09:27
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Popis života Karla IV. od jeho šestnácti let až do jeho smrti. Pořad popisuje jeho vládu i zakladatelskou činnost s důrazem na hrad Karlštejn.
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Legendární umělecká dvojice Suchý–Šlitr se léta pojila s divadlem Semafor. Společně skládali písně jak pro sebe, tak i pro ostatní zpěváky. V rozhovoru z roku 2009 vzpomíná Jiří Suchý na svého kolegu, který svět opustil v roce 1969.
Obecně se má za to, že 2. světová válka a zábava nejdou dohromady. Nacisté však potřebovali, aby pro ně Češi pracovali, a protože to mohli očekávat jen od lidí relativně spokojených, zábavu jim tolerovali. Oči přimhouřili dokonce i nad nežádoucí americkou hudbou. Herci (kteří se ve volném čase museli zapojit do manuální výroby) natáčeli apolitické filmy, a není bez zajímavosti, že právě v tomto neradostném období vznikly komedie patřící dnes do zlatého fondu české kinematografie.
Emoce nejen umělce inspirují, ale emoce obsažené v uměleckých dílech mohou také léčit. I tvůrčí proces samotný může léčit. A to nejen tvůrce samotného, ale i toho, kdo umělecké dílo vnímá. Máme na mysli jak léčbu duše, tak těla. Léčba duše je zároveň i tvůrčím procesem, jak potvrzují mnozí psychoterapeuti ze zkušeností z muzikoterapie, zvukoterapie, arteterapie a dalších psychoterapií. Emoce a umění jsou zkrátka spojené nádoby.
V terezínském ghettu byla trochu překvapivě provozována swingová hudba. Hudební těleso se jmenovalo Ghetto Swingers a bylo založeno v lednu 1943. Orchestr byl zneužit nacistickou propagandou v červnu následujícího roku při návštěvě Mezinárodního červeného kříže a posléze i v německém propagandistickém filmu o Terezíně.
Jaký byl přínos Bedřicha Smetany pro českou národní hudbu? Znáte jeho nejvýznamnější opery? Autor vychází vždy z lidových tradic, snaží se o ryze český děj a postavy, ale zároveň usiluje o díla s vysokou uměleckou hodnotou, o díla rovnocenná tehdejší evropské umělecké scéně. Podívejte se na video, v němž se dozvíte to nejdůležitější z umělcovy životní pouti a tvorby.
Britská spisovatelka a teatroložka Barbara Day vypráví o své práci za totality v Československu a o tom, jak uskutečňovala semináře v Praze a Brně, jichž se účastnili odborníci z Anglie. V rozhovoru s Markem Ebenem hovoří o pohledu na Československo za okupace a popisuje, jak nyní vnímá českou společnost.
Jaroslav Rudiš vzbudil rozruch dílem Návod k použití železnice. Dílem, které se v Německu stalo bestselerem a které si rychle našlo čtenáře i u nás. Rudišovo klíčové literární téma železnice zde dostává nový rozměr, mimo jiné i tím, že v něm dochází k žánrovému potkávání. Knihu hodnotí literární historik Radim Kopáč.
Ve vybrané pasáži z pořadu Rozhovor na dálku Madla Vaculíková vzpomíná na společný život se slavným spisovatelem Ludvíkem Vaculíkem a na to, jak na ni působilo vydání díla Český snář. Vyjadřuje se i k problematice manželské nevěry dle své poradenské praxe. Na závěr si poslechneme čtenou ukázku z její korespondence s Jiřím Kolářem.
Vybraná pasáž pochází z televizního filmu natočeného na motivy povídek Jak jsem potkal ryby od spisovatele Oty Pavla z roku 1974 (autor tímto dílem navazoval na dříve vydanou Smrt krásných srnců). Video zachycuje část příběhu, kdy „Prdelka“ málem přišel o život při rybaření s otcem.
Tělovýchovná jednota Sokol si kladla od svého založení v 2. polovině 19. století za cíl fyzický a morální růst českého obyvatelstva rakouské monarchie. Prezentovala se jako apolitické hnutí pro všechny Čechy. Její dobře organizovaná základna byla příkladem pro podobné zahraniční spolky a svoji roli sehrál Sokol i při vzniku ČSR. Jakou?
Jak vlastně vzniká úplně nový stát? Kdo určí, kudy povede jeho hranice? Je možné, aby se na tom prostě dohodla skupina spiklenců? Odpovědi na tyto otázky hledá dokument Maffiáni.
Emanuel Moravec je za protektorátu, v roce 1942, kdy se video odehrává, na vrcholu své moci. Je ministrem školství a národní osvěty a zakládá Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Uslyšíme jeden z jeho rozhlasových projevů. V rozhovoru s K. H. Frankem je mu naznačeno, že by mohl nahradit dosavadního prezidenta. Ukázka pochází z hraného filmu Anatomie zrady z roku 2020.
Na Nový rok 1990 byla nově ustanoveným prezidentem Václavem Havlem vyhlášena rozsáhlá amnestie. Za tento krok byl mnohými kritizován a i dnes bývá amnesie považována za jeden z nevydařených Havlových počinů. Jak na tuto událost vzpomíná tehdejší předseda vlády Petr Pithart? Spolu s dalšími historiky o amnestii v roce 1990 diskutuje v pořadu Historie.cs.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.