03:01
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Mezi Kanadou a USA najdeme Niagarské vodopády. Sice nejsou nejvyšší na světě, ale i tak jsou nádherné. Víte, jak vznikl jejich název? A kde najdeme Koňskou podkovu? Podívejte se na video věnované právě této přírodní pozoruhodnosti.
Cestování s vařečkou je pořad, který nás v tomto díle naučí vařit rovnou dva libanonské recepty: Rýžové vinné závitky a Libanonský salát s citrónem. Do přípravy tohoto pokrmu se zapojí celá rodina a na závěr připraví maminka překvapení.
„Člověk nebo opice? Lidoop, to sedí asi nejvíce.“ Tentokrát v Africe navštívíme tvory nám lidem nejpodobnější, tedy šimpanze. Zjistíme, na čem si rádi pochutnávají a co je pro ně největší zábavou. To, že jsou hodně učenliví, víme dnes především díky Jane Goodallové, které je dlouhá léta pozorovala a vytvořila pro ně útulky, kde se mohou v bezpečí dožívat až padesáti let. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Jaké by to bylo být kočovníkem neboli nomádem? Malý Suleiman z Keni vypráví o svém běžném dni, jak hledá vodu, pase kozy a velbloudy a učí se arabsky. Také o tom, že by raději chodil do školy. Co mu dělá radost a co mu naopak znepříjemňuje každý den?
Latex z kaučukovníku je typickou surovinou amazonského pralesa. Jak se latex ze stromu získává? Kolik kilogramů latexové hmoty získáme v průběhu let z jednoho stromu? A co se z přírodního kaučuku vyrábí?
„Co je pro Čechy ráj?“ To zjistíte s našimi medvědy, protože do Českého ráje se s nimi právě teď můžete vydat. Uvidíte, jak se dříve bydlelo ve skalních bytech. V Drábských světničkách býval dřevěný hrad, který měl vytesaných 30 místností ve skále. Navštívíte hrad Valečov opředený pověstí o zlaťácích a nepřehlédnutený symbol Českého ráje – Trosky. Stejně významným místem je i hrad Kost. Dozvíte se, proč se mu tak říká.
Vyrobte si vznášedlo! To je dopravní prostředek, který používá i armáda. Pohybuje se na vzduchovém polštáři. Potřebujete: CD, gumový nafukovací balónek, tavicí pistoli, brusný papír a víčko od PET lahve.
Kmotřičky víly seznamují Brďa s tím, kde se vyskytuje v přírodě elektřina. Jaké jsou typy elektráren? Dozvíme se také něco málo z historie elektrifikace. Tušíte, proč je dobré vědět, kde máme v bytě elektrické pojistky? Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán! Musíme si dát dobrý pozor, abychom se nezranili.
Pojďme se společně podívat na video o počasí. Proč fouká vítr? Proč se vlastně počasí mění? Ve dne fouká vítr většinou od moře, ale v noci se to obrátí a fouká k moři, protože Slunce ohřívá Zemi. Počasí se stále mění a někdy umí být pěkně extrémní. Pojďme se podívat, jak můžeme vidět neviditelné proudy vzduchu. Jak probíhá koloběh vody na Zemi?
13 456
755
4 583
1 260
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.