Největší vzdělávací portál videí v ČR 48 830 minut videí
menu

Ty Brďo!

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 111

Doba ledová, kamenná a bronzová

01:05

Doba ledová, kamenná a bronzová

Jak se žilo pravěkým lidem v době ledové a jak se dostali od využití kamenů k objevu kovů. Ve videu se také diváci dozvědí, kdo byli lovci a sběrači a jak se z nich stali zemědělci.

Advent

02:33

Advent

Co znamená slovo „advent“? Diváci se dozvědí, kdy advent probíhá a které hlavní svátky do něj v křesťanské tradici patří.

Kamarádi

06:58

Kamarádi

Co je to přátelství? Pasáž vysvětluje, že kamarád je společník, se kterým rádi trávíme svůj volný čas. Popisuje, že lidé se odpradávna sdružují do skupin, v nichž se cítí bezpečněji.

Brďo a  obojživelníci

03:20

Brďo a obojživelníci

Kmotřičky víly seznamují Brďa s obojživelníky. Žáby, mloci a čolci jsou asi nejznámější z nich. Brďo pozoruje jejich rozmnožování, vývoj, čím se živí a další zajímavosti z jejich života.

Brďo a detektivové

12:36

Brďo a detektivové

Co dělají detektivové? Pátrají po pachateli zločinu nebo o něm sbírají informace. Brďo se seznamuje s různými způsoby shromažďování důkazů, mezi které patří i otisky prstů. Zkusíme si také vyrobit sádrový odlitek stopy. K čemu jsou dobré cestovní doklady? Co je to Interpol?

Brďo a džungle

02:29

Brďo a džungle

Přestože džungle zabírá pouze 6 % povrchu planety Země, žije v ní více než polovina všech zvířat a rostlin. Vysvětlíme si, kde všude džungli najdeme, jaká v ní žijí zvířata a jak nazýváme její lidské obyvatele. Dozvíme se také, jak působením člověka džungle trpí.

Brďo a hlodavci

12:51

Brďo a hlodavci

Bojíte se myší? Chováte domácí mazlíčky, jako jsou morčata, osmáci nebo pískomilové? Brďo vás provede světem hlodavců. Prozradí vám, že nejmenším hlodavcem je rejsek, kterého si lidé často pletou s myškou, anebo že k hlodavcům patří i pichlavý dikobraz. Dozvíte se, jak na chov pískomila i jak žije veverka nebo bobr.

Brďo a kosmonauti

13:36

Brďo a kosmonauti

Jak je to s kosmonauty? Brďo sleduje historii letů do vesmíru. Dozvídá se, co to byly vesmírné závody mezi SSSR a USA. Státy mezi sebou soupeřily, kdo vyšle do vesmíru první satelit, první živou bytost a prvního člověka nebo kdo udělá první kroky na Měsíci. Češi mají také svoje kosmonauty – Vladimíra Remka a Oldřicha Pelčáka. K letu do vesmíru byl vybrán Vladimír Remek. Zkusíte si podle návodu udělat svoji „raketu“?

Brďo a maso na našem talíři

11:10

Brďo a maso na našem talíři

Jak se vlastně maso dostane na náš talíř? Brďo se seznamuje s různými způsoby získávání masa v průběhu dějin. Z původních lovců se stali chovatelé hospodářských zvířat, která se porážejí na jatkách. Dozvíte se, jak se maso dělí podle druhů a dále zpracovává. Pro malé kuchaře je zde i návod na přípravu masitého pokrmu.

Brďo a náš čich

11:25

Brďo a náš čich

Lidé mají čichové buňky v nose a zvířata v čeniších. Díky nim cítí, jak voní květiny i jak zavání hnůj. Brďo si musí spoustu věcí doslova očichat. Prozradí vám, kdy lednímu medvědovi nevoní nohy, proč se říká „parfém“ nebo proč není cítit splachovací záchod. Dozvíte se také, jak se zbavit zápachu v ledničce.

Brďo a nemocnice

12:28

Brďo a nemocnice

Kmotřičky víly, babička je v nemocnici! Kde to je? Brďo jde na návštěvu do nemocnice. Setkává se zde různými pojmy, jako je ambulance, pohotovost, hospitalizace, chirurgie, operace, rentgen, ortéza, vizita a mnoho dalších. Jeho průvodci mu vše vysvětlují a ukazují.

Brďo a ohrožená Země

12:29

Brďo a ohrožená Země

Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů má různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?

Načíst další videa

Děkujeme za zájem o odběr novinek z ČT edu Na zadaný e-mail jsme vám zaslali žádost o potvrzení zájmu odběru novinek.

Tento e-mail již v naší databázi máme. Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, zadejte jiný e-mail.

Neplatný email. Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, zadejte jiný e-mail.

Probíhá načítání