20:23
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Pasáž ukazuje na různých příkladech pravidla psaní S a Z v předložkách.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku rozlišovat přídavná jména přivlastňovací. V úvodu si zopakujeme dělení přídavných jmen na tvrdá a měkká. U přídavných jmen přivlastňovacích se zaměříme na správné určování vzorů i jejich pravopis.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku, co je podmět a přísudek, a osvojme si pravidla psaní přísudku ve shodě s podmětem. Poznejme základní skladební dvojici. Naučme se správnému psaní koncovek v jednotném a množném čísle času minulého.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku, jak se rozdělují hlásky. Proč se některým souhláskám říká tvrdé, měkké a obojetné? To se dozvíme v básničkách, při kterých se i lehce protáhneme. Nebude chybět ani abeceda. Na konci pořadu si zacvičíme s olympionikem Davidem Svobodou.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku, jak poznat životnost a neživotnost u podstatných jmen rodu mužského. Procvičíme vzory podstatných jmen a budeme doplňovat správné koncovky.
Když děti učí telka! Pojďme se spolu s žáky 5. ročníku naučit správně používat a psát předložky s a z. Nejprve ale musíme s detektivem Jazykznalem vypátrat důležité stopy.
Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje, proč v češtině máme y a i, kdy které z nich píšeme a proč. Po tvrdých souhláskách píšeme vždy y, pokud se nejedná o slovo cizího původu, u souhlásek obojetných píšeme y, pokud se jedná o vyjmenované slovo. Dozvíte se také, jak seznamy vyjmenovaných slov vznikly a něco o jejich souvislost se starou češtinou.
Prověřte své znalosti pravopisu se Zdeňkem Svěrákem v legendárním televizním Diktátu z roku 2012. Po diktátu následuje vysvětlení pravopisných jevů a na samém konci zazní i zajímavá a moudrá myšlenka.
Pasáž uvádí pravidla a příklady psaní velkých písmen ve jménech osob, etnik a příslušníků různých skupin.
10 542
519
2 946
985
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.