09:27
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Popis života Karla IV. od jeho šestnácti let až do jeho smrti. Pořad popisuje jeho vládu i zakladatelskou činnost s důrazem na hrad Karlštejn.
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Legendární umělecká dvojice Suchý–Šlitr se léta pojila s divadlem Semafor. Společně skládali písně jak pro sebe, tak i pro ostatní zpěváky. V rozhovoru z roku 2009 vzpomíná Jiří Suchý na svého kolegu, který svět opustil v roce 1969.
Nakladatel, spisovatel, historik, filozof či vysokoškolský pedagog – všechny tyto činnosti ve svém životním poslání spojoval významný humanista 2. poloviny 16. století Daniel Adam z Veleslavína. Skrze úryvky z Veleslavínova díla a prostřednictvím výkladu historika Petra Charváta se dozvídáme, v čem tkví význam osobnosti, po níž je pojmenována dokonce celá historická epocha.
Jakubu Arbesovi náleží hned několik prvenství v české kultuře. Uvedl do české literatury nový žánr, romaneto, a stal se snad prvním českým spisovatelem na volné noze. V ukázce se seznámíme s několika fakty z jeho života a s jeho novinářskou činností, za niž byl několikrát souzen. Také se dozvíme, jak tento výjimečný beletrista konstruoval své příběhy.
Pasáž pořadu Malá noční povídka nám představuje autobiografické vyprávění českého malíře, ilustrátora, karikaturisty, scénografa a spisovatele dětských knih Josefa Lady, ve kterém vzpomíná na své dětství, učení, studium, rodinu i přátele.
Pasáž z televizního zpracování malostranské povídky Jana Nerudy Doktor Kazisvět nám představuje jednoho z obyvatel Malé Strany, samotářského doktora Heriberta, podivínského starého mládence, který nesplnil očekávání a nepokračoval ve stopách svého otce, vyhlášeného a oblíbeného lékaře.
V roce 1992 probíhaly politické rozhovory, které měly vyjasnit otázku rozdělení Československa. Novináři už na tyto schůzky nechtěli chodit, protože vždy skončily bez výsledku a fotky z nich byly nepoužitelné. Fotograf Petr Brenkus měl ale zrovna k dispozici nový teleobjektiv. Na schůzku do Brna do vily Tugendhat odjel, vyhledal vhodné místo a z velké vzdálenosti zachytil památný okamžik: Václav Klaus a Vladimír Mečiar dohodli sami mezi čtyřma očima rozpad republiky. Vznikla tak velmi zajímavá, první slovenská paparazzi fotka.
Ministr financí Václav Klaus vysvětluje na tiskové konferenci privatizaci, zejména tu kupónovou. Dále objasňuje otázku tzv. „špinavých peněz“.
Za první republiky bylo už zcela jasné, že výrobek se neprodá sám, že potřebuje dobrou reklamu. Stránky časopisů a novin jsou jich plné, na ulicích zase vidíme plakáty. S filmem přichází i reklama filmová. Jak vypadala?
Prvním letadlem společnosti Avia byl jednoplošník BH-1. Samostatné Československo v něm získalo moderní letadlo s konstrukcí, která v mnohém předběhla tehdejší dobu. Konstruktéry byli Pavel Beneš a Miroslav Hajn a poprvé vzlétl v říjnu 1920. Letuschopnou repliku postavil a představuje Marcel Sezemský.
Wolfgang Amadeus Mozart navštívil Prahu celkem pětkrát a pokaždé si čas zde strávený užil. Je ale výrok "Mí Pražané mi rozumějí" oprávněný? Sklidil Mozart během svých pobytů v Praze opravdu takový úspěch? A jaký vliv měla jeho hudba na hudebníky u nás? Na tyto otázky odpovídají v pořadu Historie.cs odborníci na hudební vědu.
V divadelní hře Fidlovačka zazněla roku 1834 poprvé píseň Kde domov můj. Od počátku tato píseň publikum zaujala a začala stále více pronikat mezi lid. Byla snadno zapamatovatelná, svou melodikou připomínala lidové písně a opěvovala českou zem jako domov, což působilo zvláště silně v dobách národní nesvobody. V průběhu doby se samozřejmě objevila kritika a také parodie na text písně, ale historie ukázala, že píseň je nadčasová a v srdcích lidí si našla pevné místo.
V terezínském ghettu byla trochu překvapivě provozována swingová hudba. Hudební těleso se jmenovalo Ghetto Swingers a bylo založeno v lednu 1943. Orchestr byl zneužit nacistickou propagandou v červnu následujícího roku při návštěvě Mezinárodního červeného kříže a posléze i v německém propagandistickém filmu o Terezíně.
Karel Kryl patří bezesporu k našim nejvýznamnějším písničkářům. Jeho písně byly především protestsongy. Jsou nadčasové, stále aktuální a mnoho jich zlidovělo. Kryl měl ambice být především básníkem a to je jedním z důvodů, proč má jeho hudební tvorba tak vysokou kvalitu. Ze vzpomínek přátel se dozvíme něco o tom, jak se k písničkám dostal a co ho v životě ovlivnilo.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.