01:22
Jakou látku přidáme do mycího prostředku, aby byly bubliny pevnější? Glycerol, který má díky svému složení a délce molekul vysokou viskozitu, lidově mazlavost, a podporuje tvorbu bublin.
01:03
Polyakrylát sodný se používá například k výrobě dětských plenek nebo ho můžeme použít také k výrobě umělého sněhu. Polyakrylát sodný patří mezi superabsorbenty, které jsou schopné vstřebat velké množství kapaliny. Prášek vodu absorbuje a mnohonásobně zvětší svůj původní objem.
01:15
Do kádinky stříkneme trochu plynu do zapalovače, což je vlastně zkapalněný propan. Co se stane, když k takto naplněné kádince přiložíme zapálený zapalovač? Plyn v kádince začně hořet. Propan je hořlavý a těžší než vzduch, a proto zůstává v kádince a hoří.
02:41
Co víte o plastech? Vyzkoušejte si náš kvíz s otázkami, které se týkají plastů, polymerů a recyklace plastů. Jak se nazývají základní stavební jednotky plastů? Co jsou to makromolekulární látky? Z jakého plastu se vyrábějí nápojové lahve? Co víte o následujících plastech: celuoid, bakelit, polystyren či polyethylentereftalát?
04:18
Nanovlákna mají široké spektrum využití, například ve zdravotnictví. Vyrábí se ve speciálním stroji zvaném nanospider s použitím statické elektřiny.
05:12
Olovo, rtuť, kadmium nebo třeba cín a zinek. Těžké kovy jsou v malém množství přirozenou součástí půdy. Do životního prostředí se nadměrně dostávají především vinou člověka. Z půdy nebo zdrojů vody pak přecházejí do potravy. Zdravotní problémy mohou působit nejen lidem, ale i zvířatům a rostlinám. Odbourávat těžké kovy jsou schopny thilové sloučeniny.
02:35
Do experimentální šachty do vrstev uhlí se přivede kyslík a vodní pára, po reakci se odvádí vodík, který se dál používá na výrobu elektrické energie, ohřev vody nebo pro chemické syntézy. Zkoušejí se tři postupy zplyňování uhlí, a to za přítomnosti oxidu uhličitého, za přítomnosti vodní páry a za přítomnosti vodíku.
07:01
Ročně se na celém světě vyrobí miliony tun PET lahví, nabízí se proto otázka jak plastové láhve recyklovat. PET lahve se skládají z polymeru zvaného polyethylentereftalát, tudíž mají ve své struktuře převážně uhlík, kyslík a vodík. Proto můžeme plastové lahve spalovat za vzniku oxidu uhličitého a vody. Ale mnohem výhodnější je polyethylentereftalát recyklovat a znovu jej použít. Vědci se také zabývají otázkou, jak dlouhý polymerní řetězec rozložit na kratší části, které by poté mohly být biodegradabilní.
01:52
Jak se plastů zbavit nebo lépe recyklovat? Co dělat například s velkou polystyrenovou deskou? Polystyren je tvořen z velké části vzduchem. Jeho strukturu je možné narušit acetonem a uvolnit tak přebytečný vzduch.
04:42
Extrakcí kávy získáme různé organické látky, které způsobují příjemné aroma kávy. Jednou z nich je alkaloid kofein, který ovlivňuje naši centrální nervovou soustavu. Jakým způsobem se kofein dostává do organismu? A co způsobuje nadměrné užívání kofeinu?
08:27
V letech 1965 až 1968 se v neratovické Spolaně vyráběly přípravky pro odstraňování plevelů, při jejichž výrobě vznikaly jako vedlejší produkt dioxiny. Když onemocnělo přes sedmdesát zaměstnanců, byla výroba prakticky ze dne na den zastavena. Čtyřicet let se ale s budovami nic nedělo. Dioxinovou zátěž ve Spolaně Neratovice považovali odborníci za výjimečnou a tomu také odpovídá sanační technologie, která znečištění odstraní – projekt se stal největším svého druhu na světě. Sanační postup vyvinula Americká agentura na ochranu životního prostředí a nazývá se BCD – technologie zásaditého katalytického rozkladu. Bezpečně odstranit dioxiny znamenalo vlastně obestavět starou budovu, a navíc postavit v areálu Spolany zařízení na odstranění staré ekologické zátěže.
07:38
Pomocí jednoduchých látek jako je železo, ocet a čaj, vytvoříme vlastní speciální černý nesmyvatelný inkoust. V druhém pokusu připravíme neviditelný inkoust pomocí citrónu. Zároveň si něco řekneme o vzrušujících chemických pochodech, které za tímto tajným písmem stojí.