08:55
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Jak poskytnout první pomoci při bezvědomí nebo zástavě dechu? Popsána je resuscitace, masáž srdce či umělé dýchání.
Když se dostane do dýchacích cest cizí těleso, například, když vám zaskočí jídlo, člověk se začíná dusit. Děti za pomoci záchranářů zjišťují, jak správně poskytnout první pomoc.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
V nedostupném terénu se stane jednomu z přátel úraz. Jak se zachovají? Ve videu uvidíte, jaké kroky v této situaci podniknout a proč se hodí letecká záchranná služba. Podívejte se. A zachraň se, kdo můžeš!
Pojďme se společně podívat na video o čokoládě. Čokoládu přivezli do Evropy objevitelé, jako byl například Kryštof Kolumbus. Dostupnější začala být čokoláda v 19. století. Nejznámější jsou tři druhy čokolády, a to jsou čokoláda mléčná, hořká a bílá. Kvalitní čokoládu poznáte podle jejího složení. A jaké známe čokoládové rekordy?
Dětská záchranka v akci: Záchvat křečí nebo epileptický záchvat může postihnout každého z nás. Co vlastně můžeme udělat, chceme-li pomoci? Zásady první pomoci si zopakujeme s dětmi.
Pasáž o tom, že popotahovat se nemá. Vysmrkat se je slušnost.
Kutíte rádi? Agent v kapse nám poradí, jak bezpečně pracovat s ostrými nástroji nejen v lese. Jak zacházet se sekyrou? Jakým směrem řezat dřevo? Jak se zachovat, když se někdo při řezání zraní? A jak podávat nebo přepravovat nože? Vyzkoušejte si náš test.
Napadlo vás někdy, že můžete uvařit pro sebe i pro svého domácího mazlíčka zároveň? Terka vám v reportáži představí spoluautorku knihy "Neštěkej a jez" a zároveň vám Inža a Lucka předvedou, jak upéct borůvkové muffiny, které můžete nabídnout i svému čtyřnohému mazlíčkovi. Čím se řídit při vaření pro pejsky a jejich páníčky?
Kdo má oheň rád, měl by si také pozor dát. Co musíme dodržet, když si chceme venku rozdělat oheň? Kdy a kde se oheň nesmí za žádných okolností rozdělávat? A co udělat, když se staneme svědky požáru?
Pořad ukazuje, jak si ochránit zdraví ochrannými pomůckami (helma, chrániče) při jízdě na skateboardu, koloběžce nebo kolečkových bruslích a jak se chovat ve skateparku.
Jaké nebezpečí číhá při vysokých teplotách a jak se zachovat, pokud člověka čeká delší pobyt na slunci? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Pořad ukazuje laickou první pomoc při dopravní nehodě, kdy došlo ke zranění, u něhož je potřeba manipulovat se zraněným. Názorně je zde předveden celý postup od zavolání záchranné služby přes první pomoc a zaopatření zraněného až do příjezdu sanitky.
Jaká jsou zdravotní rizika při zásahu bleskem? Kdy a jak se dá zásah bleskem přežít, jaké jsou nejčastější komplikace, které orgány jsou nejvíce ohroženy, a co se děje v těle při zásahu bleskem? Čím můžeme situaci zkomplikovat? Jak můžeme postižené osobě pomoci? A co naopak nikdy nedělat? Kolik lidí ročně zemře kvůli zásahu bleskem?
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.