09:27
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Popis života Karla IV. od jeho šestnácti let až do jeho smrti. Pořad popisuje jeho vládu i zakladatelskou činnost s důrazem na hrad Karlštejn.
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Legendární umělecká dvojice Suchý–Šlitr se léta pojila s divadlem Semafor. Společně skládali písně jak pro sebe, tak i pro ostatní zpěváky. V rozhovoru z roku 2009 vzpomíná Jiří Suchý na svého kolegu, který svět opustil v roce 1969.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje období po okupaci Československa sovětskými vojsky a počátek tzv. normalizace. Pojednává především o scéně činohry a opery Národního divadla a jejich vývoji po roce 1968.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje osobnost divadelního režiséra Jaroslava Kvapila a divadelní tvorbu z období první světové války, tzv. shakespearovský cyklus a známé drama Gabriely Preissové Její pastorkyňa, jejíž libreto vytvořil Leoš Janáček.
Poprvé na českém jevišti může divák vidět dramatizaci známého románu švýcarského autora Maxe Frische Homo Faber. Dokáže si cynik a zároveň racionálně uvažující člověk jako Walter Faber poradit s city?
Dušan D. Pařízek vytvořil koprodukční projekt Kauza Schwejk / Fall Švejk. Bez přítomnosti hlavního hrdiny Haškova románu, vojáka Švejka, probíhá vyšetřování údajné dezerce onoho vojáka u rakousko-česko-maďarského vojenského soudu.
Česká spisovatelka, dramatička, scenáristka, publicistka, autorka učebnic, knih pro děti a mládež, pedagožka, členka výboru Českého centra Mezinárodního PEN klubu Daniela Fischerová hovoří v pořadu Z očí do očí také o neverbální komunikaci a psychologii.
Spisovatel a dramatik s židovskými kořeny Ivan Klíma, jeden z nejpřekládanějších žijících českých autorů, byl roku 2010 nominován na knižní cenu Magnesia Litera za paměti Moje šílené století. Popisuje svůj život ve dvacátém století, které nazval stoletím "šíleným". Zakusil v něm dvě diktatury, od dětství za protektorátu až do přelomového roku 1989, a označil ho za úsek dějin, kterému nejsme schopni porozumět.
Český spisovatel Emil Hakl byl za dílo Pravidla směšného chování, které volně navazuje na autorovu nejúspěšnější knihu, novelu O rodičích a dětech, roku 2011 nominován na ocenění Magnesia Litera za prózu. Knihy Emila Hakla se vyznačují charakteristickým stylem i skvěle zvládnutými dialogy a ani v této knize tomu není jinak. Autor nám vyloží svou motivaci k jejímu napsání a přečte ukázku z povídkového triptychu.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje podobu divadla po listopadu 1989. V popředí činohry byli režiséři Ivan Rajmont a Miroslav Krobot a na scéně se objevili herci, kteří v minulém režimu nemohli hrát, a inscenace jak z českého repertoáru, tak ze světového.
Většina jednání Občanského fóra a představitelů komunistického režimu probíhala u velkých stolů před mikrofony. Ale proběhla i jednání v užším formátu a bez mikrofonů. Jedno takové se událo na Úřadu vlády mezi Václavem Havlem a Mariánem Čalfou, který se tu ukázal jako racionálně uvažující člověk. Hlavním bodem debaty byla Havlova hypotetická kandidatura na prezidenta.
Ukázka je z publicistického seriálu o kultuře v třetí republice. Literární historik nás seznamuje se způsobem regulace vydávání literatury. Sami spisovatelé v čele s Františkem Halasem na ministerstvu kultury se snažili povznést českou literaturu a zbavit ji braku.
Na konci 2. světové války vznikly tzv. revoluční gardy, tedy ozbrojené jednotky, které se měly podílet na obnovení pořádku, a to zejména v pohraničí. Vznik revolučních gard a jejich činnost nám blíže popíší historici v pořadu Historie.cs.
Jednou z klíčových osob při vzniku samostatného Československa byl Slovák Milan Rastislav Štefánik. Měl významné kontakty na vládnoucí kruhy zejména ve Francii, což pomohlo Masarykovi stát se hlavou zahraničního odboje za první světové války.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.