04:05
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Představení archeologie jako vědy a popis základních metod archeologického výzkumu od práce v terénu až po laboratorní analýzy.
Představení moderních metod experimentální archeologie na příkladu skanzenu Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.
Popis zpracování archeologických nálezů vyrobených z keramiky. Pořad popisuje procesy jejich restaurování i konzervace pomocí moderních metod.
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Pasáž pojednává o stavbě bronzové sochy starověkého řeckého boha Hélia, které se říkalo Kolos rhodský a jež byla jedním ze sedmi divů antického světa.
Pořad zachycuje systém spartského společenského zřízení a podrobně popisuje bitvy u Thermopyl a Salamíny – rozhodující konflikty řecko-perských válek.
Začíná se psát náš letopočet a po odchodu Keltů se na území Čech objevují trochu zaostalé germánské kmeny. Proti nim stojí na jihu vyspělá a civilizovaná Římská říše.
Když se řekne antika a Česká republika, mnozí si vybaví spíše antické inspirace v renesančním a klasicistním období. Antické stopy ovšem máme nejen v archeologických nálezech, ale i v kořenech naší státnosti. Jaké? Poslechněte si diskuzi odborníků.
Už na konci 19. století vznikla první větrná elektrárna na světě. Jak vypadají, jak fungují, k čemu slouží a sloužily větrné elektrárny, si ukážeme v následujícím videu. Věděli jste, že v ČR se nachází asi 200 větrných elektráren? Dokážete si představit větrnou elektrárnu na moři? Zamysleme se nad budoucností větrných elektráren!
Brďo zkoumá výrobky ze železa. Podíváme se, jak se železo vyrábí a k čemu se používá. Brďův kamarád trpaslík nám řekne, kolik železa je v lidském těle, zda máme svaly ze železa a komu se říká železný muž. Víte, jestli magnet přitahuje výrobky ze železa? Prozkoumejte to jako Brďo.
Máte rádi mráz, sníh a chumelenice? Víte, že bez sněhu si příroda neodpočine a každá sněhová vločka je malé umělecké dílo? Kde padaly největší sněhové vločky? Jak přezimují některá zvířata a co je to zimní spánek? A že za polárním kruhem je sněhu hodně a na rovníku se ani neobjeví? To všechno dnes zkoumá Brďo.
Seriál Minuty z Krkonoš nás v tomto videu seznámí s fenoménem zvaným kamenná moře. Vysvětlí nám, jak vznikly zvětráváním.
Václav Cílek provádí místy, kde na Trutnovsku stojí hraniční žulové kameny i středověké smírčí kříže.
Okolnosti smrti kněžny Ludmily jsou bohatě zpracovány v českých legendách. Jaké ale byly osudy jejich ostatků? Kde byl a kde je hrob manželky knížete Bořivoje a babičky svatého Václava?
Pojďme se společně podívat na průběh bitvy u Sudoměře. Kdysi dávno zde došlo k prvnímu většímu střetu katolického vojska s husitským. Chudí husité založili v jižních Čechách město Tábor, kde neměl být rozdíl mezi chudými a bohatými, což se bohatým moc nelíbilo. Husité navazovali na myšlenky Jana Husa a později donutili katolické vojsko k ústupu. Nejslavnějším velitelem husitů byl Jan Žižka a na místě u Sudoměře má nyní 16 metrů vysokou sochu.
Ukázka popisuje historii hradu Pernštejn, který nebyl nikdy dobyt.
10 507
492
2 785
943
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.