04:05
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Představení archeologie jako vědy a popis základních metod archeologického výzkumu od práce v terénu až po laboratorní analýzy.
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Dánský astronom, astrolog a alchymista Tycho Brahe prožil poslední dva roky na dvoře císaře Rudolfa II. V Praze i zemřel a má hrobku v Týnském chrámu. Podívejte se na diskusi odborníků, kteří vysvětlují jeho vědeckou práci.
Jméno československého epidemiologa Karla Rašky je dnes laické veřejnosti vesměs neznámé. Kromě nasazení vlastního života při epidemii skvrnitého tyfu v Terezíně v roce 1945 proslul zejména jako jedna z klíčových osobností, která stála u vymýcení pravých neštovic ve světě. V roce 1968 odsoudil sovětskou okupaci Československa a reakce komunistů na sebe nenechala dlouho čekat. Jméno Karla Rašky upadlo v zapomnění. Neprávem, ale přesto.
Představení moderních metod experimentální archeologie na příkladu skanzenu Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.
Život našich předků byl spjat s půdou a jejím obděláváním. Podívejte se na stručný vývoj lidských pomocníků při orbě, od nejstarších nástrojů, které kdy lidé vzali do ruky, až po parní pluhy. Včetně jednoho českého vynálezu, který se rozšířil do celého světa.
Během formální i neformální komunikace si často podáváme ruce. Kde se ale tento zvyk rozšířený po celém světě vzal? Věděli jste, že se o něm zmiňuje už starověká literatura? Více prozradí video z pořadu What the fact (2024).
Sv. Benedikt bývá někdy nazýván otcem Evropy. V 7. století založil první mnišskou komunitu západního křesťanství. Stanovil pravidla fungování řehole, která se postupně rozšířila po celé Evropě v době od 9. do 11. století a zásadním způsobem ovlivnila kulturu i společnost.
V době stěhování národů táhli Evropou barbaři. V 10. století se jejich cílem stalo i Irsko. Zemi plenili strašným způsobem. Hledali hlavně zlato v klášterech, zároveň ale zakládali nová města, jako např. Dublin.
Vláda Václava IV. byla poznamenána celou řadou složitých a často i problematických rozhodnutí. Největší potupou pro Lucemburky bylo sesazení Václava IV. z římského trůnu. Jak k němu došlo?
Video zachycuje historii založení starověkého Říma podle antického mýtu i podle historických a archeologických reálií. Popisuje jeho rozmach, včetně soupeření o moc s Kartágem.
K dějinám Inků by mohl přispět výzkum "pásu děr" v Peru v údolí Pisco. Nachází se blízko pevniny Nazca, která se proslavila geoglyfy nacházejícími se na rozloze 500 km čtverečních. Tisíce děr o průměru jednoho metru evidentně vyhloubené člověkem... K čemu v minulosti sloužily? A jak o nich uvažují moderní vědci? Podívejte se.
Přibližně 400 let před Kristem se na území Čech usadili Keltové, kterým vděčíme za kalhoty nebo dopravní předpisy. Jaké další vynálezy přinesli a čím obohatili světovou kulturu?
Video zachycuje historii Řádu maltézských rytířů neboli johanitů na ostrově Rhodu, vytvoření jejich suverénního státu a boje s Turky.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.