01:16
Hlavními složkami vzduchu jsou dusík a kyslík. Jak vypadají a jaké mají vlastnosti? Jak se změní vlastnosti látek v kapalném kyslíku a dusíku? Jak například hoří cigareta namočená v kapalném kyslíku?
Kyselina chlorovodíková reaguje s některými kovy za vzniku vodíku. Zinek a železo jsou neušlechtilé kovy, proto s nimi kyselina reaguje. Naopak s mědí nereaguje, protože měď je ušlechtilý kov.
Máme pro vás pokus. Ukázku rozkladu vodného roztoku chloridu sodného pomocí dvou tužek, devítivoltové baterie a vodiče. Michael nám vysvětlí, co je to elektrolýza. Na dvou elektrodách získaných z ořezaných tužek se po zapojení vyvíjejí plyny. Na záporné katodě vzniká vodík, který můžeme skladovat a používat jako palivo, a na kladné anodě chlór. Možná pro vás máme recept na energetickou krizi.
Co se stane, když do baňky s vodou hodíme kus karbidu vápenatého? Při reakci vzniká hydroxid vápenatý a acetylen, který po zapálení prudce hoří.
Miliony lidí na celém světě si denně vkládají do očí měkké kontaktní čočky. Přišel s nimi český vědec Otto Wichterle. Byl hlavně chemik a předmětem jeho zájmu byly umělé hmoty. Cílem experimentů, které prováděl, bylo vytvořit polymer pro využití v lékařství – hmotu přijatelnou pro lidský organismus. S kolegou Drahoslavem Límem si v roce 1955 nechali patentovat průhledný polygel, který se stal základním materiálem pro kontaktní čočky. Zbývalo však ještě vymyslet způsob, jak materiál vytvarovat, aby člověku v oku nevadil.
Představení uhlovodíku propanu jako paliva pohánějícího vzdušné balony a nových materiálů, které se využívají ke konstrukci balonů.
Olovo, rtuť, kadmium nebo třeba cín a zinek. Těžké kovy jsou v malém množství přirozenou součástí půdy. Do životního prostředí se nadměrně dostávají především vinou člověka. Z půdy nebo zdrojů vody pak přecházejí do potravy. Zdravotní problémy mohou působit nejen lidem, ale i zvířatům a rostlinám. Odbourávat těžké kovy jsou schopny thilové sloučeniny.
Co víte o plastech? Vyzkoušejte si náš kvíz s otázkami, které se týkají plastů, polymerů a recyklace plastů. Jak se nazývají základní stavební jednotky plastů? Co jsou to makromolekulární látky? Z jakého plastu se vyrábějí nápojové lahve? Co víte o následujících plastech: celuoid, bakelit, polystyren či polyethylentereftalát?
V pokusu uvidíme, jak některé potraviny obsahující zdánlivě pouze vzduch nesou velké množství energie ukryté v podobě tuku. Nevěříte? Tak pojďte experimentovat s námi! Ke křupkám přidáme kapalný kyslík, který je nehořlavý, ale podporuje hoření. Podívejte se, jaké množství energie se uvolní zapálením této směsi.
Mléko je tzv. homogenní tekutina, což znamená, že všechny jeho složky, tedy voda, tuk a bílkoviny, jsou v něm rozptýleny rovnoměrně. Pokus s využitím plnotučného mléka, barviv a saponátu způsobí doslova tanec molekul tuku.
Je ho nejvíc ve vesmíru. Vodík je fenomén, ve kterém je budoucnost. Vodíková auta a čerpací stanice, vodíková energetika. To všechno uvidíme v tomto videu ze Světa techniky z Dolních Vítkovic. Nebude chybět ani jednoduchý pokus se suchým ledem.
Pro vytváření filmových efektů se často používají chemické reakce. Například reakce práškového kovového zinku se sírou, která působí jako oxidační činidlo. Jaký efekt můžeme vytvořit jejich zapálením? Díky vysoké teplotě a rychlosti reakce vzniká jasný záblesk.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.