Názorný videonávod, jak uvázat dračí smyčku. Uzel se dříve, před příchodem moderních sedáků, hojně používal v horolezectví. Nicméně dnes vytlačila v horolezecké praxi dračí smyčku praktičtější osmička.
Lodní smyčka je uzel, bez kterého se neobejdou velcí ani malí námořníci. Chcete bezpečně přivázat pramici ke břehu? Použijte lodní smyčku! Nebojte, není to nijak složité. Hravě to zvládne i malý Kuba.
Osmička je jedním z nejznámějších uzlů. Ve videu se dozvíte odpověď na otázku, co to uzel vlastně je. A dále uvidíme podrobný videonávod, jak osmičkový uzel uvázat a vyrobit si z něj ozdobnou klíčenku. Osmička má ale i své praktické využití, např. v horolezectví.
Pojďme se společně podívat, jaká pravidla bychom měli dodržovat, když nám počasí přeje a slunce hodně pálí. Zejména děti by měly při pobytu na slunci nosit pokrývku hlavy a vhodné oblečení. V žádném případě nesmíme zapomínat na pitný režim.
Mozek je náš nejdokonalejší orgán. Řídí všechno, co děláme. Pohyb, řeč, myšlení, chování i paměť, navíc dohlíží na činnost důležitých lidských orgánů. Skládá se z různých částí, které mají různé funkce. Tyto funkce jsou stále předmětem zkoumání, protože mnohé je stále záhadou. Jak se o svůj mozek můžeme starat? Různými cvičeními můžeme podporovat mozkovou aktivitu, trénujeme tak paměť. Člověk má největší mozek, ale pozor, počítá se to v poměru k jeho tělu.
Přestože středověká kuchyně byla zdravá, lidé často umírali na různé infekční nemoci, ale i hladem. V této těžké době vládl Karel IV., který povznesl českou kulturu na evropskou úroveň a z Prahy vytvořil Evropskou metropoli. Panovník si nejvíce pochutnával na jáhlové kaši se sušeným ovocem.
Máte chuť zažít příjemné odpoledne s přáteli? Vyrazte na piknik. Zažijete nejen zábavu, ale také se u toho dobře najíte. Co si vzít s sebou a jak takový zdravý piknik může vypadat? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti si hravou formou procvičí některé druhy potravin a naučí se připravit si piknik. Určeno pro mírně pokročilé školáky.
Pojďme se společně podívat na dobré rady, jak se zachovat, když zjistíme, že jsme si z procházky přinesli přisáté klíště. Do lesa je lepší vyrazit v oblečení s dlouhým rukávem a použít repelent proti klíšťatům. Po procházce bychom se měli pořádně prohlédnout a pokud klíště objevíme, můžeme pro jeho odstranění použít různé pomůcky, které jsou vesměs ve tvaru V. Takový nástroj si můžete snadno i vyrobit. Klíště ničím nemažeme a ránu po jeho odstranění vydezinfikujeme.
Máte rádi popcorn? Pak vám bude jistě chutnat také polenta. Vyrábí se z kukuřice a vnikla jako náhražka chleba. K výrobě vám stačí pouze kukuřičná mouka, voda a sůl. Poté dáte zapéct, potřete rajčaty a pochoutka je na světě. Dobrou chuť.
Pyrotechnická služba je další díl ze seriálu "Zachraň se, kdo můžeš!". Dozvíme se tu, kam nahlásit nález nevybuchlé bomby a jak se chovat při jejím nálezu. Jak potom probíhá likvidace nalezené munice, názorně předvedou policejní pyrotechnici.
Jak se vlastně maso dostane na náš talíř? Brďo se seznamuje s různými způsoby získávání masa v průběhu dějin. Z původních lovců se stali chovatelé hospodářských zvířat, která se porážejí na jatkách. Dozvíte se, jak se maso dělí podle druhů a dále zpracovává. Pro malé kuchaře je zde i návod na přípravu masitého pokrmu.
Máte rádi jablka? Jablkům se říkalo kulatá lékárna, protože se dobře skladovala a lidé je mohli jíst i v zimě. Jablka sušili, drtili a používali jako sladidlo. Také je konzervovali varem. Výborné marmelády pak vydržely celý rok. Víte, jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem? A co je to pektin?
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.