21:37
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku, co je podmět a přísudek, a osvojme si pravidla psaní přísudku ve shodě s podmětem. Poznejme základní skladební dvojici. Naučme se správnému psaní koncovek v jednotném a množném čísle času minulého.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku, jak se rozdělují hlásky. Proč se některým souhláskám říká tvrdé, měkké a obojetné? To se dozvíme v básničkách, při kterých se i lehce protáhneme. Nebude chybět ani abeceda. Na konci pořadu si zacvičíme s olympionikem Davidem Svobodou.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku pozorovat svět kolem sebe. O svoje pozorování se podělíme s ostatními. Důležité je, abychom se dokázali vyjádřit stručně a jasně.
V sedmém díle LOGOhrátek si posvítíme na příslovce, která nám říkají, jak se něco děje. Při dechovém cvičení je využijeme při popisování toho, jak foukat. Popovídáme si o potlesku a vyzkoušíme si jeho intenzitu podle nálady z výkonu. A na závěr popíšeme obrázek podle otázek.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku, jak správně napsat dopis. Už jste někdy někomu posílali dopis? Komu to bylo? Řekneme si, na co v dopise nesmíme zapomenout. Představme si, že jsme mimozemšťané. Co bychom o sobě mohli říct? Co bychom napsali pozemšťanům. Zkusíme si dopis napsat. Promysleme si, co opravdu chceme sdělit.
Ludmila Uhlířová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje tzv. aktuální členění. Ve vybrané pasáži je popsán slovosled v češtině, který je sice volný, ale ne libovolný. Dozvíte se o různých slovosledných variantách i o tom, jak pořadí slov mění význam. Pasáž je doplněna scénkou z představení Hospoda Na mýtince.
Média ovlivňují všechny sféry našeho života a čerpáme z nich většinu informací. Moderátorka Tereza Řezníčková se dnes chce trochu bát, a tak jí profesor Žeprej vypráví jednu městskou legendu, jinak označovanou také jako Urban legend. Co se tímto slovním spojením myslí? I neexistující hrdinové mohou zachraňovat lidské životy. Pusťte si video a dozvíte se jak.
Pasáž na příkladech vysvětluje důvody a pravidla psaní kroužku a čárky nad písmenem U.
Pasáž vysvětluje původ a význam slova „vyžle“.
Pasáž vysvětluje, jestli a kdy je správné psát „Bible“ a kdy „bible“, a objasňuje smysl úsloví „vymítat ďábla“.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Tentokrát se podíváme na vytváření přídavných jmen přivlastňovacích.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.