08:55
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Když se dostane do dýchacích cest cizí těleso, například, když vám zaskočí jídlo, člověk se začíná dusit. Děti za pomoci záchranářů zjišťují, jak správně poskytnout první pomoc.
Jak se odlišuje orientační běh od běhu na stadionu? V jaké zemi vznikl a jak se vyvíjela jeho pravidla? Co orientační běžec potřebuje a jaké dovednosti by měl takový závodník mít? A k čemu potřebuje mapu?
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku rozpoznávat smysly. Kolik jich máme? A k čemu je používáme? Povíme si také, kteří živočichové mají některý ze smyslů výborně rozvinutý. A jak jste na tom vy? Poznáte věci podle vůně, hmatem anebo nejraději zrakem? Vyzkoušejte s námi i váš sluch.
Co dělat, když omylem vypiješ nějakou jedovatou kapalinu? Jak tento problém vyřešit nám předvedou děti společně se záchranáři. Určitě je však lepší potížím předcházet a takovéto kapaliny správně skladovat. Dozvíme se také pravidla pro bezpečné skladování jedovatých kapalin.
Pojďme se společně podívat na video o zdravotnické záchranné službě. Historie pražské záchranné služby sahá až 165 let daleko. Záchrannou službu je potřeba zavolat vždy, když si nejsme jisti, že zvládneme pomoc sami. Dnes lze již také použít aplikaci Záchranka v chytrém telefonu. Záchranář se při své práci podívá na místa, na která se nikdo jiný nedostane, a hlavně má jeho práce velký smysl.
Známe ji všichni a každý z nás už ji někdy vyzkoušel. Žvýkačka je oblíbená nejen u dětí, ale i u dospělých. Pro naše zdraví a pro přírodu ovšem moc dobrá není. Jejím základem jsou totiž různé druhy kaučuku, které se používají i pro výrobu pneumatik a gumárenských produktů. Její výroba však dosti pokročila a v dnešní době připomíná míchání kouzelného lektvaru. Problém je i s jejím rozkladem poté, co ji vyplivnete.
Velký vítr způsobil, že přes cestu leží popadané stromy. A my bychom tudy rádi jeli na chatu. Co s tím? Jak se přes ně dostaneme? Kdo je odstraní? "Zachraň se, kdo můžeš!" má pro nás řešení. Podívejme se, jak si v takových případech poradit a komu volat.
Ledviny jsou v lidském těle důležitou čističkou krve, z červených krvinek se zde filtrují nečistoty a škodlivé látky. Odpadní látky odchází z těla v podobě moči. Co znamená slovo rekuperace? Kdy má moč červenou barvu? A co se vrací zpátky do krve? Je to geniálně jednoduchý systém. Všechno a ještě mnohem více zjistíte v tomto díle známého francouzského animovaného seriálu.
Pořad ukazuje laickou první pomoc nejen při hromadné dopravní nehodě, kdy došlo k různým druhům zranění. Názorně je zde předveden celý postup od zavolání záchranné služby přes zabezpečení místa nehody, první pomoc a zaopatření zraněných až do příjezdu sanitky a dalších záchranných sborů.
Dětská záchranka v akci: Záchrana tonoucího není jednoduchá věc, musíme při ní dodržovat určité zásady, abychom se sami nevystavili nebezpečí. Připomeňme si je s dětmi a skutečnými záchranáři.
Co dělat, pokud se nám nebo někomu jinému stane úraz s krvácením? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Jak se má správně volat Záchranná služba, jaké informace jsou důležité a co se naopak při volání na tísňovou linku dělat nemá.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.