03:01
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Mezi Kanadou a USA najdeme Niagarské vodopády. Sice nejsou nejvyšší na světě, ale i tak jsou nádherné. Víte, jak vznikl jejich název? A kde najdeme Koňskou podkovu? Podívejte se na video věnované právě této přírodní pozoruhodnosti.
Pojďme se společně podívat na video s bongem. Je to tajemné a magické zvíře, které žije v pralesích. Je velmi tiché a plaché. Je to největší pralesní antilopa, která má deset až dvanáct pruhů na boku a na hřbetě má dlouhý hřebínek až k ocásku.
Sloni jsou ohroženým druhem a mají i svůj mezinárodní den. Ten upozorňuje na důležitost jejich ochrany. Jak osiřelým slůňatům pomáhají v Keni, se dozvíte ve Zprávičkách.
Keňa se nachází prakticky přímo na rovníku. Navštívíme tu travnaté savany a kmen Masajů, který si stále zachovává své pradávné tradice, kroje, tance a rituály. Seznámíme se s místním léčitelem, šamanem. Rovnou ze stromu si tu můžeme natrhat čerstvé kešu oříšky anebo nasbírat kokosové ořechy. Ve sloní rezervaci nám ukážou, z čeho se dá vyrobit papír. Prozkoumáme také, jak to mají keňské děti se školní docházkou, která v této zemi není povinná.
O větru většinou nepřemýšlíme a přitom může být užitečný, ale i nebezpečný. Jak vlastně vzniká? Jak a proč ho lidé sledují a měří? A k čemu může sloužit?
Mlha umí být čarovná a zdá se i nepolapitelná. Snáší se jako ponurý oblak a snižuje viditelnost. Jak, kde a kdy vzniká a jaké tajemství skrývá? A jaký problém představuje smog a co se s ním dá dělat? Podívejte se s námi.
Tento díl ze seriálu "Co všechno umí počasí" jednoduše vysvětluje, proč se střídají roční období. Nápaditou formou vysvětluje známé jarní pranostiky.
Magnety jsou všude kolem nás, používáme je v elektronice, ale třeba i barvách. Nevěříte? Přesvědčte se ve videu z Wifiny, kde se dozvíte o magnetech mnohem víc.
13 191
740
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.