09:45
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě stál na místě plánované těžby hnědého uhlí. Vzhledem k jeho mimořádné hodnotě neskončil jako většina starého královského města Most demolicí, ale bylo rozhodnuto o jeho záchraně přesunutím o 941 metrů mimo těžební prostor. Podívejte se na mimořádný logistický počin.
Na konci 2. světové války vznikly tzv. revoluční gardy, tedy ozbrojené jednotky, které se měly podílet na obnovení pořádku, a to zejména v pohraničí. Vznik revolučních gard a jejich činnost nám blíže popíší historici v pořadu Historie.cs.
Dobový publicistický pořad byl součástí kampaně vedené proti Chartě 77 bezprostředně po jejím zveřejnění. Reportáž zobrazuje Václava Havla jako celoživotního "nepřítele socialismu".
Neutěšená sociální situace po konci první světové války vedla v mnohých zemích tehdejší Evropy k sociálním bouřím, někde dokonce proběhly revoluce. V Československu byla nejsilnější politickou stranou sociální demokracie, v níž však probíhal spor mezi vnitřní levicí a pravicí. Vyhrotil se na podzim roku 1920, kdy došlo k tzv. boji o Lidový dům, sídlo sociální demokracie. Výsledkem byla nejen generální stávka, ale i vznik Československé komunistické strany.
Obec Ležáky na Chrudimsku byla vypálena 24. června 1942 a její obyvatelé popraveni či odvezeni do vyhlazovacího tábora. Přežily pouze dvě malé sestry, Jarmila a Marie Štulíkovy, které byly podle nacistických rasových teorií vhodné k poněmčení. Byly vychovávány v německých rodinách, po skončení druhé světové války byly vráceny do Československa a vychovávány svým dědečkem.
Jeden z nejstarších pivovarů v České republice je pivovar v Křemencově ulici, který dostal jméno po jednom ze svých majitelů. Scházely se tu mnohé osobnosti z našich národních dějin, jmenujme aspoň Jana Nerudu nebo Jana Wericha. Zajímavostí je, že zde dokonce vznikl jeden fotbalový klub jménem Hajduk Split. Podívejte se na jeho historii i současnost a vaření piva.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.