21:35
Digitální kompetence
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku pracovat s daty a orientovat se v tabulce. Tentokrát se přesuneme do cukrárny u Haničky, kde budeme evidovat do tabulky nanuky, kornouty i několik druhů zmrzlin. Zamyslíme se nad zapeklitými matematickými otázkami a také zkusíme doplnit označení sloupečků i řádků do připravené tabulky.
Skvělé oblečení za pár korun, tak by se dal jinými slovy popsat second hand. Na nákup v „sekáči“ je sice potřeba vyhradit si trochu víc času, ale odměnou vám mohou být parádní kousky za zlomek původní ceny! Navíc šetříte životní prostředí, lidskou práci, přírodní zdroje a svoji peněženku.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 1. ročníku zaznamenávat data. Nejprve si pomocí kostek postavíme stavby podle vzoru a následně každou z krychliček zaevidujeme podle barvy a umístění přehledně do tabulky.
Umíš číst? Dnes to umí skoro každý, ale jak vznikla písmenka? Brďa zajímá historie jejich vzniku. První písemné záznamy byly pro nás hodně zvláštní. Jednalo se o obrázkové a klínové písmo. Také se nepsalo na papír, ale na hliněné destičky, papyrus či pergamen.
Už jste někdy slyšeli o magických nebo latinských čtvercích? Jsou to tabulky plné čísel, která v sobě skrývají tajemství. A co sudoku? To vzniklo kombinací magického a latinského čtverce. Další hlavolam, kterým si můžete potrápit mozkové závity. Podívejte se, jak si s matematickými kouzly poradí naši kamarádi.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku pracovat v matematice s daty a informacemi. V této lekci budeme data číst z tabulek a různých diagramů. Naučíme se také data sbírat za pomoci stopek a zapisovat je.
Na typickém příkladu si velmi názorně ukážeme, jak řešit slovní úlohy o pohybu, v tomto případě proti sobě, jak si zapsat údaje ze zadání, sestavit správně rovnici, jak ji jednoduše řešit, a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Na typickém příkladu z přijímaček si velmi názorně ukážeme, jak řešit slovní úlohy, co je důležité v zadání, jak si vyjádřit neznámou, jak pracovat s dalšími údaji ze zadání, jak si správně sestavit rovnici i jak ji pak vyřešit, a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Úloha na složitější výpočty obvodu a obsahu může žáky u přijímacích zkoušek pěkně potrápit. Proto se detailněji podíváme na příklad z roku 2023 a jasně a názorně si vysvětlíme postup jeho řešení. Uvidíte, že se náročnějších příkladů bát nemusíte.
V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy s výpočty velikosti úhlů. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center. У цьому відео ви повторите, як розв’язувати завдання у kytах. Цикл «Не бійтеся математики» знімали у Magenta Experience Center.
Když děti učí telka! Naučme se se žáky 5. ročníku rozlišovat přímou a nepřímou úměrnost. Oba pojmy přirozeně vyvodíme na malé oslavě ve studiu.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů! Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Ukážeme si, jak řešit slovní úlohy s grafy a na co si dát při řešení úloh pozor.
Co je to intuice? A můžeme pomoci náhodě? Co nám padne častěji, když hodíme mincí? Panna, nebo orel? Pojďte se podívat, jak je to s náhodou a intuicí v matematice.
12 776
718
4 330
1 209
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.