08:55
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Jak poskytnout první pomoci při bezvědomí nebo zástavě dechu? Popsána je resuscitace, masáž srdce či umělé dýchání.
Když se dostane do dýchacích cest cizí těleso, například, když vám zaskočí jídlo, člověk se začíná dusit. Děti za pomoci záchranářů zjišťují, jak správně poskytnout první pomoc.
Pórek milují lidé všude na světě už tisíce let, protože je jemnější než cibule a hodí se k masu, do polévek i pomazánek. Jak dlouho už ho jíme? Pórek obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, pro které si ho oblíbil i římský císař Nero. A víte, proč? A která část pórku je nejzdravější?
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Historie pudinku je opravdu zajímavá a nečekaná. Co má společného pudink s masem, se dozvíte v tomto videu. A jak to bylo s pudinkem na královských stolech?
V nedostupném terénu se stane jednomu z přátel úraz. Jak se zachovají? Ve videu uvidíte, jaké kroky v této situaci podniknout a proč se hodí letecká záchranná služba. Podívejte se. A zachraň se, kdo můžeš!
Epizoda Jak seděli na vajíčkách ze seriálu Pohádky z mechu a kapradí pomůže dětem přiblížit, jakým způsobem se projevuje emoce soucit. Jednou šli Křemílek a Vochomůrka na výlet a louskali si lískové oříšky, když zaslechli naříkání z koruny stromu. Kdo to naříká?
V oblíbeném večerníčku sledujícím život pracovitého stavitele jezevce Chrujdy a jeho zvířecích kamarádů pozorujeme emoci "strach". Tchoř Smradolf slíbil lasičce Aničce, že ji doprovodí do tajuplné jeskyně plné nebezpečných cucířů. Dostane však strach a Aničku nechá napospas krvežíznivým nestvůrám. Aničku nakonec zachrání jezevec Chrujda.
Lidé mají čichové buňky v nose a zvířata v čeniších. Díky nim cítí, jak voní květiny i jak zavání hnůj. Brďo si musí spoustu věcí doslova očichat. Prozradí vám, kdy lednímu medvědovi nevoní nohy, proč se říká „parfém“ nebo proč není cítit splachovací záchod. Dozvíte se také, jak se zbavit zápachu v ledničce.
Dětská záchranka v akci: Záchrana tonoucího není jednoduchá věc, musíme při ní dodržovat určité zásady, abychom se sami nevystavili nebezpečí. Připomeňme si je s dětmi a skutečnými záchranáři.
Záchrana tonoucího má svá specifika, která musíme dodržet. Voda je živel, který není radno podceňovat. Mnohdy si ani neuvědomíme blížící se nebezpečí. Dětská záchranka nám připomene základní zásady bezpečného chování u vody.
Jak ošetřit odřeniny nebo popáleniny, ke kterým můžeme přijít velmi snadno. V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor, který je naštěstí zachrání.
Pořad ukazuje, jak se zachovat, ale zároveň i co nedělat, pokud jsme svědkem nebo i přímo obětí otravy. Otrávit se můžeme nejen jedovatou kapalinou, ale také plynem či jinou formou (houby, hadi, apod.).
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.