09:27
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Divadlo Semafor (SEdm MAlých FORem) Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra bylo populární už od premiéry první hry Člověk z půdy. Netrvalo dlouho a písničky této autorské dvojice se zpívaly od Šumavy k Tatrám.
První multimediální divadlo na světě Laterna magika se poprvé představilo v rámci bruselského Expa 58. Plátna na jevišti, která se obrazově doplňují s herci, tehdy svět šokovala. V následujících letech se Laterna magika výrazně zapsala do dějin československé a české kultury. Víte, že její představení Kouzelný cirkus je patrně nejhranějším divadelním představením ve střední Evropě? Dnes je Laterna magika součástí Nové scény Národního divadla.
Jaké nároky jsou kladeny na herce a jak vznikalo divadlo ve světě a u nás? Pasáž také seznamuje s osudem našeho Národního divadla.
Spisovatel Pavel Kohout mluví o divadle, ke kterému je celoživotně připoután, a o jeho funkci ve společnosti i o jeho současném stavu. A také o svém odchodu do exilu a své divadelní hře Erós, ze které uvidíme hned několik ukázek.
Legendární umělecká dvojice Suchý–Šlitr se léta pojila s divadlem Semafor. Společně skládali písně jak pro sebe, tak i pro ostatní zpěváky. V rozhovoru z roku 2009 vzpomíná Jiří Suchý na svého kolegu, který svět opustil v roce 1969.
Co bylo podstatou proslulého libereckého loutkového divadla pro děti? A jak vznikl název Naivního divadla? Ve vybrané pasáži z dokumentu o Naivním divadle vypráví nejen Jan Schmidt, zakladatel souboru, jeho umělecký vedoucí a režisér, ale i herci nebo například dramaturg Pavel Polák. Dozvíte se, jak se divadlo formovalo, jak bylo propojeno se začínajícím divadlem Ypsilon a jak se z něj skrze tvůrčí osobnosti stal fenomén. Video je doplněno o záběry z vybraných divadelních her i dobové plakáty.
Jaroslav Kvapil byl významný divadelník, režisér, básník a libretista opery Rusalka. Také se ale zapojil do činnosti domácího odboje za první světové války: byl členem odbojové skupiny Maffie, autorem Manifestu českých spisovatelů a vystupoval proti Rakousku-Uhersku a později i proti nacistické okupaci.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje úspěch divadelní hry Ze života hmyzu bratří Čapků u českých i zahraničních diváků.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje období po okupaci Československa sovětskými vojsky a počátek tzv. normalizace. Pojednává především o scéně činohry a opery Národního divadla a jejich vývoji po roce 1968.
Milada Horáková přijala za vlastní ideály nově vzniklého Československa a Masarykovy sociální myšlenky. Sama se postupně angažovala v otázce rovnoprávnosti českých žen ve spolku Ženská národní rada. Zde navázala spolupráci a přátelství s předsedkyní spolku a senátorkou Františkou Plamínkovou. Podívejte se na osudy Milady Horákové za první republiky a za protektorátu.
Jak vlastně vzniká úplně nový stát? Kdo určí, kudy povede jeho hranice? Je možné, aby se na tom prostě dohodla skupina spiklenců? Odpovědi na tyto otázky hledá dokument Maffiáni.
Krátký komentář, který vysvětluje vše podstatné o smrti Karla Čapka 25. prosince 1938 a jeho následném pohřbu. Čapkova smrt je často symbolicky považována za konec demokratického Československa a předzvěst příchodu druhé světové války.
Pracovník kontrarozvědky v letech 1990–2007 František Stárek Čuňas hodnotí vztah politiků a zpravodajských služeb a srovnává jeho proměny od dob exilové vlády až do moderní demokratické České republiky. Stále však platí, že zpravodajec nese riziko, politik sklízí body.
Charakteristickou aktivitou českých vlastenců byly vycházky do přírody, při kterých se debatovalo o jazykových, literárních, kulturních i politických otázkách. Pasáž z druhého dílu minisérie Božena ukazuje vycházku, při níž se vede debata o vztahu k Rusku. Tématem vášnivé rozpravy Tyla s Havlíčkem je Tylovo dílo Poslední Čech, dojde i na deklamování veršů, do kterého se zapojí také Němcová.
Dokumentární pořad z cyklu miniportrétů Česko jedna báseň krátce představuje básnířku Boženu Správcovou. Autorka se nejprve zamýšlí nad rozdílem mezi poezií a prózou a následně čte při plavbě po Praze ukázku ze své tvorby.
Pasáž informuje o uvedení téměř neznámé hry Václava Havla a Pavla Kohouta Pavel Havel: Rr o Havlově ráčkování, která vznikla korespondenční metodou pro pobavení přátel a odreagování se v těžkých časech. Jak to probíhalo, přibližuje Pavel Kohout. Novodobé premiéry se zhostila Knihovna Václava Havla pod vedením Michaela Žantovského. Režisér popisuje, proč se hra dostává do centra pozornosti až nyní. V roli lékaře foniatra vystřídal Václava Havla jeho bratr Ivan M. Havel, který má stejnou logopedickou vadu. O hru byl obrovský zájem mezi diváky.
Pokojným proudem plyne život Jana Hlubiny, který žije se ženou a dcerou Slávkou v domku s výhledem na romantickou řeku. Neklid do jeho rodiny vnese abiturientský sjezd. Komorní inscenaci Měsíc nad řekou připravil s činoherci Moravského divadla jako host režisér a herec Zdeněk Černín, který je současně i autorem návrhů kostýmů.
11 584
613
3 389
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.