02:14
Jak se má správně volat Záchranná služba, jaké informace jsou důležité a co se naopak při volání na tísňovou linku dělat nemá.
Pořad ukazuje, jak se zachovat, pokud jsme svědkem dušení z důvodu zaskočení cizího předmětu do dýchacích cest. Uvidíme zde postupy, hmaty a manévry, kterými můžeme postiženému velmi jednoduše pomoci.
Léto se kvapem blíží a mnoho z vás pravděpodobně vyrazí na nějaký výlet. Pokud se vydáte na delší cestu, neměli byste zapomenout vzít si s sebou lékárničku a hlavně dodržovat pitný režim. Ten za vás klidně pohlídá chytrý telefon, stačí jen použít správnou aplikaci.
Jaký je rozdíl mezi úžehem, úpalem a dehydratací, jak se tyto stavy přihodí a co dělat, když už je člověk těmito stavy těla postižen.
Řeč těla je tzv. neverbální (mimoslovní) komunikace a často je pravdivější než komunikace slovní. Někdy se stačí jen na člověka podívat a hned poznáte, jakou má náladu nebo co si myslí.
Bodnutí hmyzem je nejen nepříjemné, ale může být i život ohrožující. Podívejte se, jak postupovat při alergické reakci nebo při bodnutí například od vosy do jazyka. MUDr. Jiří Pešina vysvětlí, proč snadná pomoc může člověku zachránit život.
V lidské pokožce jsou buňky zvané melanocyty, které vytvářejí pigment melanin. Při vystavení slunečnímu záření produkují více melaninu, díky čemuž naše kůže tmavne. Melanocyty často vytvářejí barevné skvrny: pihy, mateřská znaménka a podobně. Pokud se však melanocyty začnou neřízeně množit, vzniká zhoubné nádorové bujení – melanom. S jeho léčbou nás seznámí náš přední dermatolog, prof. Petr Arenberger.
Lidoopi a lidé jsou blízcí příbuzní. Není proto divu, že některá závažná lidská onemocnění, jako je třeba AIDS, pocházejí právě od lidoopů. Virus HIV se pravděpodobně přenesl na člověka ze šimpanzů již před sto lety.
Víte, kdo může darovat krev? Jak často můžete krev darovat? A co výběr dárců může ovlivnit? Video představuje celý průběh odběru a vysvětluje časté mýty, které se s dárcovstvím pojí. Osvětluje princip krevních skupin, a to i napříč populacemi.
Ročně u nás dochází k několika stovkám úrazů oka ročně. Stávají se při práci, sportu, násilí, ale i při zpočátku nevinných dětských hrách. Když bylo paní Anně Prokešové dvanáct let, nešťastnou náhodou jí ve škole spolužák poranil oko tak, že na něj nevidí. Zpočátku měla problém s koordinací pohybů a odhadem vzdálenosti. Dnes je paní Prokešové 49 let a čeká ji operace, která jí má poškozený zrak napravit. Díky moderní medicíně lze poškozenou čočku nahradit novou a zrak se i takovým lidem může vrátit.
Pasáž ukazuje, jak se má správně poskytnout první pomoc zraněnému, který je v bezvědomí, nedýchá, je bez tepu nebo krvácí. Dále je zde vysvětleno, co je to krev, funkce srdce, jak probíhá darování krve a proč je darování krve důležité.
Jaká jsou zdravotní rizika při zásahu bleskem? Kdy a jak se dá zásah bleskem přežít, jaké jsou nejčastější komplikace, které orgány jsou nejvíce ohroženy, a co se děje v těle při zásahu bleskem? Čím můžeme situaci zkomplikovat? Jak můžeme postižené osobě pomoci? A co naopak nikdy nedělat? Kolik lidí ročně zemře kvůli zásahu bleskem?
Jak se má správně poskytnout první pomoc, jaké se k tomu dají využít pomůcky a kde tyto pomůcky najdeme.
Co je horská služba, jak funguje záchrana na horách a jak se máme chovat, abychom horskou službu nepotřebovali.
10 676
526
2 960
990
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.