04:43
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Letecká doprava je hojně využívána. Co všechno se ale musí zkontrolovat u moderního letadla, než může opustit letiště? A proč se této kontrole říká odbavení letadla? Vše se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Lidé, kteří se chovají trucovitě, k tomu mají třeba důvod. Třeba mají strach z odmítnutí, nevěří si a pochybují o sobě. A jak se k takovému urážlivému člověku chovat? S tím si Klárka určitě poradí. A vy také, když s ní vyřešíte její test.
Víte, co je to fair play? Znamená to hrát férově - a to by měl dělat každý sportovec. Podvádět se totiž nevyplácí, spíše to člověku škodí. Více o tomto tématu se dozvíte v pořadu Superjá.
Zprávičky se tentokrát podívají na to, proč indukce vaří. Pokud se budete chtít dozvědět nejen o tomto tématu víc, určitě se podívejte na novou webovou stránku, kterou pro zprávičkový projekt založili vědci z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.
Další díl Slovíček vám prozradí, co je to diskriminace. Diskriminace znamená rozlišování. Je to různé chování k lidem ve stejné situaci na základě například jejich barvy pleti nebo věku. Dozvíte se, že diskriminace je to tehdy, když jsou takto rozlišení lidé podle věku, rasy nebo pohlaví, znevýhodňováni oproti ostatním, bez ohledu na jejich schopnosti.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě a jak jí můžeme pomoci i my. Tentokrát se zaměříme na problém používání plastů. Proč? Děti dobře vědí, že jsou vyrobeny člověkem a nepatří do volné přírody. Jejich množství se hromadí a hromadí. Jak se jich zbavit? Cestu ke žlutému kontejneru zná asi každý, naučme se ho používat všichni.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 4. ročníku uvažovat nad péčí o domácí mazlíčky. Než si vybereme domácího mazlíčka, musíme si rozmyslet, zda se o něj dokážeme správně postarat. Budeme na něj mít dostatek času ? Žije naše rodina tak, aby vybraný živočich nestrádal? Jaké vybavení pro něj musíme mít?
Tentokrát vás Brďo zavede do světa vynálezů a objevů. Během staletí bylo vynalezeno obrovské množství složitých i zdánlivě jednoduchých věcí. Jak ovlivnily život člověka? Třeba vynález pluhu, kola, kompasu, parního stroje, žárovky a dalších? Dozvíte se, jak probíhá výroba tofu a jak funguje mikrovlnná trouba.
Královna Viktorie změnila tradice – sama si vybrala ženicha a založila tradici bílých svatebních šatů. Proč se jí říká babička Evropy?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.