Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Česká republika je součástí Evropské unie. Co to ale Evropská unie vlastně je a co všechno o ní víte? Jaký je rozdíl mezi Evropou a Evropskou unií? Video z roku 2008 vysvětluje základní principy, symboly a znaky Evropského společenství. Schválně, víte kolik států je dnes její součástí? A které to jsou?
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Příběh Madlen, která se narodila v Kazachstánu, její maminka v Uzbekistánu a tatínek v Koreji. Aby těch rodných zemí nebylo v rodině málo, Madlenčin bráška se narodil už v Česku. Vyprávění o tom, jak taková rodina funguje.
Pořad vysvětluje, co je domácí násilí a co mají dělat děti, které jsou jeho svědkem nebo přímo obětí.
Volba nového kapitána florbalového týmu jako by symbolizovala, že se většina žáků touží vrátit ke svým běžným životům před střeleckým útokem ve škole. Florbal, vztahy, party. Je to ale možné? Jak situaci ovlivní střelec Tonda, který navštíví florbalový trénink, kde má celá nešťastná událost kořeny?
Tvorba filmových plakátů je fascinující proces, který spojuje umění a design. Plakát musí nejen zaujmout, ale také vystihnout podstatu filmu a přitáhnout diváky. Jak vypadala tvorba filmových plakátů na počátku jejich historie? A proč byste si měli zapamatovat jméno Zdeněk Ziegler?
Život mistra Konfucia byl poznamenán putováním, spory panovníků a i přesto, že jeho rady byly žádané, neobsadil žádnou funkci. Byl významným učitelem, své učení šířil po staročínských státech. Jeho odkaz je živý dodnes.
Kdo určil, že tísňová linka bude mít číslo 112? Video vám ukáže, že v tom hrály důležitou roli staré tlačítkové telefony. Věděli jste, že zřízení společné evropské tísňové linky se datuje už rokem 1972? A kdy je lepší volat 112 a kdy například 150? A co dělat, když si nejste schopni zapamatovat žádná čísla? Podívejte se.
Sjednotit poválečnou Evropu, to byl hlavní motiv vzniku mezinárodní hudební soutěže Eurovize v roce 1956. Eurovize se koná dodnes a účastní se jí soutěžící ze zhruba 40 zemí, včetně Austrálie. Prvním Čechem, který se soutěže účastnil, byl Karel Gott, ovšem jako zástupce Rakouska. Jaké další kuriozity její historii provázejí, se dozvíte ve videu.
Jak lidé mohou přežít válku? Proč se válčí, když se můžou domluvit? Kdy už to skončí? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka z Linky bezpečí Hana Nečina Vaníčková.
Příběh usměvavé Kurdky Silvy, která utekla se svou rodinou ze Sýrie do Česka. Ve škole je velmi oblíbená. V dokumentu nás seznamuje se zvyky a pokrmy své země i svátkem ramadánem a vypráví o tom, jak to chodí u nich doma.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.