04:05
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Představení archeologie jako vědy a popis základních metod archeologického výzkumu od práce v terénu až po laboratorní analýzy.
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Informace o našich nejstarších dějinách získáváme většinou z archeologických nálezů nebo dobových textů. Jaké informace nám poskytují o svaté Ludmile, babičce sv. Václava?
Pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě stál na místě plánované těžby hnědého uhlí. Vzhledem k jeho mimořádné hodnotě neskončil jako většina starého královského města Most demolicí, ale bylo rozhodnuto o jeho záchraně přesunutím o 941 metrů mimo těžební prostor. Podívejte se na mimořádný logistický počin.
Alchymisté byli převážně nejvzdělanější lidé své doby. I když s vývojem exaktní vědy začali být považováni spíš za šarlatány, stálo by za to prozkoumat jejich díla. I jeden z renesančních géniů Paracelsus pracoval ve své alchymistické dílně a jako mnozí jeho současníci věřil například ve stvoření umělého člověka. Jaký otisk zanechal v našich dějinách?
Deset let své existence oslavilo Československo velkolepou výstavou. Brněnské výstaviště navštívilo více než 2 miliony lidí, kteří si přišli prohlédnout úspěchy nového státu na poli architektury, techniky, vědy, vzdělávání a umění. Podívejte se i vy na tuto jedinečnou událost v dobovém dokumentu o brněnském výstavišti.
Pasáž vypráví o invazi Peršanů do Řecka a nejdůležitější bitvě konfliktu. Popisuje důsledky vítězství Řeků nad Peršany a jeho význam pro evropskou civilizaci.
Civilizace starověkého Egypta byla jednou z nejvýznamnějších civilizací starověku. Mohla za to zejména její strategická poloha. Zkoumání jejích dějin začalo poměrně pozdě, na počátku 19. století. Česká egyptologie má pak své počátky před více než sto lety. Od té doby objevili českoslovenští a čeští archeologové celou řadu významných egyptských památek, což zájem o egyptologii jen zvedlo.
Na ostrově Rhodos kdysi stála obrovská socha boha Helia známá jako Rhodský kolos. I když byla brzo zničena, platila ve starověku za jeden z divů světa. Co o ní víme?
Ukázka popisuje pátrání po hmotných důkazech existence trojské války popsané Homérem v Iliadě. Kdo a jak našel místo, kde se Troja nacházela? Zpráva o neznámém amatérovi a jeho objevu města, které bylo považováno za výplod fantazie, pobouřila akademiky. Byla vůbec trojská válka? Jaké další příběhy jsou s Trojou spojeny? A co o ní vlastně víme?
Ukázka popisuje historii hradu Pernštejn, který nebyl nikdy dobyt.
Benediktinský klášter Rajhrad z 11. století patří k nejvýznamnějším klášterům na Moravě. Za jeho současnou podobou však stojí Santiniho barokní přestavba. Dnes v objektu sídlí Památník písemnictví na Moravě. Herec Josef Polášek a literární historik zdejšího památníku nám představí historickou knihovnu a ukážou nejvzácnější exponáty.
Historie a popis pražského orloje. Pořad vysvětluje i fungování největšího hodinového stroje v Praze. Ten je v provozu už přes 600 let a jde o nejstarší funkční orloj na světě. Co je historie a co legenda, která se na orloj nabalila časem? Co všechno z něj můžeme vyčíst?
Za vlády císaře Karla IV. vzkvétá v českých zemích stavitelská činnost. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se za pomoci Petra Parléře stává z Prahy gotická metropole. / Під час правління імператора Карла IV у чеських землях процвітала будівельна діяльність. В демонстраційному фільмі у розважальній формі показується, як Прага за допомогою Петра Парлержа стає готичним мегаполісом.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.