08:46
Poutník se rozhodl, že se vydá na vandr do světa, aby tam našel smysl svého života, pokoj, naplnění a povolání. Na cestě potkává dva tajemné průvodce: Všudybuda a Mámení. Od Mámení dostává Poutník růžové brýle, aby mu vše ve světě připadalo krásnější než ve skutečnosti. Naštěstí nosí brýle dole na nose, takže přes ně vidí skutečnosti takové, jaké doopravdy jsou. Díky tomu si o věcech může vytvořit vlastní obrázek. Celý svět ovládá královna Moudrost. Ale je to opravdu Moudrost?
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka o tom, jak dědeček s babičkou řešili, proč pes Voříšek neumí štěkat. Jak ho to naučili? A co Voříškovi vyprávěly psí víly? Dozvíte se od bratrů Josefa a Karla Čapkových.
Slezské divadlo v Opavě ke dvacátému výročí sametové revoluce zinscenovalo první celovečerní hru Václava Havla Zahradní slavnost. Vybraná pasáž z pořadu Divadlo žije! představuje nejen samotnou hru, ale i širší kontext tvorby Václava Havla. Pozornost je věnována i specifikům režijního ztvárnění absurdního dramatu se silným jazykovým akcentem tak, jak k nim přistoupil režisér inscenace Rudolf Tesáček. A jaká je podle opavských herců podobnost Havlových a Shakespearových her?
V dobách, kdy nemohly svobodně vycházet knihy některých autorů, u nás vznikl fenomén, kterému se říkalo samizdat. Hosty pořadu Krásný ztráty jsou vydavatel Jiří Gruntorád a spisovatel Ivan Binar, kteří vyprávějí o samizdatu. Popisují, jakým způsobem se přepisovaly zakázané knihy, v jakém nákladu byly vydávány a co způsobil nevídaný „ohlas“ zakázané literatury u pracovníků StB. Tématem rozhovoru je také vliv vězení na osobnost člověka a komunistické praktiky.
Vystudovaný učitel, herec, scénárista a především populární hudební skladatel, také zakladatel divadla Járy Cimrmana a vítěz mnoha hereckých ocenění – to vše je Zdeněk Svěrák, kterého děti znají především ve spojení s jeho skladatelským kolegou Jaroslavem Uhlířem. V naší reportáži si připomeneme tvorbu tohoto všestranného a populárního umělce, který se navždy zapsal do dějin české kinematografie.
Pasáž pořadu Knižní svět představuje originální humoristickou novelu Blanky Solařové-Calibaby Sousedka ze Skalistých hor. Její jadrná groteska má podobu hutného deníku.
Video představuje Emanuela Fryntu jako zakladatele české nonsensové poezie šedesátých let 20. století. Sbírka Písničky bez muziky kvůli autorově kádrovému posudku i poezii nonsensu mohla vyjít až třináct let po autorově smrti. Zazní také ukázka Fryntova básnického textu.
Když děti učí telka! Pojďte se společně s mladšími žáky naučit číst ve školním rozvrhu. Budeme pracovat s tabulkou a rozpoznávat, co znamenají jednotlivé zkratky.
Verše českého básníka, spisovatele, literárního historika a organizátora kulturních akcí Petra Hrušky byly přeloženy mj. do angličtiny, francouzštiny, němčiny, italštiny, slovinštiny, nizozemštiny, polštiny či chorvatštiny. Roku 2013 byl za svou pátou sbírku básní Darmata nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii Poezie.
Tomáš Čada je současný český básník, učitel a zakladatel populární facebookové skupiny Poezie pro každý den. V cyklu Jedna báseň předčítá ze své sbírky Vše o lásce: „Aleppo, Mariupol, Asmara / místa kam bys nejel / na dovolenou / ani v rámci Akce.“
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.