24:05
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jaké jsou sociologické, historické, psychologické a psychiatrické souvislosti politických emocí, emocí v politice a emocí politiků? Jedná se o emoce, které mohou mohutně a zásadně ovlivnit náš každodenní život.
V tradiční indické společnosti má muž dominantní postavení. Například v učení o reinkarnaci žena nemůže dosáhnout konečného osvobození, nejdříve se musí znovu narodit jako muž. Přitom podle hinduismu jsou ženský a mužský princip přítomny v každém člověku. Oproti hinduismu mají ženy buddhistky ve společnosti významnější postavení, mohou se stát i mniškami. Často se ale také starají o rodinu a v odlehlých oblastech se věnují zemědělství. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Transsexuálové Denny, Tereza, Kristián a Petra vyprávějí o své životní proměně. Někteří z nich své tajemství skrývali desítky let. Změnu pohlaví řeší hormonální léčbou a chirurgicky. Celková přeměna trvá několik let, je časově náročná a fyzicky zatěžující. Jak moc pro ně byla tranzice náročná a jak se ke změně postavila jejich rodina, přátelé a okolí?
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša se musela přestěhovat do nového azylového bydlení, kde jí chybí podpora komunity. Jak se žije v azylovém domě? A jaké plány má Míša do budoucna?
Když fotografa Jindřicha Štreita oslovili, aby nafotil cyklus o lidech bez domova, zpočátku se bránil. Sociální fotografie sice umožňuje upozornit na společenské problémy, ale toto konkrétní téma přišlo fotografovi laciné a už mnohokrát zpracované. Nakonec mu však zcela podlehl a mnohé ze světa lidí na ulici pochopil.
Jak funguje Rorschachův test a co na vás prozradí? Využívají jej ve své praxi psychologové při rozboru osobnosti. Hodnotí nejen to, co v dané konkrétní skvrně vidíte, ale také jak dlouho vám reakce trvá či jak s testovací kartou pracujete. Jakou metodiku využívá a co prozradily skvrny o osobnosti paní Evy? Pořadem provází Cyril Höschl.
Každý z aktérů střeleckého útoku ve škole se snaží zreflektovat aktuální situaci a každý vidí příčinu trochu v něčem jiném. I když se společným jmenovatelem různých problémů zdá být Mája. Nebo ne? Lukáš mezitím přemýšlí o své sexuální identitě.
O prostituci mluvíme v naší společnosti jako o šedé zóně, ve které se pohybuje tisíce žen, ale nikdo ji neřeší. Největší motivací jsou rychle získané peníze. A proč? Jsem matka samoživitelka, nemám peníze na uživení dětí, na nájem, mám dluhy, jsem v exekuci, třu bídu s nouzí. Mnohé z žen tvrdí, že poskytování sexuálních služeb je jejich strategie pro přežití.
Poruchy příjmu potravy mohou v nejzazších důsledcích znamenat i smrt. Mentální anorexie i bulimie jsou vážná onemocnění, kde spolu mimořádně intenzivně souvisejí problémy duševní s problémy tělesnými. Skoro nejíst a nezdravě se přejídat může mít podobnou příčinu. Příčiny jsou psychologické, ale i biologické. Málokdy se ví a zdůrazňuje, že tato onemocnění jsou z poloviny dána geneticky. A jaké jsou možnosti léčby? Pořadem provází Cyril Höschl.
V čem spočívá krása a jak se mění lidská identita v 21. století? Zatímco většina modelingového světa stále kopíruje zavedený stereotyp standardizované krásy „90–60–90“, existují i lidé, kteří jdou jiným směrem. Už i v Česku existuje a funguje trend, zaměřovat se na lidi, kteří ze standardů mainstreamové estetiky vybočují. Jde o lidi, kteří sami cítí, že jejich identita je oproti většinové společnosti jiná. A nejenže se za ni nestydí, ale mají odvahu ji okázale vystavovat.
Neslyšící učitelka českého jazyka pro neslyšící a zejména matka několika dětí popisuje, jak vypadá role matky se zdravotním omezením. Naučí se dítě neslyšících rodičů dříve mluvit, nebo znakovat? A jak s ním pracovat? Jaký způsobem zdravotní handicap matky ovlivňuje vzájemný vztah s dětmi?
I když je nám to někdy na obtíž, mezi přirozené procesy probíhající v lidském mozku patří jak zapamatovávání, tak i zapomínání. Co způsobuje, že nám občas něco vypadne a máme „okno"? A jak můžeme mozek podpořit, abychom si něco pamatovali i mnoho let poté?
Američtí vědci D. Dunning a J. Kruger přišli v roce 1999 s výsledky výzkumu souvislosti schopností a sebevědomí člověka. Toho, co zjistili, jste si jistě všimli u mnoha lidí kolem sebe: Čím méně toho víme, tím více máme tendenci své znalosti přeceňovat. Vzdělání je jedinou cestou, jak se z pasti Dunning-Krugerova efektu dostat.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.