23:57
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Pasáž ukazuje na různých příkladech pravidla psaní S a Z v předložkách.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku, co je podmět a přísudek, a osvojme si pravidla psaní přísudku ve shodě s podmětem. Poznejme základní skladební dvojici. Naučme se správnému psaní koncovek v jednotném a množném čísle času minulého.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku rozlišovat přídavná jména přivlastňovací. V úvodu si zopakujeme dělení přídavných jmen na tvrdá a měkká. U přídavných jmen přivlastňovacích se zaměříme na správné určování vzorů i jejich pravopis.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku, jak se rozdělují hlásky. Proč se některým souhláskám říká tvrdé, měkké a obojetné? To se dozvíme v básničkách, při kterých se i lehce protáhneme. Nebude chybět ani abeceda. Na konci pořadu si zacvičíme s olympionikem Davidem Svobodou.
Když děti učí telka! Pojďme se spolu s žáky 5. ročníku naučit správně používat a psát předložky s a z. Nejprve ale musíme s detektivem Jazykznalem vypátrat důležité stopy.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku vyjmenovaná slova po P a vlastní jména. Nejprve nám na rozcvičku kolo štěstí vybere vyjmenovaná slova, ke kterým budeme vymýšlet věty. Potom se zaměříme na pravopis vlastních jmen. V závěru si vyrobíme včelku Máju.
Kamila Smejkalová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje, že pravopisná podoba názvů institucí závisí na tom, jaký je jejich oficiální název. „To není ani tak záležitost jazyková, ale spíše je to záležitost věcné znalosti. Z toho oficiálního názvu potom odvozujeme, kde psát velká písmena.“
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku, jak na shodu přísudku s podmětem. Budeme vyhledávat i několikanásobné podměty a řekneme si, jakou koncovku napíšeme v přísudku. Zahrajeme si na spisovatele a výtvarníky. Kdo vymyslí zajímavější příběh? Čí příběh bude bez pravopisné chyby?
Pasáž se zabývá pravopisně správnou variantou jména Červená karkulka a vysvětluje, co původně znamenalo slovo „karkulka“.
11 731
629
3 565
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.