15:02
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Česká republika je součástí Evropské unie. Co to ale Evropská unie vlastně je a co všechno o ní víte? Jaký je rozdíl mezi Evropou a Evropskou unií? Video z roku 2008 vysvětluje základní principy, symboly a znaky Evropského společenství. Schválně, víte kolik států je dnes její součástí? A které to jsou?
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Pořad vypráví příběh Inny, která jezdí spolu se svým bratrem na prázdniny k moři do Bosny a Hercegoviny, do rodné země svých rodičů. Představuje typické jídlo a vše, co je v této zemi k vidění.
Vhodné oslovení je základem každé úspěšné společenské konverzace. Zlaté pravidlo říká, že oslovujeme vždy tak, jak si to dotyčná osoba přeje, tedy například jak se nám sama představí. Kromě toho nám však mohou pomoci obecná pravidla, která by měl každý znát: jak oslovovat ženy nebo neznámé osoby, jak používat akademické tituly nebo kdo komu nabízí tykání.
Psychiatr a filosof objasňuje, proč je během konání velkých sportovních akcí najednou ve společnosti „daleko více vlastenců", proč nosíme vlajky a fandíme. Ve videu zmiňuje, že sportovní vlastenectví je nám vrozené a je daleko silnější než snaha pěstovat vlastenectví ve školách.
Osobní zpovědi dětí a mládeže žijících v dětských domovech a ústavech, ale i vzpomínky dospělých lidí, kteří své traumatické události z dětství překonali a nyní žijí spořádaný, mnohdy i velmi úspěšný život. Co vše ale takový život v dětských domovech obnáší? Jaká jsou jeho úskalí?
Nowruzu, perský nový rok, je tisíce let starý svátek. V Íránu ho dodržují lidé bez rozdílu náboženské či politické příslušnosti. Slaví se v celé střední Asii i Indii v den jarní rovnodennosti a můžeme u něj najít jisté podobnosti s našimi velikonočními tradicemi, například barvení vajíček. Zároveň se však během tohoto svátku lidé obdarovávají jako o Vánocích.
Příběh Purana, chlapce z Nepálu, který se se svou rodinou přestěhoval do Čech. Umí skvěle vyprávět, a tak diváky seznamuje s životem v drsných podmínkách Nepálu, s Nepálci a jejich zvyky.
Jako charita se označují dobrovolné dobročinné akce na pomoc lidem. V praxi nabývají různých forem: peněžitými a věcnými dary počínaje až po práci vykonávanou zdarma pro nějakou charitativní organizaci.
Bezpečnostní analytik a diplomat otevírají otázky aktuálního směřování politické propagandy na poli Evropské unie. Co je dle nich klíčové pro Českou republiku, naše občany, ale i Evropu jako celek? Zmíněn bude i rozdíl mezi propagandou a dezinformacemi a význam Evropské unie pro bezpečnost celého společenství.
Video popisuje, co všechno může spotřebitele čekat při nákupu věcí přes internet ze zahraničního obchodu. Vysvětlíme si, jaký je rozdíl při nakupování ze států Evropské unie a z ostatních částí světa. Co všechno si nerozumným nákupem z druhého konce světa můžeme způsobit?
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.