22:55
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku popisovat činnost. Podle obrázkové osnovy si vyrobíme papírové skládačky origami. Na základě vlastnoruční výroby pak sestavíme a napíšeme postup činnosti.
Poslechněme si vyprávění Zdeňka Svěráka. Jedna z jeho pohádek se jmenuje Na proslulém kopci. A na jaký kopec se v pohádce podíváme? Přeci na známý vrch Kozákov. Sice to dá tatínkovi dost práce, ale nakonec vymyslí pohádku o skutečném pohádkovém kraji. Jak k tomu přispělo město Poděbrady? A Prachovské skály? Tuto a další jiné pohádky najdeme také v knížce Tatínku, ta se ti povedla. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Čarodějnice nejsou vždycky zlé, mohou být i společenské a milé. Zvláště když se jim zalíbí zpěv. Dát šanci zpívat v pěveckém sboru čarodějnici může mít i své výhody. A kdo ví, třeba se čarodějnici mezi lidmi natolik zalíbí, že už se jí nebude chtít zpátky na samotu do lesa. Jak to dopadlo? Možná se budete divit. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
Předmětem diskuse literárních historiků v pořadu Historie.cs je romaneto Jakuba Arbese – novelistický příběh, na jehož počátku stojí romantická, fantastická nebo zdánlivě nevysvětlitelná záhada, která je odhalena racionálním postupem za pomoci vědeckých poznatků.
Vyprávění Zdeňka Svěráka nám v tomto díle představí kapitolu O peřině a polštáři z knihy Zdeňka Svěráka Tatínku, ta se ti povedla. Vyprávění je doplněné krásnými ilustracemi. Pojďte si ho poslechnout s námi. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
V pasáži hovoří host pořadu, zpěvák s přezdívkou Gipsy, o specifických rysech romštiny a rozdílech oproti češtině.
Muzikálová zpěvačka Tereza Duchková se nejprve zamýšlí nad tykáním a vykáním. Hlavně ale mluví o úskalích, jež má zpívání v češtině. V druhé části rozhovoru vypráví o tom, co jí vadí na češtině (respektive užívání češtiny), například o anglicismech.
Je přirozené, že některá slova, která dříve nemohla být ve veřejných projevech používána, pronikají dnes běžně do veřejných komunikátů? Jak se mění vnímání jazykových prostředků? Odpovědi na tyto otázky poskytuje ředitel Ústavu pro jazyk český AV ČR Martin Prošek.
Každoročně pronášel prezident České republiky Václav Klaus novoroční projev, v němž bilancoval dění uplynulého roku. Podívejte se, jak v projevu na začátku roku 2013 popsal a zhodnotil nálady ve společnosti, jako ekonom nemohl pominout ani aspekty hospodářského vývoje.
10 564
495
2 802
947
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.