25:54
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku, co je podmět a přísudek, a osvojme si pravidla psaní přísudku ve shodě s podmětem. Poznejme základní skladební dvojici. Naučme se správnému psaní koncovek v jednotném a množném čísle času minulého.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku rozlišovat přídavná jména přivlastňovací. V úvodu si zopakujeme dělení přídavných jmen na tvrdá a měkká. U přídavných jmen přivlastňovacích se zaměříme na správné určování vzorů i jejich pravopis.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku správně psát předpony s-, z-, vz-. Některá slova nám znějí velmi podobně. Pomůckou nám budou různé směry (dolů, dohromady, nahoru, pryč) a také změna stavu. Někdy ovšem předpona s- nebo z- změní význam slova (smazat x zmazat).
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku rozpoznat a vytvářet řeč přímou a nepřímou. Vysvětlíme si, jak se píší u přímé řeči uvozovky i jak se odděluje uvozovací věta.
Dýchánek nebo party? Význam těchto slov je stejný, jedná se o příjemnou malou oslavu. Aby vše probíhalo pěkně a bylo nám všem hezky, je třeba dodržet určitá pravidla. Na pozvánku na party nezapomeneme napsat všechny potřebné informace: místo, datum i čas konání akce. Hostitelce přineseme květinu. Víte, jak ji správně předat? Pak pro vás závěrečný kvíz bude hračkou.
Podívejte se na ukázky možných strategií řešení modelové úlohy, v níž mají maturanti prokázat, že rozpoznají v textu expresivní výrazy. V tomto případě pracují z ukázkou z uměleckého textu. Při posuzování expresivity je vždy potřeba posuzovat kontext užití daného výrazu.
Pojďme se společně podívat na video o znakovém jazyce. Tento jazyk tvoří vizuálně pohybové prostředky. Každý stát má svůj znakový jazyk a je určen pro všechny neslyšící, ale také pro tlumočníky a všechny, kdo komunikují s neslyšícími. Víte že první písemné známky o znakovém jazyce pochází už ze 7. století?
Zprávičky nám přinášejí spoustu informací. Tentokrát si vyzkoušíme s Adélkou z páté třídy, jaké je to být průvodkyní na státním hradě Křivoklát. A to není zaměstnání pro každého. Zkuste, zda byste dokázali i vy mluvit tak, abyste návštěvníky zaujali. V čem se tahle práce podobá herectví? A co je to nejhorší, co se může průvodci či průvodkyni stát?
Čeština dala světu mnohá slova. O jaká slova jde, to zmíní v pasáži český jazykovědec Karel Oliva, zabývající se hlavně matematickou lingvistikou. Také popisuje rozdíl v psaní ů/ú a zdůrazňuje důležitost psaní diakritických znamének. Dále se vyjadřuje ke slovnímu spojení „To dáš“ a k vývoji českého jazyka.
Pořad popisuje přípravu Konstantina a Metoděje na misi na Moravu a tvorbu prvního slovanského písma – hlaholice. Ukazuje také osobnost knížete Rastislava a jeho napjatý vztah s franckými duchovními.
Pasáž se zabývá našimi nejvýznamnějšími výkladovými slovníky spisovné češtiny, jejich vznikem a rozsahem.
Pasáž uvádí zajímavé příklady mezijazykových homonym a vysvětluje jejich význam v maďarštině.
13 096
734
4 430
1 226
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.