21:02
Aby udělal dojem na Aničku i celou třídu, seznamuje se Kája se základními hranatými a kulatými geometrickými tělesy. Zjišťuje, co jsou to hrany, vrcholy, podstava i plášť, a na příkladech běžných věcí kolem sebe poznává krychli, kvádr, hranol, jehlan i kouli. Nově nabyté vědomosti pak zábavnou formou předvede spolužákům.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku pojmenovávat geometrická tělesa. Rozhlédneme se kolem sebe a uvědomíme si, co má tvar krychle, kvádru, kužele, koule, jehlanu a válce. Dokážeme všechna popsaná tělesa vymodelovat?
Když děti učí telka! Dají se kostky použít i v matematice? Jistě, a jak! Pojďme společně s mladšími žáky zjistit, co znamená v matematice krychlová stavba, a zkoumejme její vlastnosti. Jak postavit nejvyšší věž? Kolik podlaží stavba má? Podívejme se společně do Krychlíkova a přibližme si 3D prostor pomocí dětských kostek.
„Šikovnost rukou se mění v šikovnost myšlení.“ Slova J. A. Komenského jsou platná stále, proto je potřeba i v dnešní době rozvíjet manuální dovednosti žáků. Stačí dobrý nápad, nenáročné pomůcky a šikovné ruce. Podívejte se, jak můžeme pomocí polystyrenových kuliček vyrobit hlavolam Pyramida.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku počítat povrch krychle. Co to vlastně povrch je a jak jej vypočítáme? V dnešním díle nám s tím pomůže jeden z dvojice známých kutilů Pat a Mat. Který z nich to bude?
Když děti učí telka! Naučme se se žáky 3. ročníku stavět stavby z krychlí a dívat se na ně z různých stran. Nejprve se podíváme na Vilu Tugendhat zpředu, shora i z boku. Stavby budeme nejen stavět, ale také zakreslíme jejich plány.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů. Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. S Marií Jarouškovou si žáci vypočítají několik úloh, kde využijí znalost výpočtu povrchu a objemu těles.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku poznat základní tělesa. Veronika Dobrovolná s drakem Krychlákem pomůže dětem najít tělesa, která můžeme vidět kolem sebe. Která tělesa se kutálejí? Která stojí a která se překlápějí? Co je to hrana a stěna tělesa? To všechno se dozvíte v této lekci.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku stavět z krychlí. Lenka Švimberská si na začátku lekce s dětmi zopakuje číselnou řadu do 20. Zahrajeme si i hru s hracími kostkami a pak budeme pracovat s velkými krychlemi. Řekneme si, jaká pravidla platí pro krychlovou stavbu, a vyvodíme si zápis plánu stavby. Podle plánů pak zkusíme postavit vlastní krychlové stavby. Uhodnete, která stavba patří ke kterému plánu?
10 676
526
2 960
990
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.