08:15
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Josef Bican, český ale i rakouský fotbalista, hrál za Rapid i Admiru Vídeň, za rakouskou i českou reprezentaci, od roku 1937 hvězda Slavie Praha. Vstřelil 644 ligových branek a tisíce dalších v jiných soutěžích.
V pražských Střešovicích vyrostla v letech 1928–1930 neobvyklá vila podle návrhu již tehdy známého architekta Adolfa Loose. Vila navržená pro rodinu stavitele Františka Műllera je skvělou ukázkou světové architektonické avantgardy, a to v duchu funkcionalismu. Podívejte se dovnitř společně se Zdeňkem Lukešem.
Jak a čím lze charakterizovat českou (resp. československou) politickou pravici? Nepozapomněli jsme na ni? A nespojujeme si ji automaticky spíše s fašismem? O postavení a vývoji české politické pravice ve 20. století si více poslechneme v pořadu Historie.cs.
Politolog a sociolog, kteří jsou zároveň pamětníky konce 80. let minulého století, hovoří o významu médií při zprostředkování příběhů pamětníků. Obecná rovina mediální rekonstrukce reality je doplněna o konkrétní příklady československých událostí spojených s listopadem 1989.
Vladivoj Tomek stál v čele protikomunistické odbojové skupiny působící v 50. letech zejména v hlavním městě Československa. Její členové měli mj. v plánu bombový útok na Ústřední výbor Komunistické strany Československa, ten však nakonec nebyl realizován. Sám Tomek byl zatčen v roce 1959 a o rok později popraven. Stal se tak patrně posledním člověkem v komunistickém Československu, který byl popraven z politických důvodů.
Základní seznámení s technikou odbití volně letících míčů ve volejbale.
Eva Samková vyhrála na Zimních olympijských hrách 2014 v Soči závod v snowboardcrossu. O čtyři roky později v Pchjongčchangu přidala ve stejné disciplíně ještě bronz. Připomeňte si její zlatou jízdu, před kterou se ozdobila pro ni už typickým knírkem.
Není hokej jako hokej. Asi většina z nás si pod pojmem hokej představí brusle a led. Jenže existuje i takový hokej, ke kterému místo bruslí stačí boty, a mrznout také nemusí, abyste si mohli venku zahrát. Co mají oba hokeje společné, je třeba fakt, že patří mezi tradiční olympijské sporty, jen s tím rozdílem, že jeden se hraje na zimní a druhý na letní olympiádě.
Víte, že Československo získalo v roce 1968 zlatou medaili na zimních olympijských hrách v Grenoblu v u nás ne tolik známé disciplíně skoky na lyžích? Zasloužil se o ni Jiří Raška, který zároveň založil rodinnou skokanskou dynastii, když po jeho synovi ve skocích na lyžích pokračovali i jeho vnukové. Na zlatou olympijskou medaili už bohužel nikdo další z klanu Raškových nedosáhl.
13 615
866
4 838
1 159
149
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.