24:29
Digitální kompetence
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku sčítat i odčítat do 20. Operace sčítání i odčítaní si budeme procvičovat na příkladech s hady. Naučíme se tak pracovat s tímto matematickým grafickým záznamem, doplňovat chybějící čísla i znaménka a orientovat se na číselné ose.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku násobit a dělit. Magdalena Málková zahájí hodinu hrou Myslím si číslo. Uhodnete ho? Na několika slovních úlohách si pak děti pomocí manipulativ vyzkoušejí, nakolik rozumí násobení a dělení. A tak se budou rozdělovat pastelky nebo budeme počítat kostky nebo rukavice.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku pracovat v matematice s daty a informacemi. V této lekci budeme data číst z tabulek a různých diagramů. Naučíme se také data sbírat za pomoci stopek a zapisovat je.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 1. ročníku zaznamenávat data. Nejprve si pomocí kostek postavíme stavby podle vzoru a následně každou z krychliček zaevidujeme podle barvy a umístění přehledně do tabulky.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku orientovat v čase. Budeme spolu hledat různé možnosti, jak čas měříme a dělíme. Dozvíme se, jak označujeme různé jednotky času. Dle zadání se zkusíme orientovat ve dnech v týdnu a také si vyzkoušíme rozpoznávat čas na ciferníku.
Když děti učí telka! Naučme se se žáky 5. ročníku rozlišovat přímou a nepřímou úměrnost. Oba pojmy přirozeně vyvodíme na malé oslavě ve studiu.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku měřit čas a orientovat se v něm. Zopakujeme si různé jednotky času, budeme řadit i počítat s měsíci v roce a vyzkoušíme také svůj odhad.
Na české straně Šumavy se nachází pět ledovcových jezer. Černé jezero je z nich největší, jezero Laka je nejmenší. Známe rozlohu těchto jezer, maximální hloubku i jejich pravděpodobný objem. Podaří se nám nalézt nějaká „jednoduchá“ geometrická tělesa, jejichž objem (při využití známých údajů) se bude nejvíce blížit uváděnému objemu? Prohlédněte si video a vyřešte připravené úlohy v pracovním listu.
Krystalky ledu a sněhové vločky inspirovaly Šikuly k práci se špejlemi a gumičkami. Vymodelovat se z nich dá ale ledacos. Třeba ozdoba na vánoční stromek, model auta nebo cokoliv vám zrovna vznikne pod rukama. Stačí vám jen špejle, gumičky a trocha inspirace. Podívejte se, jak můžeme pomocí špejlí modelovat geometrické prostorové objekty. A co jsou to vlastně sněhové vločky? I to se dozvíme.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku stavět stavby podle plánu. V úvodu si nejprve za pomoci hry s kostkami vyvodíme pravidla pro úspěšnou stavbu. V další části lekce se žáci naučí orientovat v plánu a stavět podle něj stavby.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů. Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Marie Jaroušková s žáky přehledně zopakuje vlastnosti těles, se kterými se setkáváme na základní škole, a připomene, jak u nich vypočítat povrch a objem.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.