékařské terminologie v polovině 19. století, na jejímž vývoji se podílel i Václav Staněk, přední představitel pražské vlastenecké společnosti. Boženu Němcovou jako českou vlastenku vývoj jazyka samozřejmě zajímal.
Pasáž vysvětluje pojem kolokace a dále se zabývá idiomy „chyba lávky“ a „pamatovat na strýčka příhodu“.
Pasáž informuje o uvedení téměř neznámé hry Václava Havla a Pavla Kohouta Pavel Havel: Rr o Havlově ráčkování, která vznikla korespondenční metodou pro pobavení přátel a odreagování se v těžkých časech. Jak to probíhalo, přibližuje Pavel Kohout. Novodobé premiéry se zhostila Knihovna Václava Havla pod vedením Michaela Žantovského. Režisér popisuje, proč se hra dostává do centra pozornosti až nyní. V roli lékaře foniatra vystřídal Václava Havla jeho bratr Ivan M. Havel, který má stejnou logopedickou vadu. O hru byl obrovský zájem mezi diváky.
10 924
558
3 198
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.