02:43
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
V rozhovoru s odborníkem se dozvíme o procesech ohrožujících půdu (degradace půdy, eroze) a o způsobech, jak ji chránit. Jen v České republice denně ubývá tolik půdy, kolik odpovídá asi 20 fotbalovým hřištím. A i ta, která zůstává, ztrácí svoje vlastnosti. Jak a proč se to děje? Jakou roli v tomto procesu hraje člověk? Proč bychom vlastně měli půdu chránit? Jak se s půdou nakládalo v minulosti? A co si z toho můžeme vzít my dnes?
Odpadky jsou tu s námi od nepaměti. Jak je zpracovával pračlověk? Kdy a kde vznikaly první skládky? Jak se likviduje odpad na skládkách dnes a co je to ekologie? Brďo to všechno podrobně prozkoumá.
Wifina nám v tomto díle představí tramvaje. Jak asi vypadala úplně první tramvaj a jak se vyrábí ty dnešní? Matěj se vydal vše prozkoumat.
Pojďme se společně podívat, jak lze ekologicky ozdobit vánoční stromek. Dozvíte se, kde se tahle tradice vzala. Každý vánoční stromek si zaslouží trochu oživit. Proč to neudělat vlastnoručně, třeba z papíru, který vám zbyde po balení dárků? Navíc, papírové ozdoby se nerozbijí, když vám spadnou. Papír můžete tvarovat, zastřihávat a pomalovat. Mrkněte na pár tipů, jak na to.
Letecká doprava je hojně využívána. Co všechno se ale musí zkontrolovat u moderního letadla, než může opustit letiště? A proč se této kontrole říká odbavení letadla? Vše se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Pojďme se společně podívat na video o cestovateli Miroslavu Zikmundovi. Již od dětství toužil cestovat a miloval cizí jazyky. Jako šestnáctiletý vlakem navštívil Podkarpatskou Rus. Spolu s Jiřím Hanzelkou procestoval Afriku, Jižní Ameriku i Asii. Později českoslovenští komunisté zakázali cestovatelům vydávat knížky, až po pádu komunistického režimu mohli opět cestovat a vydávat cestopisy.
Zhlédněte pořad o sázení a růstu rostlin ve skleníku se zaměřením na semínka pažitky a ředkvičky. Nechybí ani rady, jak si vypěstovat některé rostliny doma, včetně vysvětlení významu a funkce skleníku a pařeniště. Jste zvědaví, jak to se to dělá?
Robůtek Kit a pan Baterka objeví mořskou příšeru, ze které se vyklube horda plovoucích odpadků. Doplavou až k ostrovu odpadků a zjistí, jak moc je moře odpadky znečištěné a jak mořští živočichové trpí. Rozhodnou se proto odpadkový ostrov uklidit. Jak se jim to povedlo, zjistíte v tomto díle Kosmixu: Pod hladinou.
Pět minut s Michalem a jeho kamarádem odpadkovým košem Zoubkem o plýtvání pitné vody. Dnes se děti naučí, jak ochránit životní prostředí a šetřit pitnou vodu. Pojďte to zjistit s námi!
Pořad seznamuje děti s listnatými stromy. Popisuje, jak se jmenují části stromu a k čemu slouží koruna, kmen, kůra nebo kořeny. Dále názorně ukazuje, co se děje s listy během celého roku, a odpovídá na otázku, proč jsou pro nás listy stromu tak důležité.
Velké bílé prase je nejrozšířenějším plemenem chovaným na celém světě. Chov prasat je důležitý především pro produkci masa a sádla. Nově je produkce výkalů prasat využívaná v bioplynových stanicích na spalování a tím na výrobu elektřiny. Medicínský výzkum se zaměřuje na transplatace a zde má své místo využití orgánů prasat.
Pojďme se společně podívat k poštolkám. Věděli jste, že neodlétají do teplých krajin? Pěkně tu s námi zůstvávají přes celou zimu. Přestože mají hodně času, svá hnízda si nestaví. Využívají hnízda již hotová nebo se zahnízní klidně u vás v truhlíku.
Věděli jste, že u nás najdete největší skalní most v Evropě? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Zjednodušený popis a vysvětlení vlastností základních půdních vrstev: hrabanka, humus, vrchní minerální půda, spodní minerální půda, nezvětralé horniny. Co tvoří jednotlivé vrstvy a proč jsou důležité?
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.