01:04
Názorný videonávod, jak uvázat dračí smyčku. Uzel se dříve, před příchodem moderních sedáků, hojně používal v horolezectví. Nicméně dnes vytlačila v horolezecké praxi dračí smyčku praktičtější osmička.
Lodní smyčka je uzel, bez kterého se neobejdou velcí ani malí námořníci. Chcete bezpečně přivázat pramici ke břehu? Použijte lodní smyčku! Nebojte, není to nijak složité. Hravě to zvládne i malý Kuba.
Kdo má oheň rád, měl by si také pozor dát. Co musíme dodržet, když si chceme venku rozdělat oheň? Kdy a kde se oheň nesmí za žádných okolností rozdělávat? A co udělat, když se staneme svědky požáru?
Osmička je jedním z nejznámějších uzlů. Ve videu se dozvíte odpověď na otázku, co to uzel vlastně je. A dále uvidíme podrobný videonávod, jak osmičkový uzel uvázat a vyrobit si z něj ozdobnou klíčenku. Osmička má ale i své praktické využití, např. v horolezectví.
Pořad ukazuje, jak se zachovat, pokud se ztratíme v lese. Je zde názorně předvedeno do jakých situací se mohou děti dostat, pokud se ztratí, jak v kontextu těchto reálných situací reagují a jak by naopak měly reagovat. V závěru pořadu je i krátký test.
Pojďme se společně podívat, jaká pravidla bychom měli dodržovat, když nám počasí přeje a slunce hodně pálí. Zejména děti by měly při pobytu na slunci nosit pokrývku hlavy a vhodné oblečení. V žádném případě nesmíme zapomínat na pitný režim.
Asi každý z nás zná někoho, kdo se potýká s nějakou alergií. Ať už se jedná o alergii na jídlo, zvířata nebo pyl, není to nikdy nic příjemného. Ale co to vlastně ta alergie je? A co to znamená, když se řekne, že je někdo alergický? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Pojďme se společně podívat na evoluci člověka. Z koho jsme se vyvinuli, se dozvídáme z kosterních pozůstatků. Homo sapiens čili člověk moudrý vycestoval z Afriky asi před 200 000 lety a postupně se rozšířil po celém světě. Za posledních 50 000 let jsme se moc nezměnili, to, co se změnilo a odlišilo nás od zvířat, jsou naše znalosti. Vždy, když něco nového vymyslíme, předáme to další generaci. Rozdíl mezi námi a pravěkými lidmi je jen v tom, co se za život naučíme.
Pojďme se společně podívat na dobré rady, jak chodit sám třeba ze školy. Vždy bychom si měli vybírat osvětlenou cestu a nejlépe trasu, kde je hodně lidí. Neměli bychom chodit s podezřelým člověkem do domu, do auta někoho cizího, a už vůbec ne do výtahu. Poslechněte si, co všechno byste měli dodržovat a na co si dávat pozor. A jak se chovat, když se dostanete do svízelné situace?
Jak je to s těmi sýry? Jíme sýr plesnivý nebo plísňový? A jak vlastně někoho napadlo jíst tento sýr? Došlo k tomu prý ve francouzské vesnici jménem Camembert. A zbytek je historie, kterou vám ukážeme v tomto videu.
Dětská záchranka v akci: Záchvat křečí nebo epileptický záchvat může postihnout každého z nás. Co vlastně můžeme udělat, chceme-li pomoci? Zásady první pomoci si zopakujeme s dětmi.
Macha a Šebestovou jistě znáte. Vybraná část příběhu je určena pro práci s kartami emocí - tentokrát probereme smutek.
Mozek je odnepaměti velkou záhadou. Jak tenhle složitý orgán funguje? Na co vědci při jeho zkoumání přišli? A co všechno při tom podstoupili? Proč je většina lidí praváky? Z čeho se mozek skládá, kolik váží a co řídí? Která část mozku nám pomáhá při tanci a která při matematice? Jaké části jsou zodpovědné za různé úkoly? A kde sídlí paměť? Mozek je něco jako superpočítač.
Víte, že jogurt vznikl vlastně omylem a čokoláda byla kdysi považována za lék? Na čem si pochutnávali lovci a sběrači nebo proč v Indii nejedí hovězí maso? Kdo je vegetarián, co je to obezita a jak se připravují palačinky? Máte svoje oblíbené jídlo? Tak začněte s Brďem zkoumat.
12 809
719
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.