20:21
Aby udělal dojem na Aničku i celou třídu, seznamuje se Kája se základními hranatými a kulatými geometrickými tělesy. Zjišťuje, co jsou to hrany, vrcholy, podstava i plášť, a na příkladech běžných věcí kolem sebe poznává krychli, kvádr, hranol, jehlan i kouli. Nově nabyté vědomosti pak zábavnou formou předvede spolužákům.
Máte rádi hlavolamy? Podívejte se, jak můžeme pomocí polystyrenových kuliček vyrobit hlavolam Pyramida. Potřebovat budeme tavicí pistoli, akrylové barvy, špejle, polystyrenové kuličky a štětec. A pak už jen trochu času a šikovné ruce. Pojďme na to.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku počítat povrch krychle. Co to vlastně povrch je a jak jej vypočítáme? V dnešním díle nám s tím pomůže jeden z dvojice známých kutilů Pat a Mat. Který z nich to bude?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku pojmenovávat geometrická tělesa. Rozhlédneme se kolem sebe a uvědomíme si, co má tvar krychle, kvádru, kužele, koule, jehlanu a válce. Dokážeme všechna popsaná tělesa vymodelovat?
Krystalky ledu a sněhové vločky inspirovaly Šikuly k práci se špejlemi a gumičkami. Vymodelovat se z nich dá ale ledacos. Třeba ozdoba na vánoční stromek, model auta nebo cokoliv vám zrovna vznikne pod rukama. Stačí vám jen špejle, gumičky a trocha inspirace. Podívejte se, jak můžeme pomocí špejlí modelovat geometrické prostorové objekty. A co jsou to vlastně sněhové vločky? I to se dozvíme.
Na typickém příkladu z přijímaček si velmi názorně ukážeme, jak z kvádru vzniknou trojboké hranoly, jak spočítat jejich rozměry i jejich objem, připomeneme si vztahy pro obsahy a objemy různých geometrických útvarů a těles a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku zaznamenávat stavby z krychlí. Když se na stavbu podíváme z výšky a záznam si zakreslíme, vznikne nám plánek stavby. Pokud je plánek přehledný, pak může stavbu kdokoliv postavit znovu. Třeba z vás jednou budou architekti.
Když slepíte proužek papíru a potom ho v polovině rozstřihnete, získáte dvě „papírová kolečka“. Co se stane, když proužek papíru před slepením přetočíte? Jaká další „kouzla“ můžeme s proužky papíru provádět? Připravte si nůžky, lepidlo nebo izolepu, list papíru a podívejte se na video. Vyzkoušejte si nejen „kouzla“ z videa, ale i ta, která jsou uvedena v pracovním listu.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.